Abp Adrian Galbas SAC przewodniczył Mszy św. barbórkowej w Gliwicach-Sośnicy.

Arcybiskup koadiutor przypomniał postać św. Barbary, patronki górników. Mówił, że była to kobieta, która  swoją nadzieję całkowicie położyła w Chrystusie.‒ Katowana, męczona, torturowana, ścigana, prześladowana, a wreszcie zabita przez własnego ojca, tylko dlatego że swoją nadzieję wiązała z Chrystusem. I wytrwała! (...). Wokół niej  wojna, w niej pokój ‒ zaznaczał.

Podkreślał, że św. Barbara jest patronką ludzi narażonych na nagłą i niespodziewaną śmierć, więc także górników, którzy za każdym razem, gdy zaczynają pracę, mają nadzieję, że uda im się ją bezpiecznie zakończyć. Przyzywają więc św. Barbary, patrząc na jej podziemny obraz, lub figurę i pozdrawiają się prostymi słowami: Szczęść Boże.

Abp Galbas przypomniał ostatnie wypadki w kopalniach Pniówek i Zofiówka. Złożył jeszcze raz wyrazy współczucia wszystkim, którzy stracili w nich swoich najbliższych. Górnikom dziękował za ich pracę i mobilizację w ostatnich miesiącach, „gdy węgiel znów stał się złotem. ”Zamknięcie dostaw węgla z Rosji sprawiło, że gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na ten surowiec  z polskich kopalń. ‒ Górnicy, niczym karetka pogotowia zamówiona przez 112 stanęli na wysokości zadania. Zasługujecie na wielki szacunek, który dziś trzeba wyrazić ‒ zauważał.

Mówił o transformacji ekonomicznej, społecznej i kulturowej, która przebiega w skomplikowanej dziś sytuacji gospodarczej, politycznej i środowiskowej. ‒ Górników i ich rodzin nie można zostawić samym sobie ‒ podkreślał dodając, że transformacja jest potrzebna, wymaga jej od nas troska o dobro przyszłych pokoleń. ‒ Kryzys klimatyczny, którego doświadczamy  jest wynikiem działania człowieka i człowiek jest odpowiedzialny za jego rozwiązanie ‒ uzasadniał.

Ale ‒ jak zaznaczał ‒ aby ta transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka. ‒ Nie można przeprowadzać transformacji ekonomii, mającej na celu zabezpieczenie przed degradacją środowiska, doprowadzając jednocześnie do degradacji człowieka ‒ apelował. Tłumaczył, że zamykanie kopalń musi iść w parze z tworzeniem nowych, godnych miejsc pracy dla pracowników odchodzących z sektora górniczego i sektorów z nim powiązanych.

‒ To obowiązek każdej władzy, niezależnie od partyjnych barw. I każdej władzy Kościół to przypomina ‒ dodawał.

Wzywał do tego, by ciężka praca górników i ich tradycja były uszanowane. Nie tylko w słowach, ale także w realnych działaniach. Powoływał się na słowa św. Jana Pawła II, które powiedział czterdzieści lat temu na katowickim Muchowcu. Papież mówił o tym, że „praca ludzka stoi(…) pośrodku całego życia społecznego.” Wskazywał wówczas, że miłość jest większa od sprawiedliwości społecznej i zachęcał, by „miłowany był człowiek”.

ASP

Najnowsze

04 luty 2023

"WSPIERAM SZOPIENICE"

Dopowiedzenie do „Wezwania Arcybiskupa Katowickiego w związku z tragedią w parafii ewangelicko-augsburskiej...

02 luty 2023

Są wartości, za które trzeba być gotowym życie dać

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze w Dniu Życia...

02 luty 2023

Baczmy na to, jakiego typu milczenie panuje w naszych wspólnotach

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego koadiutor sprawował o poranku Mszę św. w...

01 luty 2023

Archidiecezja. Karmelici w Piotrowicach

W wtorek 31 stycznia przedstawiciele zakonu podpisali umowę pomiędzy prowincja a archidiecezją...

30 styczeń 2023

XXVII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Wspólne świętowanie w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla.

28 styczeń 2023

Wezwanie Arcybiskupa Katowickiego

w związku z tragedią w parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach