Złoty zegarek kieszonkowy marki Glashűtte, który należał do Wojciecha Korfantego, patrona lotniska w Pyrzowicach, można od czwartku zobaczyć w specjalnej strefie pomiędzy terminalami A i B.

Zegarek został przekazany lotnisku 24 czerwca 2021 r. przez arcybiskupa Wiktora Skworca. Wcześniej ten sam zegarek przekazały ówczesnemu metropolicie abp Damianowi Zimoniowi córki W. Korfantego: Halżka Kozłowska i Maria Ulman. W sierpniu 1989 roku, z okazji 50. rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego, przybyły do Katowic ze Stanów Zjednoczonych.

Do zegarka abp Wiktor Skworc dołączył testimonium, w którym czytamy: "(...) Wyrażam pragnienie i nadzieję, że podróżujący, którzy wspomną śp. Wojciecha Korfantego dzięki zetknięciu się z tą materialną pamiątką odmierzającą czas Jego ofiarnego życia, podejmą refleksję, do której zachęcał niegdyś rodaków kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, którego beatyfikacji oczekujemy: »Ludzie mówią: Czas to pieniądz. A ja wam mówię: Czas to miłość!«".

W czwartkowej uroczystości wzięli udział: abp Wiktor Skworc, Artur Tomasik, prezes zarządu Katowice Airport, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz wicemarszałek Wojciech Kałuża.

- Lotnisko to piękne miejsce do przechowywania tego zegarka. Lepsze niż sejf czy muzeum, bo tutaj dochodzi do swego rodzaju spotkania czasu i przestrzeni. Może ten zegarek pomoże podróżnym spotkać się z postacią Korfantego - mówił metropolita katowicki.

- Mamy wielu bohaterów, ale bez dwóch zdań Wojciech Korfanty jest ojcem Rzeczpospolitej, która powstała po I wojnie światowej, wtedy się odradzała - mówił marszałek J. Chełstowski. - Nasz patron cenił ciężką pracę, sam realizował wiele projektów i my też się tak staramy działać. Myślę, że w tym sensie jesteśmy jego dobrym następcą w zakresie tej rzetelnej pracy, z której słynął. Dodatkowo tutaj spotykają się ludzie z różnych części całego świata, więc jest okazja, aby tę postać - symbol Śląska - promować - dodał prezes Tomasik.

Marta Sudnik-Paluch / Gość Katowicki

Najnowsze

08 styczeń 2022

Kolędnicy misyjni wrócili do akcji

Z powodu pandemii kolędnicy misyjni ze Świerklan nie chodzili w tym roku...

07 styczeń 2022

Zaczynamy okres umacniania relacji z Bogiem

– Zaczynamy okres umacniania relacji z Bogiem – powiedział w Radiu eM...

07 styczeń 2022

Betlejem w plenerze

Zimno, wiatr ani nawet śnieg nie zniechęciły uczestników koncertu "Polskie Betlejem", który...

06 styczeń 2022

Dzień biskupa w Katowicach

Za abp. Wiktora Skworca w 24. rocznicę jego święceń biskupich modlili się...

04 styczeń 2022

Śp. ks. Michał Anczok

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł ks. Michał Anczok (rocznik święceń 1971), emerytowany...

02 styczeń 2022

Dies Episcopi w archidiecezji

W specjalnym komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji katowickiej bp Grzegorz Olszowski, wikariusz...