W sobotę 30 września metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii na zakończenie pielgrzymki redakcji „W drodze” zorganizowanej z okazji 50-lecia istnienia tego miesięcznika.

 

W homilii metropolita katowicki nawiązał do trudów, które pielgrzymi napotykają na szlaku. - W wielu schroniskach na trasie Cammino można znaleźć rzeczy, które pątnicy zostawili bo były im za ciężkie. Przeliczyli się, zabierając je z domów. Po przejściu wielu dziesiątek kilometrów stają przed wyborem; albo iść dalej, ale wtedy trzeba to i to zostawić, albo zawrócić. Inaczej kręgosłup wszystkiego nie uniesie - mówił. Wspomniał także o własnych doświadczeniach ze szlaku św. Jakuba sprzed lat. - W trakcie pielgrzymki byłem nieco rozczarowany. Wejście okazało się takie byle jakie, nieekspresyjne, nieporywające. Ale kiedy wróciłem do domu, zobaczyłem, że pielgrzymka jakby ze mnie wychodzi. Ja przestałem iść, a ona iść zaczęła wykonując wielką pracę we mnie. Dziś tamtą pielgrzymkę uważam za jedno z najważniejszych wydarzeń życiowych - wspomniał abp Galbas.

 

W dalszej części homilii metropolita mówił, że droga pokonywana przez pątników jest "piękną przypowieścią o życiu". Stwierdził, że składa się ono z monotonii i wielu powtarzalnych spraw. Ich wykonywanie to stawianie kolejnych kroków, dzięki którym człowiek nie stoi w miejscu lecz się rozwija.

 

Kaznodzieja dodał także, że pielgrzymowanie może pomóc w odkryciu prawdziwej wartości życia. - Lepiej rozumiemy wartość codziennych kroków, jak wstanie do pracy, wykonywanie swoich obowiązków, troska o dzieci, potrzeba zreperowania samochodu, skoszenia trawy w ogródku i odmówienia brewiarza. Drobiazgi i zwyczajności, które sprawiają, że nasze niby niewielkie życie jest bardzo wielkie - stwierdził.

 

Pod koniec homilii metropolita katowicki nawiązał do jubileuszu miesięcznika "W drodze". Stwierdził, że jego twórcy "starają się pomóc ludziom w ich drodze, jednocześnie ich w niej nie zastępując". - Dziękuję za to, że nie podejmujecie za ludzi decyzji, nie mówicie im co muszą, ani nawet co powinni, ale raczej dostarczacie im kryteriów i narzędzi, które pomogą im wybrać. (...) Dziękuję w końcu, że sprzedajecie kolejne numery, ale się nie sprzedajecie i że pokazujecie Kościół, który jest wieloosobowy, różnorodny. W którym, jak na pielgrzymce do Santiago ludzie idą różnym tempem, każdy swoim. I dobrze. Niech tak będzie nadal. Mimo rewolucji cyfrowej, "W drodze" jest nadal potrzebne, w naszej drodze, w naszym postępowaniu - zakończył abp Galbas.

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.