Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc. Razem z nim w kościele akademickim modlili się pozostali biskupi, a także duchowni i świeccy pracownicy Kurii Metropolitalnej, osoby życia konsekrowanego oraz zebrani wierni.

Homilię wygłosił bp Adam Wodarczyk. - Dziękujmy dziś Bogu za świadectwo żywej wiary św. Marka Ewangelisty, za to, że dzięki przekazanemu przez niego tekstowi Ewangelii możemy przybliżać się do Jezusa. Zachęceni przez świętego Piotra przyobleczmy się w pokorę, oparci o Chrystusa stańmy się, tak jak dzisiejszy patron, narzędziem, mostem, poprzez który nasi bliźni poznają jedynego Zbawiciela świata – powiedział.

Zwrócił się także bezpośrednio do solenizanta. - Drogi Biskupie Marku, w dniu Twoich imienin dziękujemy dobremu Bogu, ale i Tobie, że na wzór Twego patrona, św. Marka, gorliwie głosisz Ewangelię o Jezusie Synu Bożym i, że czynisz to w postawie pokory i czuwania, posłuszny wielkiemu nakazowi misyjnemu naszego Pana Jezusa Chrystusa. I niech tak dalej będzie – życzył.

W imieniu uczestników liturgii imieninowej życzenia bp. Markowi złożył ks. Bogdan Kania z Wydziału Duszpasterskiego katowickiej Kurii. – Życzymy zasłuchania i zapatrzenia w Tego, który cię powołał, wybrał i który cię uzdalnia, abyś pisał Ewangelię, nie piórem na kartach, ale swoim życiem, dzień po dniu z wielką wytrwałością, gorliwością i zapałem.

Przed błogosławieństwem słowo do bp. Marka skierował także abp. Skworc. - Niech Pan błogosławi w gorliwym wypełnianiu pasterskich powinności. Niech wypowiadane słowa życzeń stają się rzeczywistością w życiu – powiedział.

Najnowsze

20 wrzesień 2023

Abp Galbas w Licheniu: Parafia musi być wcielona

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona w pierwszym dniu II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia...

18 wrzesień 2023

Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi 2023

W trakcie Eucharystii pod przewodnictwem bp Adama Wodarczyka dziękowano za wakacyjne rekolekcje...

14 wrzesień 2023

Odszedł Pierwszy Biskup Gliwicki

Kondolencje metropolity katowickiego w związku ze śmiercią bpa Jana Wieczorka

13 wrzesień 2023

Zmarł biskup Jan Wieczorek (1935-2023)

Pierwszy ordynariusz diecezji gliwickiej zmarł w środę 13 września w godzinach wieczornych

11 wrzesień 2023

Zmiany personalne w archidiecezji (aktualizacja)

Publikujemy uaktualnioną listę zmian personalnych.

10 wrzesień 2023

Arcybiskup Adrian Galbas do katechetów

Msza sprawowana 9 września w Katedrze Chrystusa Króla zainaugurowała nowy rok katechetyczny.