Bóg zaprasza do współpracy każdego człowieka - powiedział bp Grzegorz Olszowski w homilii podczas Mszy w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w ramach Dnia Skupienia nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich pracowników oświaty. Wydarzenie zostało zorganizowane w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.

W homilii bp Olszowski przypomniał, że dzisiejsza liturgia wspomina prawdę o  Maryi, która pozostając „poczęta bez grzechu pierworodnego” została Matką Syna Bożego”.

Nawiązując do nauczania św. Pawła wskazał  na pragnienie Boga, który chce uczynić człowieka świętym i nieskalanym. – Bóg jest stały w swoich zamiarach i konsekwentny. Nic nie przeszkodziło w tym co zaplanował, nawet nieposłuszeństwo człowieka – mówił odnosząc się do Księgi Rodzaju. Przypomniał, że po grzechu pierworodnym człowieka „pojawił się lęk przed Bogiem (…), zburzona została harmonia w świecie i jedność między ludźmi”. Wszystko  zmienił  posłany na świat Chrystus, który przyszedł ocalić to „co zostało zniszczone przez grzech”.

Duchowny podkreślił, że tak jak Maryję zaprasza on do współpracy każdego człowieka. – Została wybrana, by być Matką Syna Bożego i dla wypełnienia tego zadania została obdarowana przywilejem Niepokalanego Poczęcia – mówił.

Dodał, że „Bóg powierzając człowiekowi takie czy inne powołanie daje łaskę potrzebną do jego wypełnienia”. Zaznaczył jednak, że  „człowiek może odrzucić plan Boga” czego  przykładem jest scena Zwiastowania. – Maryja mogła powiedzieć Bogu „nie”, ale nie byłaby Tą, Kim jest, nie otrzymalibyśmy za Jej przyczyną tylu łask –  podkreślił. –  Możemy odmówić, ale wtedy nie będziemy takimi, jakimi chce nas w swojej miłości mieć Bóg i nasze życie nie przyniesie zamierzonych owoców – kontynuował.Uczestnikom dnia skupienia powiedział, że jako nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy” przyjęli od Boga szczególne powołanie. – Waszym zadaniem jest, jak i w życiu Maryi, nieść innym – waszym uczniom –  Jezus  (…). – Jeśli będziecie nosili w swoim sercu Jezusa, budowali z Nim relację i będziecie otwarci na Jego obecność i prowadzenie, to będziecie przynosić Go swoim uczniom, do swoich środowisk, szkół. Jezus będzie obecny pośród nich. I nawet nauczając różnych dziedzin nauki, będziecie Jego świadkami – spuentował bp  Olszowski.

Msza pod przewodnictwem bp. Grzegorza Olszowskiego była centralnym punktem adwentowego dnia  skupienia nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich pracowników oświaty. Liturgię poprzedziła okazja do sakramentu pokuty i pojednania oraz konferencja ks. dr. Tomasza Wojtala.

Ks. Rafał Skitek /Radio eM

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.