W środę 26 września przedstawiciele ruchów katolickich zgromadzili się w Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Po raz pierwszy rada spotkała się z abp. Adrianem Galbasem. Jednym z głównych tematów spotkania były przygotowania do obchodów 100-lecia Archidiecezji Katowickiej. Uczestnicy podjęli także tematy związane z ewangelizacją, formacją oraz kadencyjnością i rolą liderów.

 

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy. Po krótkim słowie powitania, wygłoszonym przez przewodniczącego rady Witolda Zmysłowskiego, liderzy każdej ze wspólnot przedstawili podstawowe obszary swojej działalności.

 

W słowie skierowanym do uczestników abp Adrian Galbas podkreślił znaczenie ewangelizacji. Wskazał, że najbardziej owocny sposób przyciągania do wspólnoty nie odbywa się inaczej niż przez osobiste świadectwo. - Trzeba płonąć i zapalać - stwierdził arcybiskup. Zwrócił także uwagę na konieczność pogłębionej formacji wewnątrz ruchów.

 

Podczas obrad podjęto także temat różnych form przemocy obecnych we wspólnotach. Podkreślono konieczność wdrażania jasnych reguł postępowania wobec osób, które jej doświadczyły. Wskazano także na konieczność przeglądu statutów pod kątem wyboru liderów wspólnot.

 

Centralnym tematem obrad było przygotowanie do obchodów 100-lecia archidiecezji, które odbędą się w 2025 roku pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Bp Adam Wodarczyk wskazał na trzy główne cele jubileuszu: uwielbienie i dziękczynienie za wielkie dzieła Boga, przebłaganie oraz prośba o doświadczenie nowej Pięćdziesiątnicy, dzięki której Kościół lokalny będzie w stanie sprostać aktualnym wyzwaniom. Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej wskazał także na cztery filary, na których budowany jest Kościół: świadectwo, liturgia, posługa i wspólnota. Podkreślił, że charyzmat szczegółowy każdego ruchu odnosi się do jednego z tych filarów. Zaznaczył, że ważne jest zadanie pytania o wkład poszczególnych wspólnot przeżywanie jubileuszu.  - Nie pytaj co Kościół może zrobić dla ciebie. Pytaj co ty możesz zrobić dla Kościoła - powiedział bp Wodarczyk.

 

W skład Rady Ruchów Katolickich Archidiecezji Katowickiej wchodzi niespełna 40 wspólnot.

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.