W kościele akademickim w krypcie katedry Chrystusa Króla metropolita katowicki pobłogosławił tablicę dedykowaną założycielce pierwszego w Katowicach hospicjum domowego. Jej ciało bowiem, zgodnie z wolą Zmarłej, zostało przekazane dla celów naukowych Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu.

W homilii abp Skworc przypomniał, że dziś obchodzimy liturgiczne święto Nawrócenia św. Pawła. Mówił, że dzisiaj także wspominamy tych, którzy partycypowali w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Taką osobą była śp. Teresa Trzeciak, która zostanie uwieczniona tablicą w sakralnej przestrzeni kościoła akademickiego p.w. św. Maksymiliana Kolbe.

Metropolita katowicki nawiązał do dzisiejszego pierwszego czytania z Dziejów Apostolskich, które opisuje nie tylko nawrócenie św. Pawła, ale i dalsze jego losy. Bóg zwrócił się do Ananiasza, mówiąc, że wybrał sobie Szawła za narzędzie. – Pomijając nasze odczucia i niuanse form powoływania można stwierdzić, że każdego chrześcijanina, ucznia – misjonarza, Jezus Chrystus wybrał jako narzędzie swego działania i oddziaływania w czasie. To On nas wybrał i ustanowił – wyjaśniał.

Hierarcha podkreślał, że dlatego patrzymy z podziwem na osobę św. Pawła. – Popatrzmy, jak wiele dobra uczynił swoim działaniem, jak wiele wysiłku włożył, ten gorliwy misjonarz Chrystusa, by tworzyć żywe gminy chrześcijańskie. Trzeba nam patrzeć i słuchać św. Pawła, aby żyć i działać jak on – dodawał.

Arcybiskup uświadamiał, że Boża Opatrzność w naszych czasach podarowała nam bardzo podobne warunki do tych, w jakich żył św. Paweł. – Jak dwa tysiące lat temu, tak i dziś możemy bez przeszkód poruszać się, podróżować. (...) Możemy porozumiewać się z ludźmi na wszystkich kontynentach, bez mała jednym językiem. Co więcej, możemy ewangelizować przestrzeń Internetu, w tym społeczne komunikatory. Nie brak nawet prześladowań o pełnej skali natężenia – tłumaczył.

Ukazywał, że nie mamy powodów do narzekania na warunki zewnętrzne. Zachęcał, byśmy podejmowali trud, byśmy wciąż chcieli iść i głosić, w porę i nie w porę.

Arcybiskup zauważał, że trudno nam dziś stwierdzić, na ile postać św. Pawła Apostoła miała dla śp. Teresy Trzeciak inspirujące znaczenie. – Niezależnie od tego możemy jednak z perspektywy czasu stwierdzić, że została wybrana (wraz z innymi) za narzędzie w tworzeniu w Katowicach dzieła miłości miłosiernej jakim jest hospicjum domowe – mówił.

Przypomniał, że wszystko zaczęło się w roku 1987, kiedy z Gdańska do Katowic przyjechał ks. Eugeniusz Dutkiewicz, twórca pierwszego hospicjum domowego w Polsce. To była inspirująca wizyta, która zaowocowała powstawaniem w Katowicach hospicjum św. Franciszka. Teresa w 1989 r. przejęła oficjalnie obowiązki organizacyjne w hospicjum. Po rejestracji stowarzyszenia „Hospicjum Domowego” w Katowicach, 30 maja 1994 r., na I Walnym Zebraniu mgr Teresa Trzeciak została wybrana na stanowisko prezesa Zarządu. Pełniła tę funkcję przez 3 kadencje aż do marca 2004 r. Działała w Hospicjum do końca swego życia jako wolontariuszka niemedyczna.

„Teresa to człowiek wielkiego serca, tytan pracy oraz niestrudzony społecznik”. „Uczynna, życzliwa, zaradna, energiczna, uczciwa” – metropolita katowicki przywoływał słowa jej znajomych i przyjaciół. Swój talent organizacyjny, zapał i energię równie chętnie wykorzystywała w swej działalności w Duszpasterstwie Nauczycieli Akademickich.

Znamienna była jej "apostolska obecność" w czasie lat pracy w dziekanacie Akademii Ekonomicznej. Od początku, a więc od 1980 r. była zaangażowana w NSZZ „Solidarność”, a także w funkcjonującą przy Diecezjalnym Duszpasterstwie Akademickim - Caritas Academica.

O życiu śp. Teresy Trzeciak abp Skworc mówił nazywając je pro-egzystencją. – Żyła i zużyła się dla brata i siostry; dla bliźniego. Była wybranym narzędziem w realizacji pierwszego i najważniejszego przykazania: diliges; będziesz miłował! – uzasadniał.

Arcybiskup wskazywał, że śp. Teresa "miłowała do końca jak Ten, w którego wierzyła". Służyła Mu w braciach i siostrach dotkniętych chorobą nowotworową, towarzysząc im i umożliwiając godne, i pełne pokoju peregrynowanie do niebieskiej Ojczyzny.

Wyraził przekonanie, że dotarła tam i Ona. – Wierzymy, że otrzymała nagrodę życia wiecznego i łaskę pełni szczęścia jakim jest oglądania Boga twarzą w twarz w Domu Ojca Niebieskiego – mówił. Zachęcał, by przykład jej życia ułatwiał nam wyrażanie zgody na bycie narzędziem ewangelizacji metodą służby.

asp/KAI

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.