Nowego diakona stałego ma archidiecezja katowicka. Mariusz Kaletka, mąż Kasi, ojciec trojga dzieci, przyjął 14 czerwca święcenia diakonatu w kościele w Imielinie z rąk biskupa Adama Wodarczyka.

W czasie litanii do wszystkich świętych, która poprzedza przyjęcie święceń, Mariusz Kaletka leżał krzyżem przed ołtarzem. Obok niego klęczała, modląc się za niego, jego żona Katarzyna. W ławce za nimi siedziała trójka ich dzieci: Natalia, Dominik i Wiktoria, a z nimi także pierwsza wnuczka – maleńka Kornelia.

Nowy diakon stały urodził się w 1974 roku. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Studiów Podyplomowych Rodziny i Mediacji Sądowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi własną działalność, a przy tym wraz z żoną Katarzyną posługuje w Ruchu Światło-Życie (Diakonia Wspólnoty Rodzinnej) oraz jako doradca życia rodzinnego. Prowadzi kursy dla narzeczonych „Przed Nami Małżeństwo”. Dotąd był także nadzwyczajnym szafarzem komunii św. w swojej parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie.

Współorganizuje też ewangelizacyjne Ekstremalne Męskie Weekendy i wyjazdy dla ojców z dziećmi w ramach inicjatywy Niezłomny24. Na jego święcenia przyjechali także faceci z tej ekipy.

– Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa – powiedział w homilii biskup Adam Wodarczyk. Mówił o służbie. – Sakrament święceń naznaczy cię Mariuszu pieczęcią, której nikt nie będzie mógł usunąć. Upodobni cię do Chrystusa, który stał się diakonem, to znaczy sługą wszystkich. Do diakonów, od dzisiaj także do ciebie, należy asystowanie biskupowi i prezbiterom przy celebracji, szczególnie Eucharystii, przy zawieraniu małżeństwa i błogosławieniu go, głoszenie Ewangelii, prowadzenie pogrzebów i poświęcanie się różnym posługom miłości – wyliczył.

Biskup Adam zdradził też, że gdy wraz z innymi biskupami z metropolii górnośląskiej był w zeszłym roku w Watykanie z wizytą ad limina, Ojciec Święty Franciszek zwracał im między innymi uwagę na rolę diakonów stałych w Kościele. – Mówił: powiedzcie waszym diakonom, że dla nich szczególnym miejscem jest posługa miłości i miłosierdzia. Diakoni zostali ustanowieni w Dziejach Apostolskich w pierwszej wspólnocie, aby apostołom pozostawione było nieskrępowane głoszenie słowa, a dzieła miłosierdzia były w szczególny sposób związane z posługą diakonów – przypomniał.

Najnowsze

20 czerwiec 2024

Ks. prof. Jerzy Szymik doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Nagroda została przyznana na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu papieskiego Jana Pawła II...

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...