W IV Niedzielę Wielkanocną arcybiskup koadiutor przewodniczył sumie odpustowej w parafii św. Józefa Robotnika w Katowicach.


Abp Galbas w homilii przypomniał, że IV Niedziela Wielkanocna to jest  Niedziela Dobrego Pasterza. – Nie: „zdolnego pasterza”, albo „inteligentnego pasterza”, albo „przedsiębiorczego pasterza”, tylko pasterza dobrego, czyli takiego, który po prostu jest dobry dla każdej swej owcy, niezależnie od jej kondycji” – mówił.

Zauważył, że dobroć jest trudno opisywalna. Już łatwiej opisać miłość, albo nienawiść, albo nawet złość. – W Słowniku Języka Polskiego przeczytamy, że dobroć, to: „dobra jakość czegoś” (albo kogoś”). I dalej, że „charakteryzuje się życzliwym postępowaniem i niesieniem pomocy”. Czujemy, że to jest prawda, a jednak czujemy też, że w dobroci chodzi o coś więcej – wskazywał.  – To jest też jeden z największych komplementów, jaki można komuś powiedzieć, albo o sobie usłyszeć. To dobry człowiek. Jesteś dobry! – dodawał.


Przypomniał, że Chrystus jest dobrym pasterzem, a swoją dobroć wobec każdego ujawnia w ten sposób, że ofiarowuje mu największe dobro, jakim jest życie wieczne.

W dzień odpustu wspomniał również postać św. Józefa. Zauważał, że na wielu obrazach i rzeźbach widzimy jak Jezus szedł za Józefem. Był przez niego niesiony na rękach, a potem prowadzony za rękę. – Józef był dla Jezusa dobrym pasterzem. Ale było i na odwrót: to Józef szedł za Jezusem, od tamtej chwili, gdy usłyszał w nocy tajemnicze wezwanie, że ma wziąć brzemienną Maryję do siebie. Jezus był dobrym pasterzem dla Józefa – wskazywał abp Galbas.

Podkreślił, że na początku maja wspominamy św. Józefa jako rzemieślnika, albo – u nas na Śląsku – robotnika. – Może lepiej, gdyby to święto nazywało się po prostu: św. Józefa pracującego, wtedy łatwiej mogli by się w nim odnaleźć nie tylko rzemieślnicy i robotnicy, ale także lekarze i pisarze, dziennikarze,  prawnicy i rolnicy. Słowem: każdy kto pracuje – powiedział.

Mówił, że praca była codziennym wyrazem miłości Józefa do jego rodziny. – Dzięki pracy człowiek bardzo może zbliżać się do Boga i uczestniczyć w Jego zbawczych planach – zaznaczał. – Za mało o tym mówimy. O wartości pracy, o jej znaczeniu dla naszego osobistego uświęcenia i o tym, że nie tylko ma nam ona zapewnić spokojny i dostatni byt, co jest sprawiedliwe i słuszne, ale, że jest szczególnym wyrazem miłości bliźniego – dodawał.

Tłumaczył, że ma znaczenie nie tylko to, czy pracujemy, ale też i to jak pracujemy. – Ma znaczenie uczciwość w podejściu do swoich obowiązków, rzetelność i solidność z jaką je wykonujemy, ma znaczenie odpowiedzialność za wykonaną pracę, chęć, by podnosić swoje zawodowe kwalifikacje, a – gdy jesteśmy pracodawcami – ma znaczenie uczciwe i sprawiedliwe traktowanie tych, którzy pracują dla nas i z naszego polecenia. Pamiętajmy, że  zatrzymywanie sprawiedliwej zapłaty robotnikom jest jednym z grzechów wołających o pomstę do nieba! – napominał.

Przekonywał, że z brakoróbstwa, niechlujstwa, lekceważenia swoich obowiązków trzeba się spowiadać jak z zaniedbań przeciw miłości bliźniego. – Jeśli tylko mamy jakąkolwiek możliwość, by innym – którzy jej nie mają - pomóc znaleźć pracę, róbmy to! To też jest wymiar miłości bliźniego i konkretnej dobroci świadczonej drugiemu – wzywał.

Ukazywał, że jest dziś wielu nieszczęśliwych; jest im źle, bo nie mogą spożywać owocu pracy rąk swoich. – Ilu jest ludzi młodych, wykształconych, którzy nie mogą znaleźć pracy, (...) ile jest czterdziestoletnich kobiet, którym niedwuznacznie daje się do zrozumienia, że są już stare i nie ma dla nich pracy; (...) ile jest wódy przelanej z rozpaczy, bo ktoś pracę nagle stracił, albo latami nie może jej znaleźć, ile porozwalanych małżeństw i rodzin – zauważał arcybiskup.

Zachęcał do pomocy w sprawie znalezienia innym pracy. I do dzielenia się  bezinteresownie owocami swojej pracy z tymi, którzy tych owoców nie mają. – Miłość wyraża się też w solidarności z każdym człowiekiem – mówił.

Najnowsze

20 marzec 2023

Poddajmy się wielkopostnej terapii

Metropolita katowicki w kościele św. Anny modlił się o pokój i radość...

20 marzec 2023

Praca jest zbyt cennym darem, by ją źle użytkować

O etosie i wymiarze etycznym pracy mówił abp Wiktor Skworc w homilii...

15 marzec 2023

Będzie beatyfikacja bez uznania cudu?

Ustalenia śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie śmierci księdza Franciszka Blachnickiego otwierają...

14 marzec 2023

Ks. Bogdan Kołodziej nowym rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii

Pochodzący z Kochłowic ksiądz archidiecezji katowickiej od 2014 roku posługuje wśród Polonii...

13 marzec 2023

Jałmużna postna księży dla Syrii

Już po raz trzeci duchowieństwo Kościoła katowickiego przekaże osobistą jałmużnę postną.

10 marzec 2023

Nie czas na wewnątrzpolskie konflikty, apelujemy o modlitwę i wyciszenie

Metropolita katowicki w „Rozmowie Poranka” odniósł się do medialnych doniesień na temat...