Prawie tysiąc uczestników, w większości osób duchownych, bierze udział w spotkaniu poświęconym stałej formacji kapłanów, które od 6 do 10 lutego odbywa się w Watykanie. Archidiecezję katowicką reprezentuje ks. Tomasz Wojtal, kanclerz Kurii Metropolitalnej. Hasłem spotkania są słowa św. Pawła z Drugiego Listu do Tymoteusza: "Abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie" (por. 2 Tm 1, 6).

- Organizatorzy zaproponowali sprawdzone podczas trwającego Synodu o synodalności metodę aktywnego słuchania i dzielenia się. Oprócz konferencji specjalistów i ekspertów z całego świata przewidziane zostały także chwile modlitwy, czas na osobistą refleksję i spotkania w grupach językowych – tłumaczy ks. Wojtal. Dodaje też, że znalazł się w grupie z rektorem seminarium w Pradze, misjonarzem posługującym w Mongolii, księdzem odpowiedzialnym za formację stałą we włoskiej diecezji Genua, oraz byłym rektorem seminarium w Rumunii. – Chociaż przeżywamy naszą posługę w bardzo różnych kontekstach kulturowych i geograficznych, to jednak problemy i wyzwania pozostają podobne. Wspólne poszukiwanie rozwiązań jest bardzo ubogacające.

W czwartek rano uczestnicy kongresu spotkali się z papieżem Franciszkiem. – W swoim słowie Ojciec Święty zwrócił uwagę na trzy wymiary, które powinny być nieustannie rozwijane w życiu i posłudze księży. Są to radość Ewangelii, przynależność do ludu i wielkoduszność służby. Podkreślił, że sercem formacji stałej jest przede wszystkim dar przyjaźni z Jezusem, który uwalnia od smutku indywidualizmu i ryzyka życia bez sensu, bez miłości i bez nadziei. Papież dużo mówił o człowieczeństwie księdza. Zaznaczył, że świat potrzebuje kapłanów w pełni ludzkich, zdolnych do dobrych, dojrzałych relacji - relacjonuje ks. Wojtal.

Prefekt Dykasteri ds. Duchowieństwa, która wraz z innymi urzędami Kurii Rzymskiej przygotowała spotkanie, zaznaczył, że kapłani na całym świecie potrzebują dziś szczególnego wsparcia. W rozmowie z Radiem Watykańskim zapowiedział też powstanie specjalnej strony internetowej, „dzięki której kapłani z całego świata będą pomagać sobie wzajemnie, aby wspólnie iść naprzód”. Zwrócił także uwagę na największe trudności i wyzwania dla formacji kapłańskiej: osamotnienie i zeświecczenie współczesnego świata. – W tym kontekście, aby móc iść naprzód, potrzebna jest troska o siebie nawzajem, o kapłanów zarówno w starszym wieku, jak i młodych i to staje się wzajemnym darem, ponieważ przeżywanie rzeczywistości domowej i rodzinnej między księżmi pomaga we wzajemnej trosce i daje świadectwo na zewnątrz – stwierdził.

katowice.gosc.pl

Najnowsze

03 marzec 2024

Bp Olszowski: Bóg szanuje naszą wolność

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętej Rodziny i Świętego...

02 marzec 2024

Abp Skworc: Bóg czeka na nasze świadectwo

Arcybiskup senior archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Józefa w...

01 marzec 2024

Bp Szkudło: Bóg jest zatroskany o człowieka i nie chce jego śmierci

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył liturgii w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu.

29 luty 2024

Trwają przygotowania do jubileuszu 100-lecia archidiecezji katowickiej

W Katowicach odbyło się spotkanie przygotowujące program wydarzeń.

29 luty 2024

Bp Wodarczyk: Wspaniale jest być w drużynie Jezusa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki...

28 luty 2024

Bp Wodarczyk: Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki kroczył drogą świętości

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele NSPJ i św...