Bp Marek Szkudło przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie. To rodzinna parafia śląskiego kapłana i męczennika.

W homilii bp Szkudło przywołał myśl o. Zdzisława Kijasa, długoletniego pracownika Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, zdaniem którego „beatyfikacja czy kanonizacja to nie wynoszenie świętych na ołtarze, ale … ściąganie ich na ziemię”. - Chcemy Bogu podziękować za ten dar nieba, za Błogosławionego, który chce być dla nas „tu i teraz” przykładem życia, orędownikiem przed Bogiem – zaznaczył.

Podkreślił, że bł. Jan Macha był człowiekiem, który budował swoje życie i kapłaństwo na Bogu. - Nie tylko słuchał, co Bóg do niego mówi, ale to słowo wypełniał, tym słowem żył – powiedział. Przypomniał, że priorytetem błogosławionego było „ było prowadzenie opieki społecznej w trudnych i niebezpiecznych warunkach okupacji”. - Dawał przykład angażowania się niezależnie od zewnętrznych warunków w pomoc biednym i potrzebującym – tłumaczył.

Bp Szkudło nawiązał także do kazania ks. Machy z 31 sierpnia 1940 roku, które zostało wybrane jako drugie czytanie w brewiarzowej godzinie czytań. „Nasze chrześcijaństwo zbyt często i za bardzo staje się bezmyślnym przyzwyczajeniem. (…) Brakuje mu wnętrza, głębi i ciepła. Chrześcijaństwo z przyzwyczajenia nie dojrzało także do ciężkich prób”. – Jakże aktualne i prawdziwe pozostają te słowa także dzisiaj – podsumował.

Zachęcił wiernych do budowania codzienności na Chrystusie. - Tylko wiara i miłość pozwalają w każdej osobie dostrzec niezbywalną godność i oddać się na służbę bliźniemu, aż do złożenia ofiary z życia. W podzielonym społeczeństwie, gdzie indywidualizm i egoizm wydają się coraz bardziej umacniać z powodu braku szczerych i autentycznych relacji nasz Błogosławiony przypomina, że liczy się miłość – zakończył bp Marek.

Najnowsze

08 styczeń 2022

Kolędnicy misyjni wrócili do akcji

Z powodu pandemii kolędnicy misyjni ze Świerklan nie chodzili w tym roku...

07 styczeń 2022

Zaczynamy okres umacniania relacji z Bogiem

– Zaczynamy okres umacniania relacji z Bogiem – powiedział w Radiu eM...

07 styczeń 2022

Betlejem w plenerze

Zimno, wiatr ani nawet śnieg nie zniechęciły uczestników koncertu "Polskie Betlejem", który...

06 styczeń 2022

Dzień biskupa w Katowicach

Za abp. Wiktora Skworca w 24. rocznicę jego święceń biskupich modlili się...

04 styczeń 2022

Śp. ks. Michał Anczok

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł ks. Michał Anczok (rocznik święceń 1971), emerytowany...

02 styczeń 2022

Dies Episcopi w archidiecezji

W specjalnym komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji katowickiej bp Grzegorz Olszowski, wikariusz...