Najmłodszy z pielgrzymów ma 6 miesięcy i 13 dni. Najstarsza – pani Krystyna Dziuba, która pielgrzymuje od ponad pół wieku – miesiąc temu skończyła 87 lat. Ponad 200 pielgrzymów nie ukończyło jeszcze 18 roku życia. Przed nimi 110 kilometrów, podzielone na cztery dni wędrówki. Prognozowana temperatura – 31 stopni…

Tyle pielgrzymkowe liczby. Ale za nimi kryją się konkretne osoby, historie, doświadczenia. Każdy z pątników niesie swoje intencje. Jedni skrywają je głęboko w sercu, inni chętnie opowiadają, że modlą się o zdrowie bliskich, o pokój w rodzinie. Agnieszka i Adam w tym roku zamierzają dziękować za syna, który skończył szkołę.

Niektórzy są weteranami – jak pan Andrzej, dla którego to już 43 pielgrzymka. Zapytany o intencje odpowiada krótko: jak co roku, o nawrócenie grzeszników – przecież o to prosiła Matka Boża, a Jej się nie odmawia. Inni na pątniczy szlak ruszają po raz pierwszy. Karolinę i Wiktora zaczepiam po Eucharystii. Są młodzi – wyglądają na studentów – i bardzo zakochani. Dla niej to druga pielgrzymka. – W zeszłym roku było strasznie… – uśmiecha się. – Ale chyba dlatego chcę pójść znowu, jeszcze raz zmierzyć się z tą drogą. No i chciałam zabrać chłopaka – dodaje. Wiktor wspomina, że jego rodzice powtarzali mu: jak chcesz kogoś dobrze poznać, to idź z nim na pielgrzymkę. Karolinie nie było więc trudno go namówić na wspólne wędrowanie do Maryi.

Komentując w czasie homilii przypowieść o skarbie i perle, bp Marek Szkudło przypomniał, że naszym zadaniem jest uświadomić sobie, co w naszym życiu jest najważniejsze. „Widzimy kupca, który wszystko sprzedał, żeby posiąść rolę, na której znajduje się skarb. I drugiego kupca, który sprzedał wszystko, co posiadał, żeby posiąść tę jedyną perłę. Królestwo niebieskie to jest ta nasza perła. Jezus Chrystus to nasz skarb, który pozwala nam funkcjonować i pokonywać różne trudne sytuacje” – mówił biskup. „Dlatego Pan Jezus mówi w tych przypowieściach, że jeśli Jego postawimy w centrum naszej rzeczywistości, to doświadczymy Jego mocy. To dobre słowo na drogę, kiedy będziemy się wpatrywać w Jezusa Chrystusa, słuchać Go bardziej niż może na co dzień, otwierać się, żeby Jego Słowo było słowem życia, żeby w nas stawało się Ciałem. Tak było w życiu Maryi, dlatego hasło tegorocznej pielgrzymki to ‘Wracam do Maryi’. Bo Ona wskazuje nam na Tego, który jest najważniejszy” – komentował. Przypomniał pierwszą pielgrzymkę, jaką odbyła Maryja, niosąc pod sercem Jezusa – do swojej kuzynki Elżbiety. Kiedy dotarła na miejsce, odśpiewała Magnificat. „Papież Benedykt XVI mówił, że ten hymn oznacza: czynię Boga najważniejszym w swoim życiu. To także nasze zadanie” – zakończył bp Marek.

więcej: katowice.gosc.pl

Agnieszka Huf

ZOBACZ GALERIĘ

Najnowsze

07 grudzień 2024

Abp Galbas: sposób sprawowania liturgii jest ewangelizacją

Administrator archidiecezji katowickiej udzielił posługi akolitatu czterem klerykom WŚSD.

06 grudzień 2024

"Fiat". List pasterski abp. Adriana Galbasa

List będzie odczytany w kościołach archidiecezji katowickiej w II Niedzielę Adwentu.

06 grudzień 2024

Msza św. dziękczynna za posługę abp. Galbasa

W piątek 6 grudnia pracownicy kurii, świeccy i duchowni, dziękowali abp. Galbasowi...

05 grudzień 2024

Nowy serwis poświęcony 100-leciu archidiecezji katowickiej

Serwis Katowicka1925.pl powstał aby wspominać, budzić emocje i skłaniać do refleksji o...

05 grudzień 2024

Abp Skworc do górników: Nadzieja jest w każdym z was

Z okazji wspomnienia św. Barbary abp senior Wiktor Skworc celebrował Eucharystię w...

04 grudzień 2024

Wspomnienie św. Barbary

W dniu patronalnego święta abp Galbas kieruje słowo do górników i wszystkich...