Tablica z płaskorzeźbą ks. Jana Machy, zabitego przez Niemców w wieku 28 lat, została odsłonięta i poświęcona na skwerze jego imienia w Katowicach.

Tablica z wyrzeźbioną twarzą błogosławionego księdza Jana Machy trafiła na skwer jego imienia w Katowicach. Znajduje się on u zbiegu ulic Wincentego Pola i Mikołowskiej, u stóp bloków z numerami 2 i 4, stojącymi przy pierwszej z tych ulic. To katowicka dzielnica Brynów.

Tablicę ufundowało Miasto Katowice. Oprócz wyrzeźbionej twarzy męczennika, zabitego przez Niemców w czasie wojny, zostały na niej umieszczone słowa z ostatniego listu księdza Jana: "Bez jednego drzewa las lasem zostanie". Napisał to zdanie do swoich bliskich w celi katowickiego więzienia na godzinę przed swoją egzekucją, z prośbą, by nie rozpaczali.

Pod nazwiskiem Ks. Jana Machy i datami jego urodzin i śmierci (18.01.1914 - 3.12.1942) są jeszcze zdania: "Duchowny katolicki, aresztowany 5 XI 1941 roku przez Gestapo za konspiracyjną działalność charytatywną, stracony przez Niemców w katowickim więzieniu 3 XII 1942 roku. Beatyfikowany 20 listopada 2021 roku w Katowicach".

Tablicę poświęcił biskup Marek Szkudło. Odsłonili ją wspólnie biskup Marek i wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun. Uroczystość prowadził Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Najnowsze

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31 maj 2023

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania...

30 maj 2023

Śp. ks. Antoni Wyciślik

Z przykrością zawiadamiamy, że 29 maja zmarł w 77. roku życia i...