- W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, obchodzonej co roku 3 maja w naszej ojczyźnie, mamy do czynienia z nierozerwalnym połączeniem wymiaru religijnego i narodowego, zakorzenionych w trzecim: w tysiącletniej historii chrześcijaństwa w Polsce - mówił w katowickiej katedrze bp Adam Wodarczyk.

Poczty sztandarowe, delegacje służb mundurowych i grup rekonstrukcyjnych, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych uczestniczyły w środowej uroczystej Eucharystii w intencji ojczyzny. Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. - Tytuł Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski stał się powszechny i oficjalnie uznany, o czym świadczy zapis konstytucji sejmowej z 1764 r.: "Rzeczpospolita Polska stwierdza, że jest do swojej Najświętszej Królowej Maryi Panny w Obrazie Częstochowskim cudami słynącym zawsze nabożna i Jej protekcji w potrzebach doznająca" - przypomniał zebranym, nawiązując do wydarzeń historycznych, m.in. ślubów króla Jana II Kazimierza Wazy, cudu nad Wisłą czy odnowienia ślubów jasnogórskich z inicjatywy więzionego kard. Wyszyńskiego. - W 1962 r. Jan XXIII ogłosił NMP Królową Polski, główną patronką kraju - podkreślił bp Wodarczyk.

Wspominając o tych wydarzeniach, kaznodzieja wskazał na wynikające z nich zadanie. - Godność królewską otrzymaliśmy na chrzcie świętym i na tej podstawie możemy powiedzieć, że uczestniczymy we władzy królewskiej Boga. Oznacza to, że jedyny Bóg, który króluje, czyni także i nas uczestnikami w tej jednej jedynej władzy. Nie po to, abyśmy królowali równolegle lub w Jego zastępstwie, ale byśmy w Nim i dzięki Jego miłości i szczodrobliwości tę władzę królewską wykonywali, kochając i służąc braciom, walcząc i pokonując zło i szatana, tak jak Maryja, nasza Matka i Królowa - zaznaczył.

Biskup Wodarczyk przywołał także cytat z "Dzieci Hioba" Jacka Kaczmarskiego:

"Jeśli nas Matka Boża nie obroni,
To co się stanie z Polakami,
Codziennie modły więc zanoszę do Niej,
By ocaliła nas - przed nami.
Nami, co toną, tonąc innych topią,
Co marzą - innym odmawiając marzeń,
Co z głową w pętli - jeszcze nogą kopią
By ślad zostawić na kopniętej twarzy".

- Tekst ten powstał jesienią 1989 r., ale z pewnością nie zabraknie osób, które przyznają, że jest wciąż aktualny. Dlatego obchodząc dziś nie tylko uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, ale także święto narodowe - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja - a u nas, na Śląsku, wspominamy także 102. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego, które miało istotny wpływ na powrót naszej śląskiej ziemi do odradzającej się po latach zaborów Polski, pamiętajmy o modlitwie za naszą ojczyznę przez wstawiennictwo Maryi, naszej Królowej. Ta Królowa, która prowadziła polskich rycerzy do zwycięstwa pod Grunwaldem i cudownie obroniła kraj w 1920 r. nad Wisłą, z pewnością nie zostawi swoich poddanych, zanoszących swoje prośby o pokój, jedność i dobro dla ojczyzny - zachęcał.

Mszę św. zakończyło wspólne odśpiewanie "Boże, coś Polskę". Następnie ulicami miasta sprzed katedry ruszyła kolumna na pl. Sejmu Śląskiego, gdzie odbył się apel zakończony defiladą wojskową.

Najnowsze

25 czerwiec 2024

Klerycy WŚSD w Katowicach zakończyli rok formacyjny

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Adrian Galbas.

25 czerwiec 2024

Abp Galbas: Na mocy chrztu jesteśmy prorokami

Metropolita katowicki przekazał papieską bullę, uznającą św. Jana Chrzciciela patronem Łazisk Górnych.

22 czerwiec 2024

Solidarni z poszkodowanymi

Po przejściu trąby powietrznej w regionie abp Adrian Galbas poprosił o przeprowadzenie zbiórki.

21 czerwiec 2024

Drugie spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej

Gremium obradowało w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta na os...

21 czerwiec 2024

Diamentowi jubilaci

Trzech prezbiterów wyświęconych przez bpa Herberta Bednorza 14 czerwca 1964 roku świętowało...

21 czerwiec 2024

Zmarł ks. Jerzy Dudek

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj (tj. 20 czerwca), w wieku 73 lat...