Poddajmy się wielkopostnej terapii ‒ mówił w Zabrzu abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki w kościele św. Anny modlił się o pokój i radość życia wiecznego dla kardiochirurga, śp. prof. Mariana Zembali w pierwszą rocznicę śmierci. Prof. Zembala, jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, zmarł 19 marca 2022 r. Był, obok prof. Zbigniewa Religi, jednym z pionierów polskiej transplantologii.

Arcybiskup, odnosząc się do życia i działalności śp. Prof. Zembali tłumaczył, że biblia używa słowa „serce” (leb, lebab) na określenie nie tylko siedziby uczuć (zwłaszcza miłości) jak to czyni się dzisiaj, ale również rozumu, woli i pamięci. ‒ Serce w Biblii oznacza całego człowieka wewnętrznego, wraz z jego sumieniem, uczuciami, namiętnościami, a zwłaszcza z jego religijnym usposobieniem. „Serce” to kwintesencja odwagi, dzielności i zdecydowania, wewnętrznego przekonania, planów, zamierzeń i decyzji moralnych całego, niepodzielonego człowieka ‒ wyjaśniał arcybiskup.

Wspominał, że Zmarły był „ministrem zatroskanym o polską służbę zdrowia, oddanym lekarzem, który uzdrowił niejedno ludzkie serce a nieraz wszczepił serce nowe!”. Mówił o jego wytrwałej i pełnej oddania pracy na rzecz człowieka.

‒ Był światłem ze Śląska; „Lux ex Silesia”; i taką nagrodę otrzymał oraz wszedł na zawsze do Górnośląskiego Panteonu ‒ dodał. Mówił o jego zasługach w dziedzinie transplantologii.

Przypomniał słowa, które wygłosił Jan Paweł II do czterech tysięcy naukowców na Międzynarodowym Kongresie Światowego Towarzystwa Transplantologicznego. Naświetlały one najważniejsze problemy etyczne związane z przeszczepem organów ludzkich. Papież mówił wówczas o decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. ‒ Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości ‒ podkreślał.

Nawiązał też do liturgii słowa, która w IV Niedzielę Wielkiego Postu „Laetare” przypomina niezwykłego lekarza: Jezusa Chrystusa, który (…) stosuje nadzwyczajne metody leczenia, znaki i cuda. ‒ Uzdrawiający Jezus jest zatem również lekarzem dusz a jego terapia trwa nieustannie i każdy może się jej poddać ‒ przekonywał metropolita katowicki. ‒ Poddajmy się wielkopostnej terapii, leczeniu duszy, abyśmy mogli oglądać Nieśmiertelnego – jak go zobaczył przekraczając próg śmierci – nasz przyjaciel i brat, Marian ‒ dodał.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / KAI / Radio eM

Najnowsze

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31 maj 2023

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania...

30 maj 2023

Śp. ks. Antoni Wyciślik

Z przykrością zawiadamiamy, że 29 maja zmarł w 77. roku życia i...