Ok. 550 par przybyło z całej archidiecezji, by wspólnie świętować jubileusze małżeńskie. Największe grono stanowiły pary obchodzące złote gody.

Spotykamy się, by podziękować za łaski – przypomniał w katedrze ks. Kazimierz Musioł, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. – Chcemy wyrazić Bogu wdzięczność za to, że ta wyjątkowa relacja, jaką kiedyś zawiązali małżonkowie, stała się ich szczególnym przywilejem i wyznaczyła kierunek życiowej drogi. Małżonkowie, którzy obchodzą swoje święto są wymownym świadectwem mocy sakramentu, który ich połączył. Pokazują, że miłość, wierność i uczciwość małżeńska to nie ulotne uczucia, ale trwała decyzja zdolna przetrzymać wszelkie życiowe kryzysy – mówił.

Ponad pół tysiąca par odnowiło w niedzielne popołudnie w katedrze swoje przyrzeczenia małżeńskie. „Ponownie ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Chcę wytrwać w małżeństwie z Tobą w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli” – mówili, trzymając się za ręce. Kilka par ukradkiem ocierało łzę. – Jakże razem z wami nie śpiewać dziękczynnego Te Deum – pytał, patrząc na zebranych abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Przypomniał krótko historię Metropolitalnego Święta Rodziny, które w archidiecezji katowickiej otwierają właśnie jubileusze małżeńskie w katedrze. W tym roku hasło przewodnie MŚR brzmi „Rodzina – forum dialogu”. – To właśnie w rodzinie spotykają się pokolenia, dochodzi do wymiany doświadczeń, wzrasta się we wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i bliźniego. Spotkanie tworzą: rozmowa, słuchanie i nawiązywanie relacji. W przestrzeni dialogu zaś zawiązuje się wzajemny szacunek i pragnienie wsparcia drugiego człowieka – podkreślił abp Skworc.

„Rodzina i rodzinność jest naszym wyróżnikiem”, zauważył metropolita. Stąd pomysł na uczczenie rodzin w wyjątkowy sposób – umieszczenie ich wyobrażenia w tympanonie katedry. – Po dokończeniu prac tympanon będzie przedstawiał hołd ludu górnośląskiego dla Chrystusa Króla. Kiedy projektowano tę grupę rzeźbiarską, była ona, możemy tak powiedzieć, zapisanym w kamieniu programem duszpasterskim nowej diecezji – mówił abp Skworc. – Kiedy zatem umieszczamy w tympanonie kolejne postaci (a stanie się to już w najbliższych tygodniach) przedstawiające reprezentantów różnych zawodów i środowisk pracy, rodziny i osoby duchowne, szczególnie zaś rodziców z dziećmi, to kompozycja ta staje się wymownym pomnikiem małżeństw i rodzin wiernych Chrystusowi i Kościołowi od stuleci. Nie zabraknie tam miejsca również dla górniczej wdowy, wpatrzonej z ufnością w Jezusa i w Nim odnajdującej nadzieję. Reprezentuje ona setki kobiet, które na przestrzeni dziesięcioleci utraciły swych małżonków w czeluściach śląskich kopalń – dodał metropolita. Przypomniał jednocześnie, że pierwsze postaci z grupy rzeźbiarskiej już zajęły swoje miejsca: to Jezus Chrystus Król Wszechświata, św. Jacek i św. Jadwiga Śląska.

– Na koniec modlę się za was słowami św. Pawła z II czytania z Listu do Efezjan. Bracia i Siostry! Jubilaci! Niech Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, da wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznawaniu Jego samego. Niech da wam światłe oczy serca, byście wiedzieli, czym jest nadzieja, do której On wzywa, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych i czym przeogromna Jego moc względem nas – wierzących na podstawie Jego działania i siły – mówił metropolita. – Idźcie, nauczajcie: uczcie o małżeństwie i rodzinie swoim słowem i przykładem. Dzielcie się wielkodusznie waszym świadectwem, że piękne jest życie w świadomości, że nie zostanę opuszczony i nigdy nie jestem sam – dodał.

Uczestniczący we Mszy św. jubilaci zaproszeni byli do indywidualnego błogosławieństwa, którego małżonkom udzielali m.in. abp Wiktor Skworc, bp Marek Szkudło i proboszcz katedry ks. Łukasz Gaweł. Po nim przedstawiciele Wydziału Duszpasterstwa Rodzin - organizatorzy jubileuszów małżeńskich - zaprosili na "małe wesele". Na placu przed kurią można było zatańczyć poloneza, zrobić zdjęcie w fotobudce i zjeść coś dobrego.

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...