Ze wszystkich stron do Piekar Śląskich zmierzają mężczyźni. Idą w pielgrzymkach, jadą na rowerach lub samochodami. Uczestniczą w Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

Karol Morawiec z Rudy Śląskiej-Bykowiny, obecnie pracujący w ochronie, przyjechał na pielgrzymkę mężczyzn do Piekar już po raz 52. Razem z nim dotarli samochodem zięć Sławomir Saporowski i wnuk Karol Saporowski. Po raz pierwszy Karol Morawiec był na tej pielgrzymce w 1959 roku jako 12-latek. Przeszedł wtedy z Bykowiny pieszo. – W tamtych latach władze robiły wszystko, żeby mężczyźni tutaj się nie spotykali. Milicja najeżdżała na nas samochodami, żeby nas z drogi usunąć. Doczekałem się dużo lepszych czasów – mówi. – Przyjechałem doładować baterie i wzmocnić ducha! Chcę wymodlić u Matki Boskiej w Piekarach potrzebne łaski dla całej rodziny, dla żony – dodaje. Jego żona, która czeka na niego w Bykowinie, ma na imię Maria.

Towarzyszący Karolowi zięć Sławomir Saporowski jest na pielgrzymce mężczyzn po raz drugi, a jego syn Karol – uczeń trzeciej klasy szkoły podstawowej – po raz pierwszy. – Syn jest świeżo po Pierwszej Komunii Świętej, chcieliśmy ją w ten sposób uczcić. Teść nas zaprosił, a my skorzystaliśmy – mówi. Pamiętają o swoich dziewczynach: żonie Sławka Monice i córce Julii.Łukasz Ziober z synem Szymonem przyjechali autokarem z Czechowic. Wraz z nimi dotarli proboszcz i około czterdziestu facetów z synami. Łukasz pracuje w branży motoryzacyjnej w Bielsku, a Szymon jest uczniem pierwszej klasy podstawówki. – Syn właśnie przyjął Pierwszą Komunię Świętą, jest kandydatem na ministranta. Przyjechaliśmy pomodlić się o zdrowie, o miłość w rodzinie, żeby udawały się nasze plany większe i mniejsze, o błogosławieństwo – mówi Łukasz Ziober. W domu czeka na nich żona Iza i córka Laura.

Msza św. na kalwarii piekarskiej rozpocznie się o 11.00. Homilię wygłosi arcybiskup warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. O 13.45 odbędzie się godzina ewangelizacyjna. Jej gościem będzie Sławomir Oder, od niedawna biskup gliwicki. Na 15.00 zaplanowano nabożeństwo majowe pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji płockiej, Piotra Libery.

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...