Wybitny trener Antoni Piechniczek, z którym reprezentacja Polski w piłce nożnej w latach 80. XX wieku osiągnęła sukcesy na Mistrzostwach Świata, otrzyma nagrodę arcybiskupa katowickiego Lux ex Silesia.

Nazwisko laureata ogłosił 17 sierpnia w katedrze w Katowicach arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Zrobił to na zakończenie Mszy św. w uroczystość św. Jacka, patrona archidiecezji katowickiej. Podkreślił, że Antoni Piechniczek jest pierwszym sportowcem w gronie wyróżnionych.

Przypomniał, ze Antoni Piechniczek urodził się 80 lat temu w Chorzowie. - Przeszedł wszystkie szczeble kariery sportowej, od maleńkiego kibica po piłkarza, przez trenera po selekcjonera. 40 lat temu jako selekcjoner doprowadził polską drużynę na Mistrzostwach Świata do trzeciego miejsca - powiedział. - Sukcesów pan Antoni ma wiele. Poza tym cieszy się dobrą opinią, szlachetny człowiek. Mieszka aktualnie w Wiśle - dodał arcybiskup.

Gdy Antoni Piechniczek otrzymał informację o wyróżnieniu, napisał w liście do arcybiskupa katowickiego:

"Z pokorą i wewnętrzną radością przyjąłem rekomendację kapituły i przychylność jego Ekscelencji w nadaniu tytułu Lux ex Silesia mojej skromnej osobie.

Czuję się niezwykle zaszczycony tym wyróżnieniem.

Kultura fizyczna, a piłka nożna szczególnie, odgrywały w życiu społecznym Sląska olbrzymią rolę. Miałem to szczęście, że urodziłem się w Hajdukach Wielkich w środowisku Maryjnym i w rodzinie współzałożycieli klubu Ruch Chorzów.

Pod przewodnictwem Ducha Świętego było mi łatwiej obrać drogę piłkarza i trenera.

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie".

Nagroda Lux ex Silesia (czyli Światło ze Śląska) zostanie wręczona w czasie październikowej, międzyuczelnianej inauguracji Roku Akademickiego w katedrze w Katowicach.

Antoni Piechniczek urodził się w 1942 r. w Chorzowie. Zaczynał grać w piłkę w Zrywie Chorzów, później grał w Naprzodzie Lipiny, Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i francuskim Chateauroux. W 1964 r. zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 mistrzostwo Polski z Ruchem Chorzów. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji Polski. Grał w pomocy i na prawej obronie.

Jeszcze większe sukcesy odniósł jako trener. Dwukrotnie wprowadził piłkarską reprezentację Polski na Mistrzostwa Świata – w 1982 w Hiszpanii i w 1986 r. w Meksyku. W Hiszpanii prowadzona przez niego drużyna zdobyła III miejsce, a w Meksyku weszła do 1/8 finału.

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...