Obchody tegorocznej edycji odbywającej się pod hasłem "Rodzina źródłem pokoju" rozpoczną się tradycyjnie w Zabrzu, 21 maja.

czwartek w Bibliotece Śląskiej odbyło się spotkanie prezentujące tegoroczne założenia święta i prezentacja tegorocznego hasła przewodniego „Rodzina – źródło pokoju”. – Cieszę się, że ta myśl przetrwała i już piętnaście lat organizujemy wspólne świętowanie, pokazujemy, że budujemy na prawdziwych wartościach. Chcemy dać radość światu, wyzwólmy się z tego trudnego myślenia, wychodźmy z sercem do siebie nawzajem. Pokój to największa wartość, którą możemy dać sobie nawzajem – zauważyła koordynatorka Metropolitalnego Święta Rodziny (MSR) Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

– Dziękuję zespołowi, który pracował nad tegorocznym hasłem. W aktualnej sytuacji to pokój jest naszym największym pragnieniem. Staramy się przyjmować uchodźców, przed chwilą pożegnałem ekspedycję maltańczyków i harcerzy, którzy w Krościenku będą tworzyć szpital polowy i będą po przekroczeniu granicy udzielać pierwszej pomocy i wsparcia uchodźcom. Naszym działaniem w kwestii pokoju jest też modlitwa. Abp Stanisław Gądecki wystosował do Cyryla, patriarchy moskiewskiego specjalny apel, by cerkiew przyczyniła się do przywrócenia pokoju – mówił abp Wiktor Skworc, honorowy patron. – Ten temat MSR jest bardzo wymagającym hasłem – wymaga refleksji i pogłębienia rozważań, co rozumiemy jako źródło pokoju. Życie ludzkie i życie duchowe zaczynają się w rodzinie. Rodzina to pierwsze środowisko wychowawcze – tam dokonuje się humanizacja i uspołecznienie osoby. Uczymy się relacji "ja i ty", "ja i wy". Bardzo ważne jest doświadczenie istnienia najwyżej instancji, że istnieje Ktoś, kto jest Celem, Dobrem, Pokojem – dodał.

W dyskusji obecni przedstawiciele placówek kulturalnych i jednostek miejskich włączony w organizację MSR zgodzili się, że rodzina to także źródło kulturowego kodu językowego, jaki otrzymuje dziecko, w tym trzech podstawowych słów: "dziękuję", "proszę" i "przepraszam". To one konstruują pokój w rodzinie i na świecie. – Rodzina to miejsce nauki komunikacji. Natomiast pokój powinien być podstawowym celem w edukacji – zwrócił uwagę gospodarz miejsca prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej. – Obecny czas mówi nam o rodzinie więcej niż kiedykolwiek. To nasza rodzina musi ogarnąć siostry i braci Ukraińców. Ten styl myślenia o wspólnocie, małych gestach, które tworzą relację, budują coś trwałego to jest najlepszy moment, by o nim przypomnieć – dodał.

Metropolita katowicki przypomniał również jak ważne jest wychowanie do pokoju, o czym należy pamiętać w zalewie militarnych zabawek i gier komputerowych. – Jak z tym walczyć? To rola społeczeństwa i rodzin. Wojna to nie jest zabawa – ten przekaz powinien wybrzmieć w tym roku. Wojna nie jest grą, w której zawsze ginie „inny” – podkreślił abp Wiktor Skworc.

Spotkanie zainicjowało przygotowywanie planu Święta, w które włączają się bardzo zróżnicowane podmioty: zarówno duże instytucje kulturalne i niewielkie inicjatywy parafialne. Pomysły za pomocą formularza na stronie swieto-rodziny.pl można zgłaszać do 2 kwietnia.

Tradycyjnie MSR rozpocznie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu 21 maja. Zgodnie z zapowiedziami przygotowywany jest koncert dla pokoju z akcentem ukraińskim. Natomiast dzień później zaplanowane jest liturgiczne rozpoczęcie MSR. W katedrach w Katowicach i Gliwicach zaplanowano Msze św. w intencji rodzin. W archikatedrze Chrystusa Króla Eucharystia będzie połączona ze świętowaniem jubileuszy małżeńskich. Zakończenie MSR zaplanowano wydarzeniem w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Marta Sudnik-Paluch / "Gość Katowicki"

Najnowsze

06 sierpień 2022

Dobrze, że jesteście

77. Archidiecezjalna Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. Pątników...

03 sierpień 2022

Pielgrzymka Rybnicka w drodze Jasną Górę

77 Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś rano z Bazyliki św...

01 sierpień 2022

Śp. ks. Emanuel Olszar

Z przykrością zawiadamiamy, że 30 lipca przeżywszy 74 lata w tym 49...

30 lipiec 2022

Kobiety u Matki Bożej Piekarskiej

W niedzielę 21 sierpnia br. odbędzie się stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt...

16 lipiec 2022

Od soboty darmowe zwiedzanie Panteonu Górnośląskiego

Nowa instytucja kultury otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. W związku z tym...

15 lipiec 2022

Niech wasza praca będzie czasem bezgłośnym uwielbianiem Pana

Mszę św. w intencji pracowników Lasów Państwowych z całej Polski sprawowano w...