Nabożeństwu majowemu, kończącemu tegoroczną pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców, przewodniczył bp senior diecezji płockiej Piotr Libera.

W swoim słowie nawiązał do przypadającej 28 maja kolejnej rocznicy śmierci i liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Nie ma pasterza i męża stanu, który łączyłby w swoim życiu lepiej, mądrzej maryjność i miłość społeczną niż błogosławiony Prymas Tysiąclecia – podkreślił.

Zaznaczył, że podstawową strategią walki kardynała z komunizmem była wytrwała i pełna ufności modlitwa właśnie do Maryi. W tym duchu odczytał zaproponowaną przez niego wielką nowennę przed tysiącleciem chrztu Polski. – To były ogólnokrajowe rekolekcje, których celem była odnowa duchowa i moralna narodu poddawanego komunistycznej indoktrynacji – powiedział. Centralnym punktem tej nowenny stały się obchody tysiąclecia chrztu Polski, które miały miejsce 3 maja 1966 roku w Częstochowie. Złożono wtedy akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła – dodał.

Wspomniał także trwającą za wschodnią granicą wojnę w Ukrainie. – Mieliśmy wielką nadzieję, że wraz z ofiarowaniem Rosji Matce Bożej Fatimskiej przez św. Jana Pawła II apokaliptyczny czerwony smok został strącony do otchłani, a on niestety dalej sieje grozę. Zdaniem biskupa smok ten przybrał „pozę dyktatora zapalającego świece przed świętymi ikonami i patriarchy głoszącego herezje o sprawiedliwej wojnie w obronie pokoju”. – Wszystko wskazuje na to, że prorocka misja Fatimy nie została zakończona. Wciąż trwa wołanie: „gdzie jest brat twój Ukrainiec, Rosjaninie?” – pytał biskup.

- Bądźmy sprawiedliwymi. Nie ustawajmy w ofiarowaniu naszym pobratymcom z Ukrainy naszego grosza, naszej słabnącej z tego powodu złotówki, w ofiarowaniu schronienia matkom i dzieciom z Ukrainy. I nie zapominajmy, że wciąż trwa wezwanie Maryi o nawrócenie, o różaniec, o ofiarowanie cierpienia, o post i jałmużnę. To wołanie dotyczy nas wszystkich – zaapelował.

Najnowsze

20 wrzesień 2023

Abp Galbas w Licheniu: Parafia musi być wcielona

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona w pierwszym dniu II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia...

18 wrzesień 2023

Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi 2023

W trakcie Eucharystii pod przewodnictwem bp Adama Wodarczyka dziękowano za wakacyjne rekolekcje...

14 wrzesień 2023

Odszedł Pierwszy Biskup Gliwicki

Kondolencje metropolity katowickiego w związku ze śmiercią bpa Jana Wieczorka

13 wrzesień 2023

Zmarł biskup Jan Wieczorek (1935-2023)

Pierwszy ordynariusz diecezji gliwickiej zmarł w środę 13 września w godzinach wieczornych

11 wrzesień 2023

Zmiany personalne w archidiecezji (aktualizacja)

Publikujemy uaktualnioną listę zmian personalnych.

10 wrzesień 2023

Arcybiskup Adrian Galbas do katechetów

Msza sprawowana 9 września w Katedrze Chrystusa Króla zainaugurowała nowy rok katechetyczny.