W święto Podwyższenia Krzyża Świętego metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w podziemnej bazylice Piusa X w Lourdes. Trwa IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych do francuskiego sanktuarium.

W homilii podkreślił słowa, które Jezus skierował do Nikodema (J 3,16) stanowią syntezę Bożego objawienia, a zarazem najkrótszą katechezę o tajemnicy zbawienia. - Nikodem szuka odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań egzystencjalnych: w jaki sposób człowiek może być uratowany od śmierci i zbawiony? – zauważył abp Skworc. Podkreślił, że te same pytania pozostają wciąż aktualne i poruszają zgromadzonych w Lourdes pielgrzymów z całego świata.

Taka sama i wciąż aktualna pozostaje także odpowiedź Jezusa. - Przedziwny sposób naszego zbawienia wybrał Bóg. Jednak nie sam krzyż sam w sobie jest źródłem zbawienia, ale miłość Boga do każdego z nas wyrażona Chrystusową śmiercią na krzyżu. Miłość ta, chociaż jest w pełni bezinteresowna, domaga się naszej odpowiedzi – powiedział.

Metropolita zaznaczył, że najważniejszą treścią Dobrej Nowiny jest pragnienie Boga, któremu zależy na zbawieniu wszystkich ludzi. – On pragnie, aby każdy z nas, ufający Bożym planom niezależnie od życiowych kontekstów, przeciwności, a nawet znoszonych cierpień, nie zaginął, ale cieszył się wiecznym przebywaniem z Bogiem.

Dodał, że treść Ewangelii uobecnia się w czasie każdej Eucharystii, która jest pamiątka męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. - Wchodźmy więc z wiarą w tajemnice naszego zbawienia, w misterium Boga – Miłości miłosiernej! – zachęcił wiernych obecnych w sanktuarium i łączących się dzięki transmisji internetowej.

W IV archidiecezjalnej pielgrzymce do Lourdes bierze udział 220 uczestników, którym towarzyszy 50-osobowy zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i duchownych. Oprócz abp. Skworca jest wraz z nimi także bp pomocniczy Marek Szkudło.

Najnowsze

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.

20 wrzesień 2023

Abp Galbas w Licheniu: Parafia musi być wcielona

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona w pierwszym dniu II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia...

18 wrzesień 2023

Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi 2023

W trakcie Eucharystii pod przewodnictwem bp Adama Wodarczyka dziękowano za wakacyjne rekolekcje...