Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

W niedzielne popołudnie 14 kwietnia plac przed Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego stał się w miejscem radosnego świętowania. Nie zabrakło rodzin z dziećmi, osób starszych, a także pracowników i wolontariuszy Caritas. Podczas Dnia Dobra każdy był mile widziany. Na uczestników czekało mnóstwo ciekawych aktywności. Można było wziąć udział w warsztacie pisania ikon, zjeść własnoręcznie przygotowaną pizzę, a także zakupić rękodzieło wykonane przez podopiecznych różnych ośrodków Caritas, działających na terenie archidiecezji katowickiej. 

Doświadczenie miłosierdzia

Na początku zgromadzonych przywitał ks. Łukasz Stawarz, dyrektor katowickiego Caritas. - Warto zaznaczyć, że Dzień Dobra odbywa się w niedzielę, która kończy obchody tygodnia miłosierdzia. A miłosierdzie jest tym przymiotem Boga, który sprawia, że każdy człowiek może poczuć się kimś wartościowym. Nasze dzisiejsze święto to czas, kiedy cieszymy się tym doświadczeniem. Zachęcam wszystkich, aby to dobro, to miłosierdzie przekazywać innym. Pismo Święte mówi, że więcej radości jest w dawaniu niż braniu. Życzę wam, aby ten dzień był dla was przede wszystkim radosny, byśmy dziękowali Bogu za to, że jesteśmy, za dobro, które On czyni w naszym życiu. Ucieszmy się tym dobrem i przekazujmy je dalej - podkreślał.

Po krótkim wprowadzeniu świętowanie rozpoczęło się na dobre. Najpierw na scenie wystąpił zespół Full Power Spirit, który poprzez swoje hip-hopowe utwory przekazuje Dobrą Nowinę. Największą liczbę widzów przyciągnął występ Arki Noego. Mimo, że ten zespół kojarzy się  przede wszystkim z muzyką dla dzieci, podczas koncertu świetnie bawili się także najstarsi uczestnicy. Ostatnim muzycznym akcentem, który zakończył wydarzenie był występ wokalistki Magdy Anioł. W przerwach między koncertami na scenie pojawiali się znani chrześcijańscy influencerzy i artyści: ks. Sebastian Kosecki (tiktoker i twórca internetowy), Piotr Jeleń (youtuber) oraz Piotr Friedrich (muzyk związany m.in. z Arką Noego). W czasie imprezy można było spotkać wolontariuszy w białych koszulkach, którzy zbierali pieniądze na budowę domu wytchnieniowego w Jaworzynce.

Docenić tych, którzy pomagają 

Dzień Dobra to także świetna okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na tych, którzy bezinteresownie poświęcają swój wolny czas i niosą pomoc innym. - To dzisiejsze święto jest szczególnie ważne dla wolontariuszy. To czas, kiedy możemy im podziękować i docenić ich za to co robią. Posługa wolontariusza często wiąże się z wieloma trudnościami i wyrzeczeniami, dlatego dzisiaj poprzez to święto chcemy pokazać, jak ci ludzie są dla nas ważni - mówiła Dominika Kaczmarek, koordynatora wolontariatu w katowickim oddziale Caritas.

Roksana działa jako wolontariuszka akcyjna. Już po raz trzeci miała okazję pomagać przy zbiórce pieniędzy organizowanej w ramach Dnia Dobra. - Od dawna kieruję się w życiu prostym hasłem: Nie wiesz co robić? Czyń dobro! Bardzo lubię angażować się we wszelki e działania, które niosą pomoc drugiemu człowiekowi. Myślę, że jest to moje życiowe powołanie. Miałam okazję pracować jako kurator społeczny i asystent rodziny. Teraz pracuję jako wychowawczyni w przedszkolu. Myślę, że bardzo pomogło mi to rozwinąć wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka - dostrzegła. Roksana zaznaczyła także, że dzięki swojemu zaangażowaniu dostrzegła, że proste gesty takie jak uśmiech czy dobre słowo są bardzo ważne dla drugiego człowieka. - Chyba najbardziej  cieszą mnie  uśmiechy dzieci, ich otwartość i autentyczność. To właśnie takie chwile utwierdzają mnie w przekonaniu, że to co robię ma głęboki sens - dodaje. 

Najnowsze

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Nabożeństwo majowe

Piekarska pielgrzymka zakończyła się modlitwą, którą poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert...

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Godzina ewangelizacyjna

Przygotowali ją alumni i przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

26 maj 2024

Prymas Polski w Piekarach: świat potrzebuje dziś ojców, odrzuca zaś panów

Abp Wojciech Polak przewodniczył Pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

26 maj 2024

Abp Galbas w Piekarach: Kościół ma serce

– Kościół to nie jest grupka, partyjka, zbieranina, to nie jest klub...

25 maj 2024

Abp Galbas do nowo ustanowionych animatorów: "Bądźcie cierpliwi"

75 animatorów ministranckich otrzymało krzyże - znak swojej posługi. 

25 maj 2024

Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Publikujemy treść papieskiego orędzia.