W środę 27 września na probostwie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich działających na terenie Archidiecezji Katowickiej. W spotkaniu wziął udział abp Adrian Galbas, bp KościołaEwangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec oraz duchowni i pastorzy licznych Kościołów. Obecni byli także przewodniczący gminy żydowskiej i muzułmańskiej w Katowicach oraz członkowie Archidiecezjalnej Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego.

 

Podczas spotkania ks. Adam Palion przedstawił plan wspólnie podejmowanych inicjatyw obejmujących wydarzenia o charakterze modlitewnym, kulturalnym i edukacyjnym. Ich ilość jest imponująca. Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej i Dialogu Międzyreligijnego wymienił m.in. comiesięczną modlitwę za miasto Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która odbywa się w salkach przy parafii św. Piotra i Pawła. Wśród innych inicjatyw o charakterze modlitewnym wskazał na zaplanowaną na 15 października modlitwę o pokój w Bazylice w Panewnikach oraz międzyreligijne spotkanie modlitewne za prześladowanych. Omówiono także liczne inicjatywy kulturalne i edukacyjne, wśród nich konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz „Akademię Ekumeniczną” – cykl wykładów organizowanych we współpracy z Biblioteką Śląską. Temat tegorocznych spotkań to Iskra Boga w sztuce.

 

Przedstawiając wszystkich uczestników spotkania ks. Palion podkreślił, że wydarzenia o charakterze ekumenicznym i międzyreligijnym w Archidiecezji Katowickiej nie ograniczają się jedynie do przeżywanego w całym Kościele Powszechnym Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan lecz obejmują liczne wydarzenia odbywające się przez cały rok.

 

Kalendarium wydarzeń ekumenicznych w Archidiecezji Katowickiej w roku akademickim 2023-2024.

Najnowsze

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...

08 czerwiec 2024

Górska wyprawa kończąca rok formacyjny

Ośmiu księży archidiecezji katowickiej wyświęconych w 2023 roku podsumowało pierwszy rok posługi...

08 czerwiec 2024

Śp. ks. Grzegorz Glenc

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj (tj. 8 czerwca), w wieku 59 lat...