– Wracajmy do modlitwy różańcowej o pokój. Modlitwa o pokój nie powinna być jednorazową akcją – powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc, odwołując się do niedawnego dnia (26.01) modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie i przypominając, że Matka Boża w swoich objawieniach łączyła modlitwę w tej intencji z różańcem.

Metropolita Katowicki wyraził wdzięczność wszystkim osobom życia konsekrowanego za posługę i modlitwę w archidiecezji katowickiej, a także za współtworzenie klimatu duchowego. – Szczególne Bóg zapłać kieruję pod adresem sióstr karmelitanek w Katowicach i wizytek w Rybniku – powiedział, podkreślając, że za Kościół na Śląsku modlą się także karmelitanki w Islandii, Norwegii czy Kazachstanie. W środę (2.02), w uroczystość Ofiarowania Pańskiego Kościół będzie obchodził Dzień Życia Konsekrowanego.

– To jest krok w dobrym kierunku – powiedział abp Wiktor Skworc, odnosząc się do wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie, który uniewinnił (20.01) wszystkich dziewięciu członków Komisji Majątkowej, oskarżonych m.in. o korupcję, fałszowanie dokumentów i możliwe działanie na szkodę Skarbu Państwa w sprawach dotyczących zwrotu nieruchomości Kościołowi. – Najgorsze jest to, że proces trwał 13 lat i w opinii Konferencji Episkopatu Polski miał podłoże polityczne. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby sobie wyobrazić, co przeżywali oskarżeni i ich rodziny. Ta sprawa także pokazuje stan sądownictwa w Polsce – ocenił metropolita.

Abp Wiktor Skworc zachęcił też wszystkich do udziału w rekolekcjach, podkreślając, że właśnie trwają rekolekcje dla duchownych pracowników katowickiej Kurii Metropolitalnej. – Przynajmniej raz w życiu warto przeżyć rekolekcje zamknięte – zaznaczył i zachęcił wiernych, aby zapoznali się z ofertą domów rekolekcyjnych w archidiecezji katowickiej – w Brennej, Kokoszycach, czy w powstającym domu w Piekarach Śląskich.

Najnowsze

03 grudzień 2022

Odsłonięcie tablicy poświęconej ks. Janowi Masze

- Myślę, że każda wojna, każdy czas trudny dla społeczeństwa generuje swoich...

03 grudzień 2022

Cena wydobycia węgla bywała i bywa bardzo wysoka, a jest nią ludzkie życie

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. dziękczynnej sprawowanej z okazji 70. rocznicy powstania...

03 grudzień 2022

Życzenia dla górników

Metropolita katowicki przesyła okolicznościowe życzenia dla górników z okazji Barbórki.

02 grudzień 2022

Wystarczy już górniczych wypadków na Górnym Śląsku, bezpieczeństwo to priorytet

Metropolita katowicki zapowiedział Mszę św. barbórkową, która będzie sprawowana w Pawłowicach.

02 grudzień 2022

Szkoły Ewangelizacji obchodziły Dzień Jedności

Członkowie Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja rejonu śląskiego spotkali się w siemianowickiej parafii...

01 grudzień 2022

Nowi dziekani

Abp Skworc wręczył nominacje pięciu nowym dziekanom Archidiecezji Katowickiej. Jeden z dotychczasowych...