Bp Grzegorz Olszowski przewodniczył Mszy św. w intencji pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych z okazji przypadającego 12 maja ich święta.

 

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej mówił, że „IV niedziela Wielkanocna uświadamia nam, że Jezus Zmartwychwstały jest naszym Dobrym Pasterzem”.

Zauważył, że Słowo Boże w czytaniach z Dziejów Apostolskich i Apokalipsy św. Jana ukazuje nam dwa obrazy: ziemi i nieba”

Nawiązując do pierwszego obrazu – ziemi – wskazał na opisaną w Dziejach Apostolskich historię pierwszego Kościoła: Apostołów i uczniów Jezusa, którzy po spotkaniu ze Zmartwychwstałym Panem, pełni Ducha św. zaczęli głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu. Podkreślił dwie przeciwstawne postawy wobec głoszenia Ewangelii – zamknięte serce, zazdrość i bluźnierstwo w gronie Żydów oraz otwartość i uwielbienie Słowa w środowisku pogan.

Komentując fragment Apokalipsy św. Jana  przywołał drugi obraz – niebo. Mówił o powszechnym powołaniu do świętości. Podkreślił, że Zbawcą jest Chrystus, nie człowiek. – Sam siebie nie zbawisz – mówił bp Olszowski. – Za mało myślimy o niebie, do którego zmierzamy; w podróży ważny jest cel – dodał.

Zwrócił uwagę, że status wierzących sytuuje się „między niebem a ziemią”. – Ktoś głosił nam słowo Boże, przekazał wiarę, przyjęliśmy Dobrą Nowinę – powiedział. – Celem życia jest niebo – mówił tłumacząc, że „jesteśmy w drodze prowadzeni przez Dobrego Pasterza”. Tłumaczył, że podczas tej drogi niezbędna jest umiejętność rozpoznania głosu pasterza, słuchania Go, zaufania Mu oraz to, by pozwolić Mu się dać poprowadzić i naśladować Go.

Odnosząc ideę naśladowania Jezusa – Dobrego Pasterza – do pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych stwierdził, że wyraża się ona w dźwiganiu krzyża codziennych obowiązków, służbie i powołaniu oraz budowaniu miłości wzajemnej na wzór tej jaka łączyła Jezusa ze swoim Ojcem. – W ten sposób i tylko tak stajemy się dobrymi pasterzami, prowadzącymi innych do Jezusa, czyli do zbawienia – spuentował bp Olszowski.

ks. Rafał Skitek

Najnowsze

17 sierpień 2022

Antoni Piechniczek otrzyma nagrodę Lux ex Silesia

Wybitny trener Antoni Piechniczek, otrzyma nagrodę arcybiskupa katowickiego Lux ex Silesia.

17 sierpień 2022

W pójściu za Chrystusem jest porządek

O misji głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie mówił 17 sierpnia w homilii...

15 sierpień 2022

555 lat kościoła świętują Łaziska Rybnickie

555-lecie swojego przepięknego, drewnianego kościoła świętuje parafia Łaziska Rybnickie. W uroczystości wziął...

13 sierpień 2022

Zaproszenie do Piekar

Metropolita katowicki zaprasza do udziału w tegorocznej pielgrzymce kobiet i dziewcząt do...

06 sierpień 2022

Dobrze, że jesteście

77. Archidiecezjalna Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. Pątników...

03 sierpień 2022

Pielgrzymka Rybnicka w drodze Jasną Górę

77 Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś rano z Bazyliki św...