Poświęcenie domu odbyło się 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego. Poprzedziła je Msza sprawowana w kaplicy św. Rodziny. Liturgii przewodniczył abp Adrian Galbas, homilię wygłosił abp senior Wiktor Skworc.

W słowie na zakończenie Mszy świętej abp Adrian Galbas powiedział, że chciałby, aby Dom rekolekcyjno-pielgrzymkowy Nazaret był „prawdziwą szkołą Ewangelii”. – By to wszystko, co tu się będzie działo: rekolekcje, spotkania formacyjne, dni skupienia, warsztaty, wykłady, itd. przybliżało do Ewangelii i napełniało jej duchem, by dawało siłę do codziennego życia Ewangelią – mówił.

– Mam także nadzieję, że to miejsce przyczyni się jeszcze bardziej do rozsławienia sanktuarium piekarskiego. „Nazaret”, zlokalizowany między piekarską bazyliką a kalwarią, serdecznie zaprasza w swe gościnne i eleganckie progi tak pielgrzymów, jak i turystów. Teraz będziemy mogli zatrzymać się tu na dłużej, i to w bardzo dobrych warunkach, aby medytować Mękę Chrystusa i wierną postawę Maryi, Matki sprawiedliwości i Miłości społecznej – podkreślił metropolita katowicki.

Dodał, że bezpośrednią troskę o „Nazaret” podejmie archidiecezjalna Caritas. Jednocześnie podziękował tym, którzy przyczynili się do jego powstania. Wyraził wdzięczność wszystkim diecezjanom za modlitwę oraz pomoc materialną przy jego budowie. Szczególne podziękowanie złożył na ręce abp. seniora Wiktora Skworca, któremu „bardzo zależało na powstaniu tego miejsca i który bardzo angażował się w jego budowę”.

Budowę ośrodka „Nazaret” rozpoczęto w 2015 roku decyzją metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Na miejsce powstania budynku wybrano przylegający do starego domu obszerny ogród, a także niezagospodarowaną dotąd część piekarskiej kalwarii. Podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców w maju 2015 roku teren pod budowę „Nazaretu”, poświęcił abp Wiktor Skworc. Rok później kardynałowie i biskupi polscy na czele z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem podpisali akt erekcyjny budowy nowego domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego.

W nowym ośrodku jest 108 miejsc noclegowych, sala konferencyjna, jadalnia, część restauracyjna jadalni, sala telewizyjna z funkcją kawiarni, sala rekreacyjna oraz przestronne zaplecze gospodarcze.

Sercem domu jest kaplica św. Rodziny. W ołtarzu głównym umieszczony został fragment skały z domu Maryi i Józefa z Nazaretu. Został on poświęcony przez papieża Franciszka w kwietniu 2015 roku w Rzymie. Poza tym znalazł się tam również obraz Matki Bożej Piekarskiej. W roku 2015 ogłoszonym Rokiem Życia Konsekrowanego peregrynował on po klasztorach żeńskich i męskich Archidiecezji Katowickiej. Docelowo był on przeznaczony dla otwartego dziś domu "Nazaret".

ks. Rafał Skitek / Radio eM / KAI / katowice.gosc.pl

Najnowsze

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Nabożeństwo majowe

Piekarska pielgrzymka zakończyła się modlitwą, którą poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert...

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Godzina ewangelizacyjna

Przygotowali ją alumni i przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

26 maj 2024

Prymas Polski w Piekarach: świat potrzebuje dziś ojców, odrzuca zaś panów

Abp Wojciech Polak przewodniczył Pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

26 maj 2024

Abp Galbas w Piekarach: Kościół ma serce

– Kościół to nie jest grupka, partyjka, zbieranina, to nie jest klub...

25 maj 2024

Abp Galbas do nowo ustanowionych animatorów: "Bądźcie cierpliwi"

75 animatorów ministranckich otrzymało krzyże - znak swojej posługi. 

25 maj 2024

Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Publikujemy treść papieskiego orędzia.