Ze wszystkich stron do Piekar Śląskich zmierzają mężczyźni. Idą w pielgrzymkach, jadą na rowerach lub samochodami. Uczestniczą w Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

Karol Morawiec z Rudy Śląskiej-Bykowiny, obecnie pracujący w ochronie, przyjechał na pielgrzymkę mężczyzn do Piekar już po raz 52. Razem z nim dotarli samochodem zięć Sławomir Saporowski i wnuk Karol Saporowski. Po raz pierwszy Karol Morawiec był na tej pielgrzymce w 1959 roku jako 12-latek. Przeszedł wtedy z Bykowiny pieszo. – W tamtych latach władze robiły wszystko, żeby mężczyźni tutaj się nie spotykali. Milicja najeżdżała na nas samochodami, żeby nas z drogi usunąć. Doczekałem się dużo lepszych czasów – mówi. – Przyjechałem doładować baterie i wzmocnić ducha! Chcę wymodlić u Matki Boskiej w Piekarach potrzebne łaski dla całej rodziny, dla żony – dodaje. Jego żona, która czeka na niego w Bykowinie, ma na imię Maria.

Towarzyszący Karolowi zięć Sławomir Saporowski jest na pielgrzymce mężczyzn po raz drugi, a jego syn Karol – uczeń trzeciej klasy szkoły podstawowej – po raz pierwszy. – Syn jest świeżo po Pierwszej Komunii Świętej, chcieliśmy ją w ten sposób uczcić. Teść nas zaprosił, a my skorzystaliśmy – mówi. Pamiętają o swoich dziewczynach: żonie Sławka Monice i córce Julii.Łukasz Ziober z synem Szymonem przyjechali autokarem z Czechowic. Wraz z nimi dotarli proboszcz i około czterdziestu facetów z synami. Łukasz pracuje w branży motoryzacyjnej w Bielsku, a Szymon jest uczniem pierwszej klasy podstawówki. – Syn właśnie przyjął Pierwszą Komunię Świętą, jest kandydatem na ministranta. Przyjechaliśmy pomodlić się o zdrowie, o miłość w rodzinie, żeby udawały się nasze plany większe i mniejsze, o błogosławieństwo – mówi Łukasz Ziober. W domu czeka na nich żona Iza i córka Laura.

Msza św. na kalwarii piekarskiej rozpocznie się o 11.00. Homilię wygłosi arcybiskup warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. O 13.45 odbędzie się godzina ewangelizacyjna. Jej gościem będzie Sławomir Oder, od niedawna biskup gliwicki. Na 15.00 zaplanowano nabożeństwo majowe pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji płockiej, Piotra Libery.

Najnowsze

20 wrzesień 2023

Abp Galbas w Licheniu: Parafia musi być wcielona

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona w pierwszym dniu II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia...

18 wrzesień 2023

Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi 2023

W trakcie Eucharystii pod przewodnictwem bp Adama Wodarczyka dziękowano za wakacyjne rekolekcje...

14 wrzesień 2023

Odszedł Pierwszy Biskup Gliwicki

Kondolencje metropolity katowickiego w związku ze śmiercią bpa Jana Wieczorka

13 wrzesień 2023

Zmarł biskup Jan Wieczorek (1935-2023)

Pierwszy ordynariusz diecezji gliwickiej zmarł w środę 13 września w godzinach wieczornych

11 wrzesień 2023

Zmiany personalne w archidiecezji (aktualizacja)

Publikujemy uaktualnioną listę zmian personalnych.

10 wrzesień 2023

Arcybiskup Adrian Galbas do katechetów

Msza sprawowana 9 września w Katedrze Chrystusa Króla zainaugurowała nowy rok katechetyczny.