Poddajmy się wielkopostnej terapii ‒ mówił w Zabrzu abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki w kościele św. Anny modlił się o pokój i radość życia wiecznego dla kardiochirurga, śp. prof. Mariana Zembali w pierwszą rocznicę śmierci. Prof. Zembala, jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, zmarł 19 marca 2022 r. Był, obok prof. Zbigniewa Religi, jednym z pionierów polskiej transplantologii.

Arcybiskup, odnosząc się do życia i działalności śp. Prof. Zembali tłumaczył, że biblia używa słowa „serce” (leb, lebab) na określenie nie tylko siedziby uczuć (zwłaszcza miłości) jak to czyni się dzisiaj, ale również rozumu, woli i pamięci. ‒ Serce w Biblii oznacza całego człowieka wewnętrznego, wraz z jego sumieniem, uczuciami, namiętnościami, a zwłaszcza z jego religijnym usposobieniem. „Serce” to kwintesencja odwagi, dzielności i zdecydowania, wewnętrznego przekonania, planów, zamierzeń i decyzji moralnych całego, niepodzielonego człowieka ‒ wyjaśniał arcybiskup.

Wspominał, że Zmarły był „ministrem zatroskanym o polską służbę zdrowia, oddanym lekarzem, który uzdrowił niejedno ludzkie serce a nieraz wszczepił serce nowe!”. Mówił o jego wytrwałej i pełnej oddania pracy na rzecz człowieka.

‒ Był światłem ze Śląska; „Lux ex Silesia”; i taką nagrodę otrzymał oraz wszedł na zawsze do Górnośląskiego Panteonu ‒ dodał. Mówił o jego zasługach w dziedzinie transplantologii.

Przypomniał słowa, które wygłosił Jan Paweł II do czterech tysięcy naukowców na Międzynarodowym Kongresie Światowego Towarzystwa Transplantologicznego. Naświetlały one najważniejsze problemy etyczne związane z przeszczepem organów ludzkich. Papież mówił wówczas o decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. ‒ Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości ‒ podkreślał.

Nawiązał też do liturgii słowa, która w IV Niedzielę Wielkiego Postu „Laetare” przypomina niezwykłego lekarza: Jezusa Chrystusa, który (…) stosuje nadzwyczajne metody leczenia, znaki i cuda. ‒ Uzdrawiający Jezus jest zatem również lekarzem dusz a jego terapia trwa nieustannie i każdy może się jej poddać ‒ przekonywał metropolita katowicki. ‒ Poddajmy się wielkopostnej terapii, leczeniu duszy, abyśmy mogli oglądać Nieśmiertelnego – jak go zobaczył przekraczając próg śmierci – nasz przyjaciel i brat, Marian ‒ dodał.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / KAI / Radio eM

Najnowsze

08 wrzesień 2024

Bp Olszowski w Pszowie: Nigdy nie spotkałem człowieka, który by żałował, że był wierny Bogu

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w trakcie odpustu w sanktuarium Matki...

08 wrzesień 2024

Rozpoczęła się V Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych do Lourdes

184 pielgrzymów dotarło w sobotę do Lourdes. Wśród nich są liderzy, medycy, wolontariusze...

08 wrzesień 2024

Abp Galbas na Kahlenbergu k. Wiednia: Chrześcijaństwo w Europie zagrożone jest przez obojętność samych chrześcijan

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Józefa, Polskim Sanktuarium...

06 wrzesień 2024

Katowice. 150 lat obecności bonifratrów w Bogucicach

Abp Adrian Galbas sprawował uroczystą Mszę św. w bazylice św. Szczepana. Był...

02 wrzesień 2024

Suszec. Otwarto pierwszy w Polsce dom wspólnoty Cenacolo dla kobiet

W domu schronienie znalazło dwanaście młodych kobiet z Polski, Włoch, Ukrainy, Słowacji i...