75 animatorów ministranckich otrzymało krzyże - znak swojej posługi. Kolejnych stu młodych mężczyzn rozpoczęło roczny kurs przygotowujący do tej roli. Uroczystość odbyła się 24 maja, w parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach.

Mszy św. przewodniczył abp Adrian Galbas. - Jest jedna myśl, którą bardzo bym chciał, żebyście zapamiętali z dzisiejszych czytań, żebyście z nią wyszli. Dotyczy ona słowa cierpliwość. Te wszystkie dzisiejsze czytania są o cierpliwości albo o jej braku - zwrócił się do zebranych. Przestrzegał przed narzekaniem i obniżaniem wymagań wobec siebie samego, które są efektami braku cierpliwości. - Uskarżanie, że życie jest nie takie, Kościół jest nie taki, ma bardzo różną formę. Złym sposobem jest obniżanie poprzeczki: nie umiem czegoś zrobić, to sobie dam z tym spokój - zauważył. - Nie ma tabletki na cierpliwość, żeby człowiek zażył i od razu ją miał. Nie ma niestety przyspieszonego kursu cierpliwości. Uczy nas jej życie. Ale człowiek, który posiada tę cnotę jest bardzo dojrzały, popełni w życiu dużo mniej głupstw. Cierpliwość najlepiej, żeby była taka, która obejmie wszystkie nasze relacje. Cierpliwość wobec Boga to jest wiara, że muszę poczekać, aż Bóg odsłoni mi swoje tajemnice. Że nie wszystko dostanę od razu, że nie na każdą modlitwę Bóg odpowie mi natychmiast, ale się tym nie zniechęcam. Mimo że nie wszystko rozumiem, jestem cierpliwy w moim życiu z Panem Bogiem. To jest wiara - mówił.

Metropolita katowicki zaprosił ministrantów, by w trudnych chwilach uciekali się także do wstawiennictwa Matki Bożej. - Prosiliśmy przed chwilą w kolekcie, żeby pomagała Kościołowi cierpliwie znosić przeciwności. Kościołowi, czyli każdemu z nas. Maryja cierpliwie czekała, aż słowo „Fiat” stanie się ciałem, trwała pod krzyżem, modliła się z apostołami o przyjście Ducha Świętego. Wspomożycielka wiernych. Do Niej warto się modlić w chwilach niecierpliwości: „Pomóż mi nie zniechęcić się!”. Chciałbym, żebyście byli cierpliwi w waszej posłudze: w przygotowaniach i pracy. Żeby nie było w was takiego momentu: „już mi się nie chce”. To zawsze jej budujące świadectwo, kiedy widać, jak mężczyźni służą przy ołtarzu dziesiątki lat - mówił.

Abp Adrian Galbas przywołał także przykład bł. Carla Acutisa, który oczekuje na kanonizację. Zachęcił, by korzystali z „autostrady do nieba” - tak bł. Carlo określał Eucharystię. - Jesteście podobni do niego, bo pewnie nie raz chodzicie w jeansach i trampach, bo jesteście jak on bystrzakami w internecie i w sporcie. Bądźcie podobni też w tym korzystaniu z tej „autostrady” i dostaniu się nią do nieba - powiedział.

Więcej: katowice.gosc.pl

Galeria zdjęć

Marta Sudnik-Paluch

Najnowsze

20 czerwiec 2024

Ks. prof. Jerzy Szymik doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Nagroda została przyznana na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu papieskiego Jana Pawła II...

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...