Arcybiskup koadiutor przewodniczył Mszy św. w intencji przewodników turystycznych i ludzi gór województwa śląskiego w sanktuarium na Groniu św. Jana Pawła II koło Andrychowa.

W homilii zwrócił uwagę na znaczenie słowa „przewodnik”, które według Słownika Języka Polskiego oznacza osobę, idącą przodem i wskazująca drogę innym. – Przewodnik jest wiarygodny, kiedy zna drogę i idzie obok. Przewodnik, który by nie znał drogi byłby zwykłym oszustem. Taki zaś, który by tylko pokazał wędrowcom dokąd mają iść, ale sam nie ruszyłby się z miejsca, byłby zwykłym leniem – tłumaczył.  

Odnosząc się do Ewangelii, w której Jezus nazwał siebie samego „drogą”, zaznaczył, że w życiu chrześcijanina to właśnie Chrystusa powinien stać się najważniejszym przewodnikiem. – On wie dokąd i idzie razem z tymi, którym przewodzi. Idąc za Nim nie będziemy kręcić się w kółko, nie zabłądzimy, a w chwili niebezpieczeństwa nie porzuci nas i nie ucieknie – dodał.

Arcybiskup podkreślił, że kwalifikacjami, które czynią z Jezusa dobrego przewodnika są Jego rany. - On pierwszy przeszedł drogę, którą nam proponuje. Najpierw przeszedł przez ziemię, dobrze czyniąc, a potem przeszedł  drogę ze śmierci do nowego życia, które jest wieczne i pewne Zaufajmy Jego Przewodnictwu – przekonywał.Abp Galbas podziękował także Bogu za św. Jana Pawła II, który za młodu odwiedzał miejsce, gdzie spotykają się przewodnicy i od którego miejsce to dostało nazwę. – „W górach znajdujemy nie tylko wspaniałe widoki, które można podziwiać, ale niejako szkołę życia. Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się ciszą, uznawać własną małość obliczu majestatu i dostojeństwa gór” – zacytował słowa Papieża Polaka wypowiedziane z kolei w Dolinie Aosty w 1999 roku.

Na zakończenie zwrócił się bezpośrednio do pielgrzymów. - Dziękuję tu dziś też za was i waszą pracę, a przy okazji dziękuję wszystkim, którzy dbają o Beskidy, opiekują się szlakami, prowadzą schroniska, troszczą się o porządek. Dziękuję też leśnikom. Mam nadzieję, że nieraz spotkamy się na górskich szlakach, bo lubię tu wyskoczyć na chwilę lub na parę chwil i wrócić do Katowic nowszy – powiedział.

Coroczna Msza św. na Groniu św. Jana Pawła II rozpoczyna sezon turystyczny. Jak zaznacza ks. Piotr Wenzel, kapelan przewodników archidiecezji katowickiej, na Groń oprócz przewodników zrzeszonych w różnych organizacjach przybywają także turyści i okoliczni mieszkańcy. - Pielgrzymowała tam do niedawna 80-letnia babcia Helena, która przypisuje św. Janowi Pawłowi II pomoc w powrocie do zdrowia po złamaniu kręgosłupa – dodaje. Na zakończenie Mszy św. ks. Wencel został odznaczony tytułem honorowego przewodnika PTTK.

Budowa kaplicy na Groniu została rozpoczęta przez rodzinę Jakubowskich z Andrychowa jako wotum wdzięczności za uratowanie życia Papieża i wybudowana przez górali. Inicjatorem pielgrzymek przewodników był ks. dr. Jerzy Pawlik.

Najnowsze

20 wrzesień 2023

Abp Galbas w Licheniu: Parafia musi być wcielona

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona w pierwszym dniu II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia...

18 wrzesień 2023

Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi 2023

W trakcie Eucharystii pod przewodnictwem bp Adama Wodarczyka dziękowano za wakacyjne rekolekcje...

14 wrzesień 2023

Odszedł Pierwszy Biskup Gliwicki

Kondolencje metropolity katowickiego w związku ze śmiercią bpa Jana Wieczorka

13 wrzesień 2023

Zmarł biskup Jan Wieczorek (1935-2023)

Pierwszy ordynariusz diecezji gliwickiej zmarł w środę 13 września w godzinach wieczornych

11 wrzesień 2023

Zmiany personalne w archidiecezji (aktualizacja)

Publikujemy uaktualnioną listę zmian personalnych.

10 wrzesień 2023

Arcybiskup Adrian Galbas do katechetów

Msza sprawowana 9 września w Katedrze Chrystusa Króla zainaugurowała nowy rok katechetyczny.