Metropolita katowicki pierwsze dni maja spędził w Ukrainie, gdzie odwiedził posługujących w archidiecezji lwowskiej kapłanów pochodzących ze Śląska.

Była to okazja do poznania lokalnego Kościoła, jego potrzeb i problemów. – Ostatni raz byłem na Ukrainie 5 lat temu. Wtedy bardzo mnie cieszyło o, co tam zobaczyłem: bardzo rozbudowała się struktura Kościoła katolickiego: w samym Lwowie i na Ukrainie. Co ważne: rozbudowała się także aktywność charytatywna tego Kościoła. W samej stolicy w ostatnim czasie powstał kościół pw. św. Jana Pawła II. Jego zaplecze jest zajęte przez uchodźców, na placu kościelnym stoi potężny namiot z kuchnią polową gotującą dla migrantów i wszystkich placówek Caritasu – wymieniał abp Wiktor Skworc.


Metropolita podkreślił, że pracujący w Ukrainie kapłani z Polski z ogromną wdzięcznością mówią o dotychczas okazanej im pomocy. – Mają bezpośrednie kontakty z parafiami, do których mogą się zwrócić w razie potrzeby. Są także wolontariusze, którzy im pomagają. W rozmowach nie zgłaszali już potrzeb tylko dziękowali. Chciałbym, żeby to wybrzmiało, że oni są ogromnie wdzięczni za wsparcie i przesyłają serdeczne „Bóg zapłać” – mówił abp W. Skworc.

3 Maja na zaproszenie metropolity lwowskiego abp Mieczysława Mokrzyckiego abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w katedrze we Lwowie.

Najnowsze

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...

08 czerwiec 2024

Górska wyprawa kończąca rok formacyjny

Ośmiu księży archidiecezji katowickiej wyświęconych w 2023 roku podsumowało pierwszy rok posługi...

08 czerwiec 2024

Śp. ks. Grzegorz Glenc

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj (tj. 8 czerwca), w wieku 59 lat...