W środę 26 września przedstawiciele ruchów katolickich zgromadzili się w Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Po raz pierwszy rada spotkała się z abp. Adrianem Galbasem. Jednym z głównych tematów spotkania były przygotowania do obchodów 100-lecia Archidiecezji Katowickiej. Uczestnicy podjęli także tematy związane z ewangelizacją, formacją oraz kadencyjnością i rolą liderów.

 

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy. Po krótkim słowie powitania, wygłoszonym przez przewodniczącego rady Witolda Zmysłowskiego, liderzy każdej ze wspólnot przedstawili podstawowe obszary swojej działalności.

 

W słowie skierowanym do uczestników abp Adrian Galbas podkreślił znaczenie ewangelizacji. Wskazał, że najbardziej owocny sposób przyciągania do wspólnoty nie odbywa się inaczej niż przez osobiste świadectwo. - Trzeba płonąć i zapalać - stwierdził arcybiskup. Zwrócił także uwagę na konieczność pogłębionej formacji wewnątrz ruchów.

 

Podczas obrad podjęto także temat różnych form przemocy obecnych we wspólnotach. Podkreślono konieczność wdrażania jasnych reguł postępowania wobec osób, które jej doświadczyły. Wskazano także na konieczność przeglądu statutów pod kątem wyboru liderów wspólnot.

 

Centralnym tematem obrad było przygotowanie do obchodów 100-lecia archidiecezji, które odbędą się w 2025 roku pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Bp Adam Wodarczyk wskazał na trzy główne cele jubileuszu: uwielbienie i dziękczynienie za wielkie dzieła Boga, przebłaganie oraz prośba o doświadczenie nowej Pięćdziesiątnicy, dzięki której Kościół lokalny będzie w stanie sprostać aktualnym wyzwaniom. Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej wskazał także na cztery filary, na których budowany jest Kościół: świadectwo, liturgia, posługa i wspólnota. Podkreślił, że charyzmat szczegółowy każdego ruchu odnosi się do jednego z tych filarów. Zaznaczył, że ważne jest zadanie pytania o wkład poszczególnych wspólnot przeżywanie jubileuszu.  - Nie pytaj co Kościół może zrobić dla ciebie. Pytaj co ty możesz zrobić dla Kościoła - powiedział bp Wodarczyk.

 

W skład Rady Ruchów Katolickich Archidiecezji Katowickiej wchodzi niespełna 40 wspólnot.

Najnowsze

25 czerwiec 2024

Klerycy WŚSD w Katowicach zakończyli rok formacyjny

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Adrian Galbas.

25 czerwiec 2024

Abp Galbas: Na mocy chrztu jesteśmy prorokami

Metropolita katowicki przekazał papieską bullę, uznającą św. Jana Chrzciciela patronem Łazisk Górnych.

22 czerwiec 2024

Solidarni z poszkodowanymi

Po przejściu trąby powietrznej w regionie abp Adrian Galbas poprosił o przeprowadzenie zbiórki.

21 czerwiec 2024

Drugie spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej

Gremium obradowało w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta na os...

21 czerwiec 2024

Diamentowi jubilaci

Trzech prezbiterów wyświęconych przez bpa Herberta Bednorza 14 czerwca 1964 roku świętowało...

21 czerwiec 2024

Zmarł ks. Jerzy Dudek

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj (tj. 20 czerwca), w wieku 73 lat...