– Uroczystość NMP Królowej Polski jest wielkim apelem o naszą wierność Ojczyźnie i maryjnym postawom służby i pomocy – powiedział abp Wiktor Skworc w homilii podczas Mszy w intencji Ojczyzny i Polaków mieszkających poza jej granicami. Na zaproszenie abp. Mieczysława Mokrzyckiego przewodniczył on uroczystej liturgii w Katedrze Lwowskiej.

W homilii abp Skworc podkreślił, że „przyzywamy dziś Maryję imieniem Królowej Polski”, a w kontekście wojny także Królowej Pokoju.

Zwrócił uwagę na konieczność budowania pokoju na fundamencie ładu moralnego. – Poprzez dramat wojny bardziej doceniamy błogosławieństwo pokoju, który – jeśli ma być trwały – musi być owocem sprawiedliwości społecznej i wolności narodów zbudowanych na fundamencie porządku moralnego – mówił abp Skworc.

Mocno akcentował znaczenie sumienia. –  Kościół uczy, że istotne bitwy toczą i rozgrywają się również w sumieniach ludzi, a także o ich sumienia – zauważył. Przekonywał, że niemożliwa jest przyszłość ludzkości bez porządku moralnego. W tym kontekście wszystkim Polakom, zwłaszcza mieszkającym na Ukrainie, dziękował za wierność przesłaniom i wartościom ewangelicznym.
Przestrzegał przed egoizmem i znużeniem – Nie możemy już myśleć tylko o zachowaniu jedynie naszych osobistych czy narodowych interesów, ale musimy myśleć o sobie w perspektywie dobra wspólnego, w wymiarze wspólnotowym – mówił.

Nawiązał do ewangelicznej sceny opisującej spotkanie pod krzyżem Jezusa z Matką. – Nam, tak jak Janowi, dał swą Matkę Jezus. I my, podobnie jak apostoł, przyjęliśmy Ją, wzięliśmy Ją do siebie i obraliśmy Ją sobie za naszą Królową. Uczyniliśmy to zarówno pojedynczo, jak i we wspólnocie rodzin, we wspólnocie narodu – zaznaczył abp Skworc. – Z należną Królowej czcią każdy z nas odnawia w sercu śluby króla Jana Kazimierza z 1656 roku: „Obieram Ciebie dzisiaj za moją Patronkę, za Królową mojego narodu” – powiedział.

Uczestników liturgii pytał: „co należy nam czynić, aby Polska była rzeczywistym Królestwem Chrystusa i Maryi”? Odpowiedział: „brać przykład z Maryi,  Matki i Królowej”, bo Ona „z wiernością Jezusowi łączyła wierność Jego uczniom”; wziąć z Niej wzór i odpowiedzieć wiernością, w myśl słów Apelu Jasnogórskiego: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.

W homilii Metropolita Katowicki wyjaśnił sens poszczególnych słów począwszy od „jestem przy Tobie”. – Wypowiadając te słowa, zobowiązujemy się do wiernej obecności przy Maryi i przy Jej królestwie, jakim jest Polska – mówił. Zachęcił też do postawienia pytania o wiarę, „albowiem tylko w wierze możemy być przy Maryi”. Zgłębiając znaczenie słowa „pamiętam” wypowiadanego wobec „Królowej Polski i w jakimś sensie także wobec naszej Ojczyzny” stwierdził: „pamiętamy z Maryją, jak wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny”. – Pamiętamy o Maryi i Jej wstawiennictwie u Boga za nami. Pamiętamy też o naszym narodzie i o naszej wspólnej matce, której na imię Polska – kontynuował. Uczestników liturgii prosił: „pamiętajcie o Ojczyźnie i Kościele”. – Niech wyrazem tej pamięci będzie nie tylko Wasza wdzięczność, ale i wierność polskim i chrześcijańskim obyczajom. Obyczaj jest sposobem postępowania w danych okolicznościach. Niech więc wasze postępowanie oparte będzie na nauce Chrystusa i Kościoła oraz na polskiej tradycji” – apelował.
Przy trzecim słowie – „czuwam” – przywołał fragment rozważania św. Jana Pawła II wygłoszonego podczas Apelu Jasnogórskiego w 1983 roku: „czuwam to znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję”. – Zobowiązujemy się do tego, by być ludźmi sumienia, by nie ulegać modnym falom relatywizmu moralnego. W dziedzinie etyki i moralności nie może obowiązywać żadna polityczna poprawność (…). Poprzez wierność sumieniu budujcie ład moralny, który jest fundamentem wszelkiego dobrobytu – mówił Metropolita Katowicki.

Na zakończenie liturgii wyraził też wdzięczność: „wszystkim pojedynczym osobom i grupom, którzy na co dzień żyją już duchem Apelu Jasnogórskiego składam serdeczne podziękowania” – Czynię to jako Wasz rodak i jako Pasterz Kościoła na Górnym Śląsku. Bóg Wam zapłać za wszelkie dowody Waszego trwania przy Ojczyźnie i przy Kościele w Polsce.

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, polskich szkół i organizacji społecznych.

Ks. Rafał Skitek /Radio eM

Najnowsze

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...

01 lipiec 2024

Oddać Mu życie

Homilia wygłoszona podczas święceń prezbiteratu Księży Jezuitów w Krakowie.