Wdowom i sierotom, których mężowie i ojcowie w ubiegłym roku zginęli w katastrofach górniczych towarzyszył abp Wiktor Skworc.

Zakończyła się pielgrzymka wdów i sierot górniczych do Rzymu, których ojcowie w ubiegłym roku zginęli w katastrofach na kopalniach. – Pielgrzymka ma wymiar terapeutyczno-wytchnieniowy, aby rodziny znalazły ukojenie i pocieszenie po stracie mężów i ojców rodzin – podkreśla ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Razem z pątniczkami i ich dziećmi jest abp Wiktor Skworc, który codziennie przewodniczy Eucharystii. W czwartek pielgrzymi uczestniczyli we Mszy w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Watykanie gdzie spoczywa św. Jan Paweł II.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była prywatna audiencja z papieżem Franciszkiem w piątek o 9.30 w Sali Klementyńskiej. Na tę okazję wdowy wraz ze Stowarzyszeniem Wdów i Rodzin Górniczych przygotowały dla Ojca Świętego figurę św. Barbary rzeźbioną w węglu. – Myśmy na to spotkanie z papieżem oczekiwali w wielkim skupieniu. Wraz z dziećmi i wdowami byliśmy zanurzeni  modlitwie – mówił po audiencji metropolita katowicki.

Relacjonował, że Franciszek wyraził zrozumienie sytuacji zgromadzonych kobiet i dzieci. Okazywał im współczucie swoimi słowami i bliskością. Każda z wdów ze swoimi dziećmi mogła podejść do papieża, a ten indywidualnie im błogosławił i zapewnił o swojej bliskości. Abp Wiktor Skworc na początku spotkania przedstawił grupę i opisał tę tragiczną sytuację sprzed blisko roku. – Ojciec święty wzruszył się tym, że niektórzy z górników są jeszcze pod ziemią – mówił.

Łącznie do Rzymu pojechało 30 wdów i 38 dzieci. Najmłodszą uczestniczką pielgrzymki dla osieroconych rodzin górniczych jest ośmiomiesięczna Alicja.

Pomysłodawcą pielgrzymki jest abp Wiktor Skworc. Współorganizatorami wydarzenia są: Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Polska Grupa Górnicza, które zarządzają kopalniami, na których zginęli górnicy. W organizacje pielgrzymki włączyła się Caritas Archidiecezji Katowickiej. Pomysł wyjazdu zrodził się podczas zeszłorocznej Barbórki – Mszy św. barbórkowej sprawowanej przez arcybiskupa katowickiego w Pawłowicach.

Najnowsze

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31 maj 2023

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania...

30 maj 2023

Śp. ks. Antoni Wyciślik

Z przykrością zawiadamiamy, że 29 maja zmarł w 77. roku życia i...