Uczniowie klas piątych szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach poznawali ważne miejsce w stolicy archidiecezji.  

75 osobowa grupa pod przewodnictwem katechetów ks. Rafała Muchy oraz p. Ewy Gałuszki jako pierwsza wzięła udział w nowej inicjatywie naszego lokalnego Kościoła. Uczniowie zostali podzieleni na trzy mniejsze zespoły, które zwiedzały archikatedrę Chrystusa Króla, Kurię Metropolitalną oraz Panteon Górnośląski. Część dzieci uczestniczyła w modlitwie pracowników Kurii Metropolitalnej i spotkała się z biskupami pomocniczymi.

Dużym przeżyciem była wędrówka schodami na taras widokowy na dachu katowickiej katedry. Wizyta w nowej instytucji kultury była połączona z zajęciami „Życie w średniowiecznym klasztorze”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z codziennym życiem zakonników oraz spojrzeć na klasztorną codzienność, która podobnie jak kiedyś, tak i dziś jest swego rodzaju tajemnicą. Uczestnicy mieli również możliwość napisania inicjałów swojego imienia średniowiecznym pismem.  
Zwieńczeniem wizyty w Katowicach było spotkanie z abp. Wiktorem Skworcem w kaplicy Kurii Metropolitalnej. Nawiązując do 100-lecia istnienia archidiecezji, arcybiskup wyjaśnił dzieciom na czym polega jego posługa, czym jest Kuria, a także zachęcał do budowania żywej wspólnoty Kościoła diecezjalnego, której fundamentem jest niedzielna Eucharystia. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa i pasterskie błogosławieństwo.

 

Najnowsze

03 październik 2022

Alumni WŚSD rozpoczęli nowy rok formacji

Klerycy, w tym 10 rozpoczynających w murach seminarium rok propedeutyczny, i ich...

02 październik 2022

Jubileusz 75-lecia DA

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 75-lecia DA w Katowicach.

30 wrzesień 2022

Szkolenie proboszczów i administratorów parafii

W dniach 29-30 września w auli Wydziału Teologicznego UŚ, obyło się szkolenie...

29 wrzesień 2022

Poświęcajmy czas konkretnemu człowiekowi

W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Dni Skupienia dla...

24 wrzesień 2022

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła.

24 wrzesień 2022

Oby Bóg wspierał dzieło rąk naszych

Abp Skworc przewodniczył Mszy św. za dziennikarzy i pracowników Instytutu Gość Media...