Członkowie Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja rejonu śląskiego spotkali się w siemianowickiej parafii św. Krzyża z okazji wspomnienia swojego patrona.

- W Kościele trzeba nam zdecydowanego pójścia za Chrystusem, nie człapania za Nim, ale radykalności, która pochodzi od słowa radix, czyli korzeń. Mamy wkorzenić się w Chrystusa, pójść za Nim natychmiast – mówił abp Adrian Galbas w odpustowej homilii.

O członkach Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja powiedzieć można wiele, ale nie to, że „człapią za Chrystusem”. – To, co wyróżnia Szkoły Ewangelizacji od innych wspólnot to dynamika działania – w posłudze, na prowadzonych przez nas kursach, we wszystkich podejmowanych działaniach. Od razu wprowadzamy ludzi w posługę, zachęcamy do zaangażowania – dzięki temu ludzie, którzy doświadczają spotkania z Chrystusem, mogą zaraz odpowiedzieć na Jego wołanie – mówił ks. Bogdan Kania, archidiecezjalny moderator ds. Nowej Ewangelizacji i opiekun Szkoły Ewangelizacji Chrystusa Króla w Katowicach.

W homilii abp Adrian Galbas przypomniał, że każdy ochrzczony człowiek jest wezwany robić to, co św. Andrzej: głosić Ewangelię i służyć Kościołowi. Zachęcił do szukania odpowiedzi na pytanie, do jakiego kroku Jezus wzywa konkretne osoby i całe wspólnoty teraz, w obecnym momencie życia. – Mamy adwent, w większości kościołów znajdują się wieńce adwentowe. Czasami jest maniera, żeby wieniec zastępować inną dekoracją, świeczki stawiać jedna obok drugiej, tymczasem wieniec ma znaczenie: okręg przypomina chronos, czas, który biegnie w kółko, jest powtarzalny. Rano, południe, wieczór, noc, rano, południe… kolejne tygodnie, lata, dziesięciolecia. Ale na tym wieńcu są świece – znaki kairos, Bożej obecności. Bóg w tym -nastym albo -dziesiątym kółku mojej rzeczywistości do czegoś konkretnego mnie wzywa. Co to jest dzisiaj? Jaka jest ta świeca na adwencie mojego życia, którą Pan Bóg chce szczególnie zapalić? To dotyczy także wspólnoty, poszczególnej szkoły. Dokąd chce, żebyśmy szli za Nim? – pytał arcybiskup.

Arcybiskup zachęcił także do troski o osoby, które odeszły już ze wspólnot. -  Co się z nimi dzisiaj dzieje? Czy o nich pamiętam? Co się dzieje z ludźmi, którzy kiedyś byli a teraz zniknęli? Pozostali gdzieś na uboczu z powodu różnych swoich upadków, kryzysów, zniechęceń. Jesteśmy za nich odpowiedzialni. Chcę, żebyś był też odpowiedzialny za mnie – podkreślił koadiutor.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania trwali w żywiołowej modlitwie uwielbienia, która zakończyła się modlitwą w intencji pasterzy Kościoła.

Środowe spotkanie miało charakter ponaddiecezjalny. - Szkoły św. Andrzeja w Polsce podzielone są na rejony, które są pomocą dla integracji, szkoleń, współpracy tych lokalnych szkół, które są najbliżej siebie. Rejony są szersze niż diecezja – nasz rejon śląski obejmuje archidiecezję katowicką, diecezję bielsko-żywiecką, czeski Cieszyn, ale też polskie wspólnoty w północnej Anglii i Irlandii Północnej – tłumaczył ks. dr Przemysław Sawa, koordynator rejonu śląskiego. – Wspólne spotkanie i świętowanie daje nam poczucie, że jesteśmy w jednej rodzinie, choć każda ze wspólnot ma swoją tożsamość, swoją wewnętrzną strukturę i formację. Łączy nas to, że pracujemy jedną metodą – dodał kapłan.

Szkoły św. Andrzeja powstały w latach 80-tych w Meksyku, ich założycielem był Jose Prado Flores. Obecne są dziś w ponad 70 krajach świata. Do Polski ruch trafił w 1992 roku.

- Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja jest dla mnie miejscem wzrostu, gdzie mogę lepiej poznawać Pana Boga, uczyć się budować relacje z ludźmi, ale też rozeznawać i rozpoznawać swoje talenty, którymi mogę służyć. Dzięki wsparciu moich braci i sióstr łatwiej jest mi też zmagać się z tym, co trudne, w czym niedomagam – mówiła Emilia Mejder, odpowiedzialna za Szkołę Ewangelizacji Rafael w Rudzie Śląskiej.

Wszystkie Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja w rejonie śląskim prowadzą spotkania otwarte dla każdego - nie trzeba być członkiem wspólnoty, aby modlić się i uczestniczyć w kursach. Szczegółowe informacje o działaniach poszczególnych szkół można znaleźć na ich stronach internetowych, których adresy podajemy poniżej.

Szkoły Nowej Ewangelizacji rejonu śląskiego:

* Szkoła Nowej Ewangelizacji Jezusa Miłosiernego - Rybnik-Chwałowice, parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus; https://jezusmilosierny.pl/

* Szkoła Nowej Ewangelizacji Rafael - Ruda Śląska, Mysłowice, Świętochłowice; https://werafael.pl/

* Szkoła Nowej Ewangelizacji Chrystusa Króla - Katowice, parafia Mariacka; https://snekatowice.pl/

* Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody - Pszczyna, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej i parafia pw. Wszystkich Świętych; Katowice, parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej i parafia pw. świętych Piotra i Pawła; https://secim.pl/

* Szkoła Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego – Knurów, parafia św. Cyryla i Metodego; https://www.cmknurow.pl/go_sne.php

* Szkoła Nowej Ewangelizacji Zacheusz - Katowice-Panewniki, Chorzów parafia św. Franciszka; https://zacheusz.org

* Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Marka Galilea - Tychy, Mikołów, Ćwiklice; http://www.slask.galilea.pl/

* Szkoła Nowej Ewangelizacji Zacheusz - Cieszyn; https://zacheusz.org

* Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody - Bielsko-Biała; https://secim.pl/

Najnowsze

04 luty 2023

"WSPIERAM SZOPIENICE"

Dopowiedzenie do „Wezwania Arcybiskupa Katowickiego w związku z tragedią w parafii ewangelicko-augsburskiej...

02 luty 2023

Są wartości, za które trzeba być gotowym życie dać

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze w Dniu Życia...

02 luty 2023

Baczmy na to, jakiego typu milczenie panuje w naszych wspólnotach

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego koadiutor sprawował o poranku Mszę św. w...

01 luty 2023

Archidiecezja. Karmelici w Piotrowicach

W wtorek 31 stycznia przedstawiciele zakonu podpisali umowę pomiędzy prowincja a archidiecezją...

30 styczeń 2023

XXVII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Wspólne świętowanie w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla.

28 styczeń 2023

Wezwanie Arcybiskupa Katowickiego

w związku z tragedią w parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach