Tegoroczna pielgrzymka do sanktuarium Matki sprawiedliwości i miłości społecznej odbędzie się w niedzielę 26 maja 2024 roku. Jej hasło – „Jestem w Kościele” – nawiązuje do programu duszpasterskiego realizowanego w tym roku w Kościele w Polsce. Mszy św., która zostanie odprawiona o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym na piekarskim wzgórzu, będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, który również wygłosi homilię.

Program pielgrzymki:

8.00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

8.30 Modlitwa różańcowa.

9.30 Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię.

Powitanie pielgrzymów.

Słowo abp. Adriana Galbasa, metropolity katowickiego.

11.00 Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski.

13.45 Godzina ewangelizacyjna z klerykami Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

15.00 Nabożeństwo majowe prowadzone przez biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Roberta Chrząszcza.

16.00 Procesja do bazyliki piekarskiej.

Zakończenie pielgrzymki.


Zaproszenie do udziału w pielgrzymce skierował do diecezjan abp Adrian Galbas.W niedzielę 19 maja, w parafiach archidiecezji katowickiej odczytano zaproszenie metropolity katowickiego. „Chcemy razem z Maryją dziękować Panu Bogu za nasz wspólny Dom, którym jest Kościół. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: »Jestem w Kościele«. Będziemy więc przyglądać się naszej obecności w Kościele i pytać, co możemy zrobić, aby była ona jeszcze intensywniejsza” – napisał. Zwrócił uwagę na dodatkową w tym roku okazję do spotkania w Piekarach. Jest nią obchodzony w Kościele powszechnym po raz pierwszy Światowy Dzień Dzieci, ogłoszony przez papieża Franciszka. „Będzie więc i Dzień Matki, bo to przecież 26 maja, i Dzień Dziecka” – zauważył.

Msza św. na piekarskim wzgórzu (o godz. 11.00) to główny punkt pielgrzymki. Po niej, o godz. 13.45, klerycy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego poprowadzą „Godzinę ewangelizacyjną”. Nabożeństwo to jest elementem realizowanego w archidiecezji katowickiej programu budzenia powołań, który ma pomóc młodym mężczyznom w odkryciu powołania do kapłaństwa, a także ukazać wartość kapłańskiej służby i inspirować do tworzenia środowisk sprzyjających pozytywnej odpowiedzi na głos powołania. W ramach tego programu, od IV Niedzieli Wielkanocnej (20 kwietnia) do uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), w archidiecezji katowickiej trwa modlitwa o nowe powołania.

Pielgrzymkę zakończy nabożeństwo majowe (o godz. 15.00), które poprowadzi biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz.

Transmisje radiowe i telewizyjne zapowiedziały: TVP 3 Katowice i TV Polonia oraz Radio eM i Polskie Radio Katowice. Początek transmisji o godz. 10.00.

W celu otrzymania akredytacji dla mediów prosimy o kontakt telefoniczny lub meilowy z ks. Rafałem Bogackim, rzecznikiem archidiecezji katowickiej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel.: 519 546 233).

 

Najnowsze

20 czerwiec 2024

Ks. prof. Jerzy Szymik doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Nagroda została przyznana na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu papieskiego Jana Pawła II...

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...