Do Lizbony dotarło kilkanaście grup. - Większość znalazła zakwaterowanie w centrum Lizbony, w szkołach, domach parafialnych i u rodzin - mówi ks. Marek Bernacki, koordynator grup archidiecezji katowickiej.

Atmosfera jest bardzo podniosła. Grupa rybnicka dojechała 31 lipca. Zwiedzaliśmy miasto, obserwowaliśmy pielgrzymów z całego świata. Entuzjazm, radość. Lizbona się cieszy, jest otwarta na pielgrzymów, aczkolwiek jak wszędzie znajdują się malkontenci. [Narzekają] na zablokowane ulice i wiele wydatków. Najważniejszy jest entuzjazm młodych. On jest odczuwalny - mówi ksiądz Marek, przygotowując się do wieczornej Eucharystii w Parku Edwarda VII.

W kolejnych dniach młodzi będą uczestniczyli w katechezach, Drodze Krzyżowej z papieżem, czuwaniu modlitewnym oraz Mszy rozesłania. Grupy archidiecezji katowickiej czekają na biskupa Grzegorza Olszowskiego, który przybędzie do Lizbony dziś (1 sierpnia).

Grupa, której przewodzą ks. Łukasz Głąbik i ks. Artur Więcek, liczy 44 osoby.  Znajdują się w niej młodzi z Piekar Śląskich, Wodzisławia Śląskiego i Mysłowic. Pierwszy etap Światowych Dni Młodzieży spędzili w diecezji Braga, w miejscowości Póvoa de Lanhoso.Do Lizbony dotarli także młodzi z Pszczyny. Są z nimi ks. Marcin Głąbek i ks. Krzysztof Płonka. Do ich grupy dołączyło kilka osób z diecezji bielsko-żywieckiej. Pierwszy etap spędzili w parafii Vila Nova de Famalicão, w diecezji Braga. Uczestniczyli w dorocznej procesji ku czci św. Jakuba w Santiago da Cruz, odwiedzili miasto Balazar i sanktuarium bł. Aleksandriny Marii da Costa, mistyczki żyjącej w pierwszej połowie XX wieku. Po wydarzeniach centralnych w Lizbonie planują wybrać się na wycieczkę po Portugalii. - Mamy w planach kilka dni zwiedzania, m.in. Fatimę, Sintrę, Nazare, Batalhę - mówi ks. Marcin.W Światowych Dniach Młodzieży uczestniczy także duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej ks. Łukasz Wieczorek. W jego 30-osobowej grupie znaleźli miejsce młodzi z kilku diecezji. - Pierwszy etap ŚDM spędziliśmy w Loulé na terenie diecezji Algarve. Zwiedzaliśmy południe Portugalii - Faro, Milreu, Beja, Lagos, Evora. Płynęliśmy rejsem do jaskini Benagil - mówi ks. Łukasz. W drodze powrotnej jego grupa nawiedzi sanktuarium w Fatimie.

Wydarzenia centralne ŚDM rozpoczną się Mszą otwarcia 1 sierpnia o godz. 19.

Najnowsze

29 listopad 2023

Kondolencje

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci górników - w kopalni Staszic-Wujek...

28 listopad 2023

Ks. dr Henryk Pyka laureatem Nagrody im. bł. ks. E. Szramka

Wręczenie nagrody odbędzie się 8 grudnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

26 listopad 2023

Abp Galbas: Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem

Słowo metropolity katowickiego wygłoszone na zakończenie uroczystości nałożenia paliusza.

26 listopad 2023

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi...

26 listopad 2023

Spotkanie z nuncjuszem apostolskim

Podczas spotkania z biskupami z Katowic abp. Antonio Guido Filipazzi zapoznał się...

26 listopad 2023

Abp Galbas: Samotność jest antyprzejawem królestwa Bożego, które polega na bliskości

Grupa 33 obchodziła w tym roku swój odpust pod hasłem"Niesamotni samotni". To...