W sobotę, 17 czerwca br., o godz. 11.00 odbędzie się ingres do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach abp. Adriana Galbasa SAC, nowego metropolity katowickiego.

„Wasza obecność będzie dla mnie bardzo miła i bardzo ważna. Przyjdźcie!” - napisał abp Galbas w pierwszym słowie skierowanym do diecezjan.

W środę, 31 maja br., Nuncjatura Apostolska w Warszawie podała do wiadomości decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji abp. Wiktora Skworca z urzędu biskupa diecezjalnego archidiecezji katowickiej w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego. Na mocy wcześniejszych decyzji Papieża jego następcą został abp Adrian Galbas SAC, który od grudnia 2021 r. pełnił funkcję koadiutora archidiecezji katowickiej.

We wspomnianym słowie do diecezjan abp Galbas zwrócił uwagę, że objął archidiecezję katowicką w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, które można nazwać świętem „wyjścia”. Maryja, po wypowiedzeniu „fiat” w czasie Zwiastowania, że zostanie Matką Zbawiciela, wyruszyła w niełatwą drogę, by opowiedzieć innym o wielkich dziełach, jakich doświadczyła, o Bogu, którego poznała i którego kocha, ale także by posłuchać o tym, jak Bóg działa w życiu innych.

„Ta scena jest obrazem Kościoła. To Kościół synodalny, Kościół, który wychodzi i idzie; który nieustannie jest w drodze. Kościół spotkania. Taki Kościół chciałbym razem z Wami budować tu, na Górnym Śląsku. Na moim Śląsku” – zadeklarował nowy arcybiskup katowicki. Dodał, że jest to Kościół, do którego każdy jest zaproszony i w którym każdy znajdzie swoje miejsce. „Kościół, który jest skoncentrowany na Chrystusie i chce Go głosić. Kościół, który nie zamyka ani nawet nie przymyka oczu na problemy, ale też nie pozwoli, aby one go sparaliżowały i zatrzymały w misji głoszenia Dobrej Nowiny. Kościół, który – mocą łaski Bożej – wciąż się odbudowuje i odnawia, który uparcie pragnie większej doskonałości i do niej dąży” – wyjaśnił.

Abp Galbas zwracając się do diecezjan, zarówno duchownych, jak i świeckich, zaprosił ich do wspólnej wędrówki. „Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem! Świat potrzebuje dziś słyszeć, a jeszcze bardziej widzieć, wielkie dzieła, których dokonuje w nas Bóg” – zaapelował.

 - Zachęcamy wiernych do udziału w tym ważnym wydarzeniu dla archidiecezji. Arcybiskup Galbas jest siódmym z kolei biskupem katowickim w prawie stu letniej historii naszego lokalnego Kościoła. Obecność w katedrze niech będzie znakiem jedności z naszym Pasterzem. Po Mszy św. arcybiskup zaprasza wszystkich na koncert muzyki chrześcijańskiej i poczęstunek ma placu przed budynkiem Wydziału Teologicznego w Katowicach przy ul. Jordana – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Msza św. będzie transmitowana w ogólnopolskim paśmie TVP 3, TV Trwam, a także na falach diecezjalnego Radia eM (107,6 FM) oraz Polskiego Radia Katowice.

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.