Z przykrością zawiadamiamy, że w niedzielę 11.08 zmarł śp. ks. Jan Kapuściok, lat 80, rocznik święceń 1970, emerytowany proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach.


Uroczystości pogrzebowe:

  • wtorek, 13 sierpnia br. w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach - Brzezince:
    o    14.15 - różaniec za Zmarłego
    o    15.00 - Msza Święta eksportacyjna
  • środa, 14 sierpnia br. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach:
    o    9.15 - różaniec za Zmarłego
    o    10.00 - Msza Święta pogrzebowa.

 

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

 

***

 

Śp. Ks. Jan Kapuściok

 

Urodził się 24 kwietnia 1944 r. w Wesołej (obecnie dzielnicy Mysłowic) jako syn stolarza Tomasza i Marii zd. Strauch. Ochrzczony został 7 maja 1944 r. w parafii w Krasowach. Tam w 1954 r. przystąpił do I komunii św. Rok później, w 1955 r. przyjął sakrament bierzmowania wybierając imię Antoni.

Od samego początku powstania parafii na Wesołej był ministrantem. Wstąpił również do chóru kościelnego. Cieszył się pozytywną opinią wśród poważniejszych parafian. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Po zdaniu matury w 1962 r., pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Artykułami Papierniczymi i Sportowymi w Mysłowicach. W 1963 r. wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, które znajdowało się wówczas w Krakowie.

W 1968 r. , po piątym roku seminarium, został posłany na roczny staż katechetyczny do parafii w Maszewie, około 20 km od Stargardu Szczecińskiego. Zaznaczył się jako „sumienny i wzorowy kleryk” oraz „wymagający i mający wszystkie dane na dobrego katechetę” - jak napisał tamtejszy proboszcz, ks. Piotr Skraba. Marzyło mu się, żeby ks. Jan „mógł popracować po święceniach przynajmniej ze dwa lata” w Maszewie.

Dnia 14 lutego 1970 r. otrzymał w Krakowie, z rąk bpa Józefa Kurpasa, święcenia diakonatu. Miesiąc później, 26 marca 1970 r. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk bpa Herberta Bednorza. Wśród jego zainteresowań były między innymi Pismo Święte, fotografia oraz - jak zaznaczył jeden z jego pierwszych proboszczów - śpiew - „to jego pasja życiowa”. Parę lat później inny proboszcz napisał o ks. Janie: „cudowna praca z dziećmi, wyjątkowa ofiarna postawa duszpasterska, w kościele zawsze pełno dzieci, rozśpiewanie”.

Po święceniach otrzymał dekret tymczasowy, którym został skierowany do pracy w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tychach-Paprocanach, gdzie już od 6 czerwca został mianowany wikariuszem parafialnym (1970-1975). Później pracował w parafii Św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (1975-1978), gdzie katechizował tygodniowo 20 godzin. W tym czasie został poproszony również o dwutygodniowe zastępstwo w parafii Kobiór (1‑15.07.1976). Następnie był wikariuszem w parafiach: Imienia Najświętszej Maryi Panny i Św. Bartłomieja Apostoła w Piekarach Śl. (1978-1981), gdzie - jak sam ks. Jan wspominał - uczył się duszpasterstwa pielgrzymkowego; Św. Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śl. (1981-1984); Św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach (1984-1986), gdzie po roku pobytu zlecono mu budowę kościoła na osiedlu przy KWK „Pniówek”. Dnia 4 lutego 1986 r. został mianowany proboszczem nowopowstałej parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pawłowicach, gdzie kontynuował budowę kościoła, probostwa i salek katechetycznych. Bp Damian Zimoń poświęcił ów kościół parafialny 14 września 1994 r. Katechizował między innymi w Szkole Podstawowej nr 2 oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach.

Brał udział w sesjach plenarnych I Synodu Diecezji Katowickiej jako przedstawiciel księży wikarych. „Cieszył się dobrą opinią i wykazywał wiele gorliwości i inicjatywy w pracy kapłańskiej i duszpasterskiej. Prawie we wszystkich parafiach przygotowywał dzieci do I Komunii Świętej, prowadził duszpasterstwo ministrantów, przygotowywał do bierzmowania”. Posiadał „zmysł organizacyjny i energicznie zabierał się do powierzonych mu zadań (…) był gorliwym i pracowitym (…) wszystkie polecone mu zadania duszpasterskie wypełniał sumiennie i z pełnym osobistym zaangażowaniem”. W 1995 r. obchodził 25. lecie święceń kapłańskich. Gdy ukończył 65 rok życia poprosił o zwolnienie go z „czynnej służby proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pawłowicach”. Abp Damian Zimoń wolę tę spełnił rok później, w 2010 r. , w którym ks. Jan świętował 40. rocznicę swoich święceń. W ten sposób, po 24 latach pełnienia urzędu proboszcza, ks. Jan przeszedł na emeryturę i zamieszkał w domu rodzinnym w Mysłowicach-Wesołej. W latach 2012-2018 był ojcem duchownym księży dekanatu Mysłowice. W 2019 roku został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W 2020 r. obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Do samego końca, przez 14 lat, ofiarnie i chętnie pomagał duszpasterstwo w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach-Brzezince.

Zmarł 11 sierpnia 2024 r. w domu rodzinnym, w 81. roku życia i 55. roku kapłaństwa. W dzień fatimski, 13 sierpnia 2024 r., w godzinie miłosierdzia odprawiono Mszę Świętą eksportacyjną w parafii w Mysłowicach-Brzezince. Dzień później, 14 sierpnia 2024 r. odprawiono pogrzeb w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach. Tam, zgodnie ze swoją ostatnią wolą, został pochowany.

źródło: Archiwum Kancelarii Kurii Metropolitalnej w Katowicach 

Najnowsze

09 wrzesień 2024

Bp Olszowski w Pszowie: Nigdy nie spotkałem człowieka, który by żałował, że był wierny Bogu

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w trakcie odpustu w sanktuarium Matki...

09 wrzesień 2024

Proszę, by dzieci do nas wróciły. Barbara zaniosła do Lourdes swoje błaganie.

Bała się od zawsze... Dziś, wraz z grupą niemal 200 pielgrzymów, uczestniczy...

08 wrzesień 2024

Rozpoczęła się V Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych do Lourdes

184 pielgrzymów dotarło w sobotę do Lourdes. Wśród nich są liderzy, medycy, wolontariusze...

08 wrzesień 2024

Abp Galbas na Kahlenbergu k. Wiednia: Chrześcijaństwo w Europie zagrożone jest przez obojętność samych chrześcijan

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Józefa, Polskim Sanktuarium...

06 wrzesień 2024

Katowice. 150 lat obecności bonifratrów w Bogucicach

Abp Adrian Galbas sprawował uroczystą Mszę św. w bazylice św. Szczepana. Był...