W Piekarach Śląskich rozpoczęły się 32. Mistrzostwa Polski Księży w Tenisie Stołowym. Pierwszym punktem programu, jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek, była Msza św. w piekarskiej bazylice. Przewodniczył jej metropolita katowicki.

Na początku wszystkich zgromadzonych przywitał ks. Mirosław Godziek, proboszcz i kustosz sanktuarium. - Dzisiaj Zmartwychwstały Chrystus zwraca się do każdego z nas po imieniu. Zachęcam każdego, aby z tego daru czerpać jak najmocniej - mówił na wstępie.

Po odczytaniu Ewangelii swoje słowo do zebranych na wspólnej modlitwie skierował abp Adrian Galbas. Rozpoczynając zachęcił do skonfrontowania się ze z pytaniem o wiarę w Zmartwychwstanie Jezusa. - Mocno zachęcam, aby każdy z nas zadał sobie to fundamentalne pytanie; Czy ja wierzę? Czy ja wierzę w to, że Chrystus naprawdę zmartwychwstał i żyje? I czy wierzę też we wszystkie konsekwencje tego faktu? Na przykład w to, że skoro Jezus żyje, to jest też naprawdę obecny. Jakże inaczej brzmi wtedy Jego zapewnienie: "Jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Wiara w zmartwychwstanie Jezusa to także wiara w Jego sakramentalną obecność i uznanie życia wiecznego". Nie ma tak naprawdę żadnego wymiaru naszego życia, czy to osobistego, czy wspólnotowego, który by nie miał swojego początku w wierze w zmartwychwstanie Chrystusa - podkreślał.

Następnie odwołał się do fragmentów Ewangelii, które są odczytywanie podczas Mszy św. sparowanych w czasie oktawy Świąt Wielkanocnych. Dostrzegł, że opisy zmartwychwstania, które w nich występują są dużo uboższe w porównaniu do opisów męki Jezusa. Jest to spowodowane tym, że posługując się ludzkim językiem bardzo trudno jest wyrazić podniosłość i geniusz zmartwychwstania.

Metropolita w swojej homilii przywołał scenę spotkania Jezusa z Marią Magdaleną z Ewangelii wg św. Jana. - Maria Magdalena na początku tej sceny wyznaje bezradnie, że ktoś musiał ukraść ciało Jezusa. Ona nie wierzy w to, że tego ciała nie ma w grobie, ponieważ Jezus zmartwychwstał. Jej reakcją na to, co zobaczyła jest płacz, który z kolei jest przejawem smutku, bólu i bezradności. To płacz osoby, która przeżywa żałobę po kimś kogo już nie ma. Jej niewiara w zmartwychwstanie jest tak głęboka, że nawet kiedy Jezus staje przed nią, ona Go nie rozpoznaje myśląc, że to ogrodnik. Dopiero, kiedy Jezus zwraca się do niej po imieniu dokonuje się przełom - mówił.

Arcybiskup zaakcentował również aspekt osobistej relacji z Chrystusem. - Czy mamy właśnie taką relację z Jezusem? Tak osobistą? Czy potrafimy powiedzieć, tak jak Maria Magdalena, że Jezus jest moim Panem? Panem mojego życia? Pamiętajmy, że Chrystus każdego z nas traktuje szczególnie i indywidualnie. Nie jesteśmy dla Niego jakimś losowym zbiorem ludzi. On kocha każdego z nas w sposób niepowtarzalny - zauważył. 

Kontynuując przywołał scenę z Dziejów Apostolskich, w której za sprawą nauczania św. Piotra ponad 3 tysiące Żydów przyjęło wiarę w Jezusa. - Piotr, który na dziedzińcu pałacu Kajfasza zaprał się Chrystusa trzykrotnie, teraz staje przed tłumem i mówi: "Tego Chrystusa, którego wy ukrzyżowaliście uczynił Bóg Panem i Mesjaszem." Piotr nie boi się, że przez takie wyznanie może stracić życie. Co z tego? Przecież życie już otrzymał od Chrystusa swojego Pana. Jest pewien wiecznego przebywania z Nim. Właśnie dlatego przemawia tak przekonywująco i nawraca aż trzy tysiące osób - podkreślał metropolita. 

Na zakończenie zwrócił się do księży, którzy biorą udział w mistrzostwach tenisa stołowego. - Cieszę się, że księża mają swoje pasje. Dobrze mieć swój sposób na spędzanie wolnego czasu i regenerację psychiczną. Osiągnięcia w sporcie są kwestią talentu, szczęścia, ale także systematycznego wysiłku, ćwiczeń i treningów. Niech to wszystko zaowocuje w nadchodzącym turnieju - mówił. 

Po Eucharystii księża biorący udział w zawodach udali się na kolację do nowo otwartego domu rekolekcyjnego Nazaret, który znajduje się nieopodal piekarskiego sanktuarium.

bs / katowice.gosc.pl

Najnowsze

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Nabożeństwo majowe

Piekarska pielgrzymka zakończyła się modlitwą, którą poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert...

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Godzina ewangelizacyjna

Przygotowali ją alumni i przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

26 maj 2024

Prymas Polski w Piekarach: świat potrzebuje dziś ojców, odrzuca zaś panów

Abp Wojciech Polak przewodniczył Pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

26 maj 2024

Abp Galbas w Piekarach: Kościół ma serce

– Kościół to nie jest grupka, partyjka, zbieranina, to nie jest klub...

25 maj 2024

Abp Galbas do nowo ustanowionych animatorów: "Bądźcie cierpliwi"

75 animatorów ministranckich otrzymało krzyże - znak swojej posługi. 

25 maj 2024

Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Publikujemy treść papieskiego orędzia.