Bóg zaprasza do współpracy każdego człowieka - powiedział bp Grzegorz Olszowski w homilii podczas Mszy w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w ramach Dnia Skupienia nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich pracowników oświaty. Wydarzenie zostało zorganizowane w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.

W homilii bp Olszowski przypomniał, że dzisiejsza liturgia wspomina prawdę o  Maryi, która pozostając „poczęta bez grzechu pierworodnego” została Matką Syna Bożego”.

Nawiązując do nauczania św. Pawła wskazał  na pragnienie Boga, który chce uczynić człowieka świętym i nieskalanym. – Bóg jest stały w swoich zamiarach i konsekwentny. Nic nie przeszkodziło w tym co zaplanował, nawet nieposłuszeństwo człowieka – mówił odnosząc się do Księgi Rodzaju. Przypomniał, że po grzechu pierworodnym człowieka „pojawił się lęk przed Bogiem (…), zburzona została harmonia w świecie i jedność między ludźmi”. Wszystko  zmienił  posłany na świat Chrystus, który przyszedł ocalić to „co zostało zniszczone przez grzech”.

Duchowny podkreślił, że tak jak Maryję zaprasza on do współpracy każdego człowieka. – Została wybrana, by być Matką Syna Bożego i dla wypełnienia tego zadania została obdarowana przywilejem Niepokalanego Poczęcia – mówił.

Dodał, że „Bóg powierzając człowiekowi takie czy inne powołanie daje łaskę potrzebną do jego wypełnienia”. Zaznaczył jednak, że  „człowiek może odrzucić plan Boga” czego  przykładem jest scena Zwiastowania. – Maryja mogła powiedzieć Bogu „nie”, ale nie byłaby Tą, Kim jest, nie otrzymalibyśmy za Jej przyczyną tylu łask –  podkreślił. –  Możemy odmówić, ale wtedy nie będziemy takimi, jakimi chce nas w swojej miłości mieć Bóg i nasze życie nie przyniesie zamierzonych owoców – kontynuował.Uczestnikom dnia skupienia powiedział, że jako nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy” przyjęli od Boga szczególne powołanie. – Waszym zadaniem jest, jak i w życiu Maryi, nieść innym – waszym uczniom –  Jezus  (…). – Jeśli będziecie nosili w swoim sercu Jezusa, budowali z Nim relację i będziecie otwarci na Jego obecność i prowadzenie, to będziecie przynosić Go swoim uczniom, do swoich środowisk, szkół. Jezus będzie obecny pośród nich. I nawet nauczając różnych dziedzin nauki, będziecie Jego świadkami – spuentował bp  Olszowski.

Msza pod przewodnictwem bp. Grzegorza Olszowskiego była centralnym punktem adwentowego dnia  skupienia nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich pracowników oświaty. Liturgię poprzedziła okazja do sakramentu pokuty i pojednania oraz konferencja ks. dr. Tomasza Wojtala.

Ks. Rafał Skitek /Radio eM

Najnowsze

04 luty 2023

"WSPIERAM SZOPIENICE"

Dopowiedzenie do „Wezwania Arcybiskupa Katowickiego w związku z tragedią w parafii ewangelicko-augsburskiej...

02 luty 2023

Są wartości, za które trzeba być gotowym życie dać

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze w Dniu Życia...

02 luty 2023

Baczmy na to, jakiego typu milczenie panuje w naszych wspólnotach

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego koadiutor sprawował o poranku Mszę św. w...

01 luty 2023

Archidiecezja. Karmelici w Piotrowicach

W wtorek 31 stycznia przedstawiciele zakonu podpisali umowę pomiędzy prowincja a archidiecezją...

30 styczeń 2023

XXVII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Wspólne świętowanie w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla.

28 styczeń 2023

Wezwanie Arcybiskupa Katowickiego

w związku z tragedią w parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach