Nowego diakona stałego ma archidiecezja katowicka. Mariusz Kaletka, mąż Kasi, ojciec trojga dzieci, przyjął 14 czerwca święcenia diakonatu w kościele w Imielinie z rąk biskupa Adama Wodarczyka.

W czasie litanii do wszystkich świętych, która poprzedza przyjęcie święceń, Mariusz Kaletka leżał krzyżem przed ołtarzem. Obok niego klęczała, modląc się za niego, jego żona Katarzyna. W ławce za nimi siedziała trójka ich dzieci: Natalia, Dominik i Wiktoria, a z nimi także pierwsza wnuczka – maleńka Kornelia.

Nowy diakon stały urodził się w 1974 roku. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Studiów Podyplomowych Rodziny i Mediacji Sądowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi własną działalność, a przy tym wraz z żoną Katarzyną posługuje w Ruchu Światło-Życie (Diakonia Wspólnoty Rodzinnej) oraz jako doradca życia rodzinnego. Prowadzi kursy dla narzeczonych „Przed Nami Małżeństwo”. Dotąd był także nadzwyczajnym szafarzem komunii św. w swojej parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie.

Współorganizuje też ewangelizacyjne Ekstremalne Męskie Weekendy i wyjazdy dla ojców z dziećmi w ramach inicjatywy Niezłomny24. Na jego święcenia przyjechali także faceci z tej ekipy.

– Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa – powiedział w homilii biskup Adam Wodarczyk. Mówił o służbie. – Sakrament święceń naznaczy cię Mariuszu pieczęcią, której nikt nie będzie mógł usunąć. Upodobni cię do Chrystusa, który stał się diakonem, to znaczy sługą wszystkich. Do diakonów, od dzisiaj także do ciebie, należy asystowanie biskupowi i prezbiterom przy celebracji, szczególnie Eucharystii, przy zawieraniu małżeństwa i błogosławieniu go, głoszenie Ewangelii, prowadzenie pogrzebów i poświęcanie się różnym posługom miłości – wyliczył.

Biskup Adam zdradził też, że gdy wraz z innymi biskupami z metropolii górnośląskiej był w zeszłym roku w Watykanie z wizytą ad limina, Ojciec Święty Franciszek zwracał im między innymi uwagę na rolę diakonów stałych w Kościele. – Mówił: powiedzcie waszym diakonom, że dla nich szczególnym miejscem jest posługa miłości i miłosierdzia. Diakoni zostali ustanowieni w Dziejach Apostolskich w pierwszej wspólnocie, aby apostołom pozostawione było nieskrępowane głoszenie słowa, a dzieła miłosierdzia były w szczególny sposób związane z posługą diakonów – przypomniał.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...