Nabożeństwu majowemu, kończącemu tegoroczną pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców, przewodniczył bp senior diecezji płockiej Piotr Libera.

W swoim słowie nawiązał do przypadającej 28 maja kolejnej rocznicy śmierci i liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Nie ma pasterza i męża stanu, który łączyłby w swoim życiu lepiej, mądrzej maryjność i miłość społeczną niż błogosławiony Prymas Tysiąclecia – podkreślił.

Zaznaczył, że podstawową strategią walki kardynała z komunizmem była wytrwała i pełna ufności modlitwa właśnie do Maryi. W tym duchu odczytał zaproponowaną przez niego wielką nowennę przed tysiącleciem chrztu Polski. – To były ogólnokrajowe rekolekcje, których celem była odnowa duchowa i moralna narodu poddawanego komunistycznej indoktrynacji – powiedział. Centralnym punktem tej nowenny stały się obchody tysiąclecia chrztu Polski, które miały miejsce 3 maja 1966 roku w Częstochowie. Złożono wtedy akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła – dodał.

Wspomniał także trwającą za wschodnią granicą wojnę w Ukrainie. – Mieliśmy wielką nadzieję, że wraz z ofiarowaniem Rosji Matce Bożej Fatimskiej przez św. Jana Pawła II apokaliptyczny czerwony smok został strącony do otchłani, a on niestety dalej sieje grozę. Zdaniem biskupa smok ten przybrał „pozę dyktatora zapalającego świece przed świętymi ikonami i patriarchy głoszącego herezje o sprawiedliwej wojnie w obronie pokoju”. – Wszystko wskazuje na to, że prorocka misja Fatimy nie została zakończona. Wciąż trwa wołanie: „gdzie jest brat twój Ukrainiec, Rosjaninie?” – pytał biskup.

- Bądźmy sprawiedliwymi. Nie ustawajmy w ofiarowaniu naszym pobratymcom z Ukrainy naszego grosza, naszej słabnącej z tego powodu złotówki, w ofiarowaniu schronienia matkom i dzieciom z Ukrainy. I nie zapominajmy, że wciąż trwa wezwanie Maryi o nawrócenie, o różaniec, o ofiarowanie cierpienia, o post i jałmużnę. To wołanie dotyczy nas wszystkich – zaapelował.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...