W krypcie katowickiej katedry Chrystusa Króla odbył się pierwszy z dni skupienia dla księży. W ramach stałej formacji kapłańskiej na początku Wielkiego Postu i Adwentu duchowni gromadzą się w jednym z trzech kościołów archidiecezji.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia abp. Wiktora Skworca, w którym nawiązał do nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. – Wszyscy jesteśmy zaproszeni do wyznania i codziennego wyznawania: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – mówił do zgromadzonych duchownych. Arcybiskup podkreślił, że nowy program duszpasterski pozwala „na nowo zobaczyć, to rozważyć i wziąć w swoje życie, że pomimo wielu trudnych spraw w dzisiejszym Kościele, trzeba nam wierzyć w Kościół i wierzyć Kościołowi. Wiara w Kościół to bowiem konkretyzacja wiary w Boga, który nam się objawił jako Emmanuel (Bóg z nami)”.

Podkreślając ważność parafii w strukturze Kościoła, zachęcał do odbudowywania odwiedzin duszpasterskich według modelu sprzed pandemii. - Oczywiście warunki na parafiach bywają różne i trzeba naszą duszpasterską aktywność i gorliwość akomodować do warunków i możliwości; także tych personalnych. Może już czas, by przyjąć praktykę stosowaną w niektórych miastach (np. Warszawa): kolęda w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia a przez cały rok duszpasterskie odwiedziny – rozważał.

Konferencję do księży zatytułowaną „Konsumenci czy bracia” wygłosił ks. Mateusz Buczma z diecezji opolskiej, od półtora roku proboszcz. W swoim wystąpieniu podkreślił wpływ współpracy ze świeckimi na kapłańską formację i zaangażowanie. – Naszym zadaniem nie jest spełnianie czyichś oczekiwań, ale odpowiadanie na wezwanie Chrystusa. Spełniając naszą misję, mamy iść razem, aby Jezus był poznawany, pokochany i naśladowany – zaznaczył. Zachęcił do patrzenia na wiernych świeckich nie jak na konsumentów usług sakramentalnych i pobożnościowych, ale jak braci i siostry. – Nie zachowujmy się jak generałowie przegranej armii. Musimy wierzyć w przebudzenie. Kluczem do współpracy ze świeckimi są wiara i marzenia księży – przekonywał.

W dalszej ciągu spotkania głos zabrali: Antoni Tompolski (dyrektor Alpha Polska), Maciej Tabor (koordynator Alpha Polska), o. Krzysztof Czerwionka (dyrektor Krajowy Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja). Zaproszeni goście zachęcali do zaznajamiania się z projektami i propozycjami szkół nowej ewangelizacji.

Po wykładzie formacyjnym odbyło się nabożeństwo przebłagalne poprowadzone przez bp. Marka Szkudłę, wikariusza generalnego odpowiedzialnego za kapłańską formację stałą oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Zebrana wśród księży kolekta zostanie przeznaczona na pomoc dotkniętym kryzysem energetycznym.

Księża, którzy nie dotarli do Katowic, będą mogli wziąć udział w skupieniu w Tychach w parafii bł. Karoliny (w najbliższy poniedziałek) lub w Rybniku, w parafii św. Jadwigi (w następną sobotę).

Najnowsze

28 marzec 2024

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

24 marzec 2024

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas...

24 marzec 2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i...

24 marzec 2024

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22 marzec 2024

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w...

22 marzec 2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.