Pochodzący z Cieszyna bp Zbigniew Tadeusz Kusy OFM, ordynariusz diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej przesłał na ręce Metropolity katowickiego życzenia i refleksję na Boże Narodzenie.

Drogi Bracie Wiktorze !

Pozdrawiam serdecznie, noszę w sercu i w modlitwie Wasze sprawy, teraz także przyjęcie przez Was biskupa Adriana jako koadiutora; zapamiętałem też z czytania „Gościa” niedawno obchodzone Urodziny i Imieniny biskupa Adama. Dziękuję za życzenia i modlitwy, za dzielenie się treściami pokoju Bożego, którego tak nam potrzeba!

Przeczytałem przed chwilą orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Pokoju. Bardzo dobre i aktualne wskazania dla nas! Poniżej dzielę się treściami, które przygotowałem na Święta.
Niech Pan Jezus sprawi, abyśmy przez Jego łaskawość z wiarą i ufnością podjęli drogę Kościoła, jak wtedy pasterze i mędrcy, aby znaleźć Nowonarodzone Dziecko i uznać w Nim Pana i Zbawiciela świata!

Myślę o tym jak przykład podjęcia drogi, dla pasterzy drogi dość krótkiej, ale w ciemnościach nocy, dla Mędrców drogi oświetlonej znakiem Gwiazdy, ale długiej i nieznanej, może nam pomoc w odważnym podjęciu drogi w Kościele, abyśmy naprawdę żyli jednością serc, uznaniem godności i ważności każdej osoby w Kościele i zaangażowaniem, także świeckich, dorosłych, młodzieży i dzieci.

Bardzo serdecznie dziękuję za życzenia a jeszcze więcej za modlitwy! Doświadczam na co dzień, że właśnie modlitwa jest duchowym nośnikiem naszej wspólnej i mojej szczególnej misji w Kościele. Od końca października do teraz mogłem być w siedmiu parafiach, przebywając zwykle po kilka dni także we wioskach. Noszę w pamięci nasz ostatni wyjazd, do 5 wiosek sektoru parafii katedralnej, który zakończyliśmy z proboszczem wczoraj po południu (w niedzielę, 19 bm.) Niemało czasu poświęciliśmy na nauczanie, rodzaj katechezy, szczególnie na temat Kościoła i sakramentów. Mimo to, zważywszy na sytuacje matrymonialne dorosłych, spowiedzi nie było za wiele.

 Lata w Afryce nauczyły mnie szczerej prostoty życia: częstego spania na glinianej „podłodze” w chatce, z matą i cienkim, wysłużonym już materacem, jedzenia rękami ze wspólnych misek, mycia się, tak zwanej kąpieli, z wiaderka, w zagrodzeniu zbudowanym z kilku tyczek wkopanych na linii okręgu albo prostokąta oraz z liści palm albo z kilku starych blach a czasem z murkiem z niewypalonych cegieł, bez zadaszenia, które służy także jako ubikacja; szczęśliwie, tym razem, od środy do niedzieli, przyświecał nam księżyc blisko swej pełni i nie było potrzeba dodatkowego oświetlenia elektrycznej lampki. Wieczory i noce pory suchej są dość chłodne, ale się nie marznie. Chyba tylko dwa razy założyłem cienką kurtkę.
Dziękuję Panu Bogu za wszystkie dary; Jemu powierzam, razem z kapłanami i siostrami zakonnymi oraz świeckimi, wszystkie nasze wysiłki w diecezji, która od października weszła w święty czas roku jubileuszowego, bo w czerwcu 2022 będziemy obchodzić 25 lat od ustanowienia tej cząstki Kościoła afrykańskiego. Polecam Tobie i Wam wszystkie nasze intencje, wysiłki służby i pracy.
Razem z Tobą mówię i powtarzam: Jezu, ufam Tobie!

+Tadeusz z Serca Afryki

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...