"Serce Boga to dom, z którego wyszedłeś" - powiedział powiedział abp Galbas do bezdomnych podczas Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Katowicach. Ubodzy służyli do Mszy św. jako ministranci, podawali arcybiskupowi Galbasowi kadzidło oraz ampułki z wodą i winem, odczytywali modlitwę wiernych. Okazją był Światowy Dzień Ubogich.

Na różny sposób doświadczamy bezdomności, lecz wiara nam mówi: „Ale jest dom! Dom, z którego wyszedłeś – serce Boga – i dom do którego zmierzasz – powiedział abp Adrian Galbas do ubogich i bezdomnych.

Dwustu wolontariuszy

Już wcześniej, od rana, ubodzy i bezdomni byli gośćmi spotkania w namiocie przed Galerią Katowicką. Był tam poczęstunek (w tym tort z okazji 6. rocznicy działalności „Zupy w Kato”), występ „Teatru ubogich” i dużo rozmów przy stolikach miedzy ubogimi a służącymi im wolontariuszami. Jednych i drugich było po około dwustu.

Po południu wszyscy razem ruszyli w „Marszu ubogich” przez Katowice na Mszę świętą w kościele przy Granicznej.

Nie pozwól traktować się jak śmieć

Abp Adrian Galbas powiedział im w homilii, że są dziećmi światła. Podkreślił, żeby nigdy nie mówili o sobie: „jestem do niczego”. – A jak ktoś ci tak powie, to protestuj. Nigdy nie pozwól się komukolwiek potraktować jak śmieć, jak rzecz, i to jeszcze bezużyteczna – bo bardzo dużo masz! Bardzo dużo dostałeś!

Nawiązał do odczytanego wcześniej fragmentu Ewangelii o talentach. Wskazał, że choć jedni dostali ich więcej, a inni mniej, to nie było nikogo, kto nie dostał ich wcale. Mówił, że pierwszym talentem jest już nasze życie, a kolejnym – wiara.

– Mówi też ta Ewangelia, że nie ma takiego, który by dostał wszystko. Jeden dostał pięć talentów, drugi dostał dwa, trzeci dostał jeden, ale nie ma takiego, kto by dostał zero, i nie ma takiego, kto by otrzymał wszystko. To znaczy, że ja ciebie potrzebuję. Potrzebuję talentu, który masz, i potrzebuję talentu, którym jesteś. Ale kiedy będę wiedział, że ciebie potrzebuję: nie jak rzecz, jak kogoś? Właśnie jak sobie uświadomię, że nie mam wszystkiego – zauważył.

Bezdomni w domach

Abp Adrian mówił o różnych rodzajach bezdomności. – Być może są tacy, którzy po tej Mszy św. pójdą do ciepłego domu, ale są bezdomni, bo ten dom będzie bez relacji, będzie głuchy, będzie samotny. Będą obok ludzie, a oni będą w tym domu czuli się tak, jakby on był pusty – powiedział.

Nawiązał do swoich wspomnień z lat, które spędził w Wielkopolsce. – Ilu w Poznaniu jest ludzi bezdomnych, którzy mieszkają w budynkach, w willach, w apartamentach. Na pewną są tu tacy, którzy mieszkają w piwnicach albo w różnych przytułkach. Na różny sposób doświadczamy bezdomności, lecz wiara nam mówi: „Ale jest dom! Dom, z którego wyszedłeś – serce Boga, i dom do którego zmierzasz. „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele” – powiedział Pan Jezus. „Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział”, ale wam mówię co innego: że jest mieszkań wiele. Dar wiary pomaga nam to zobaczyć, zrozumieć, przyjąć. Papież Benedykt powie: „Ten, kto wierzy, nigdy nie jest sam” – wskazał. 

Z domu do domu

Mówił uczestnikom Mszy świętej, że mają w sobie światło Boże. – Tyle ono porządkuje, tyle rozjaśnia. Możemy łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd idziemy i dokąd zmierzamy: z domu do domu – powiedział.

Abp Adrian wyraził wdzięczność dla wszystkich, którzy nie tylko pomagają ubogim, ale są z ubogimi. Dziękował za to, że dzielą się z nimi Ewangelią. – Robicie to czasami wprost odwołując się do Ewangelii, a czasami nie robiąc tego. Znam takie osoby, które wspaniale są z ubogimi będąc niewierzące; spotkałem takie także już tutaj, w Katowicach. Dziękuję za to, że tego talentu, którym jest wewnętrzne poruszenie serca, wrażliwość na ubogich, nie zakopujecie, tylko się nim dzielicie – powiedział.

Po Mszy św. ubodzy przeszli do katedry Chrystusa Króla na wieczór z ojcem Adamem Szustakiem i uwielbieniem Boga z zespołem Gospel Sound.

Wśród organizatorów Światowego Dnia Ubogich w Katowicach są Archidiecezja Katowicka, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Wspólnota Dobrego Pasterza, Klubokawiarnia Wysoki Zamek, Zupa w Kato i Zakon Maltański. W finansowanie wydarzenia włączyły się miasto Katowice i misjonarze oblaci.

 

prze / katowice.gosc.pl

Najnowsze

29 maj 2024

Spotkanie z księżmi przechodzącymi na emeryturę

W środę 29 maja księża, którzy osiągnęli wiek emerytalny otrzymali dekrety zwalniające...

29 maj 2024

Spotkanie kapituły nagrody Lux ex Silesia

28 maja br. nowi członkowie kapituły rozpoczęli czteroletnią kadencję.

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Nabożeństwo majowe

Piekarska pielgrzymka zakończyła się modlitwą, którą poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert...

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Godzina ewangelizacyjna

Przygotowali ją alumni i przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

26 maj 2024

Prymas Polski w Piekarach: świat potrzebuje dziś ojców, odrzuca zaś panów

Abp Wojciech Polak przewodniczył Pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

26 maj 2024

Abp Galbas w Piekarach: Kościół ma serce

– Kościół to nie jest grupka, partyjka, zbieranina, to nie jest klub...