– Niech czas ferii zimowych będzie spotkaniem z naturą i kulturą. Jestem przekonany, że one prowadzą do Pana Boga – powiedział w Radiu eM Abp Wiktor Skworc. W woj. śląskim właśnie zaczyna się zimowa przerwa w nauce.

Nawiązując do dzisiejszego Światowego Dnia Chorego (11.02), Metropolita Katowicki przypomniał, że we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej odbędą się modlitwy z chorymi i za chorych, a centralna Msza św. w tej intencji będzie sprawowana u Matki Bożej Lekarki w sanktuarium w Piekarach Śląskich. Podkreślił, że w każdej parafii będzie okazja do przyjęcia sakramentu chorych. – W tym sakramencie objawia się po dziś szczególna troska Jezusa o chorych, opisana w Ewangeliach My próbujemy tę postawę Jezusa Chrystusa naśladować – powiedział Metropolita. – Oby przez świętowanie tego Dnia Chorego nastąpiło podźwignięcie człowieka chorego – dodał i zwrócił uwagę, że chodzi też o uświadomienie sobie powinności codziennej troski o własne zdrowie w myśl zasady primum non nocere – po pierwsze nie szkodzić. Zaznaczył, że może to być korzystanie z osiągnięć medycyny, w tym ze szczepień, do czego nawoływały wczoraj (10.02) autorytety medyczne podczas prezentacji orędzia papieża Franciszka w Katowicach.

– Batalia trwa już latami. I ciągle znajdują się luki prawne, które powodują, że ta ustawa nie jest respektowana, taka tendencja jest uporczywa – podkreślił abp Wiktor Skworc, odnosząc się do nowych regulacji prawnych, które weszły w życie 1 lutego i ograniczają możliwość prowadzenia handlu w niedziele. – Ta nowelizacja to jest działanie prospołeczne na korzyść przede wszystkim kobiet zmuszanych do niedzielnej pracy. A nam, ochrzczonym, trzeba przypominać, że niedziela jest Boża i nasza – mówił w „Rozmowie poranka” arcybiskup.

Komentując z kolei rosnące koszty życia, Metropolita podziękował za wszelkie ofiary składane na potrzeby Kościoła. Zaznaczył, że 5. przykazanie kościelne, które mówi o dbaniu o te potrzeby, jest pojemne, a form tej troski jest bardzo wiele. – Próbujmy oszczędzać, ale też zauważać potrzeby parafii i na miarę możliwości łożyć na wspólnotę parafialną – powiedział abp Wiktor Skworc.

Przed wspomnieniem patronów Europy świętych Cyryla i Metodego, zaapelował też o modlitwę o pokój w ludzkiej rodzinie i w Europie, żeby Europa nie stała się kolejny raz zarzewiem światowej wojny. – Pamiętajmy też, że św. Jan Paweł II apelował o budowanie Europy świadomej swojej przeszłości i swoich korzeni. Może warto w tym dniu to nauczanie papieża w kontekście świętych Cyryla i Metodego przypominać – powiedział Metropolita.

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.