Święto zacznie się 20 maja. W jego ramach w całym regionie odbędą się setki koncertów i przedstawień, pikników i festynów, imprez sportowych, wystaw, wykładów. W Bibliotece Śląskiej 9 marca odbyło się spotkanie organizacyjne tego wydarzenia.

Metropolitalne Święto Rodziny zacznie się koncertem inauguracyjnym w sobotę 20 maja o 17.00 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Dyrektor DMiT zapowiedział na spotkaniu organizacyjnym, że będzie to duże wydarzenie artystyczne, ale nie ujawnił szczegółów. W przeszłości na inauguracjach MŚR występowali m.in. zespół Śląsk, sławny włoski chór dziecięcy Piccolo Coro dell'Antoniano czy - w zeszłym roku - Natalia Kukulska.

Dzień po inauguracji, w niedzielę 21 maja, w katedrze w Katowicach odbędzie się świętowanie jubileuszy małżeńskich. Zaproszone są pary obchodzące 5., 10., 15., 20., a szczególnie 25., 50., 55., 60., 65., 70. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Po Mszy św. w planie jest indywidualne błogosławieństwo każdej pary, a następnie "małe wesele" na placu za katedrą. Zgłoszenia chęci uczestnictwa można kierować do 10 maja przez formularz na stronie: rodzina.archidiecezjakatowicka.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30 pod numerem telefonu: 519 546 196.

Do 30 kwietnia organizatorzy wydarzeń mają czas, żeby zgłaszać je do Metropolitalnego Święta Rodziny. Propozycje będą zgłaszane przez urzędy miast i gmin województwa śląskiego, a także inne instytucje. Na przykład Śląski Urząd Wojewódzki zamierza zgłosić konferencję dla rodzin, konkurs dla dzieci, oraz grę miejską dla ojców i ich dzieci, która odbędzie się na terenie Parku Śląskiego.

- To drugie Metropolitalne Święto Rodziny, które odbywa się w czasie trwającej wojny - zauważył abp Wiktor Skworc. - W ubiegłym roku ubolewaliśmy nad agresją Federacji Rosyjskiej na niepodległe i suwerenne państwo. Dlatego hasło ubiegłorocznego MŚR brzmiało: "Rodzina źródłem pokoju". W tym roku pani prezydent [Mańka-Szulik - przyp. red.] wraz zespołem wskazała hasło: "Rodzina - forum dialogu" - powiedział.

Najnowsze

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.

04 grudzień 2023

Chrześcijanin żyjący wiarą jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swojego narodu

Abp senior Wiktor Skworc sprawował barbórkową Mszę św. w parafii Najświętszego Serca Pana...

04 grudzień 2023

Kościół chce być na Śląsku

Słowo abp. Adriana Galbasa do świata górniczego wygłoszone w Akademii Muzycznej w...

04 grudzień 2023

Kościół chce być przy górnikach

Abp Galbas uczestniczył w uroczystościach barbórkowych w Akademii Muzycznej w Katowicach.

02 grudzień 2023

2 grudnia wspominamy w liturgii bł. ks. Jana Machę

Stolica Apostolska wydała ostatni dokument dotyczący beatyfikacji.