W Suszcu, wsi położonej między Żorami a Pszczyną, poświęcono dom, który kilka lat temu siostry ze Zgromadzenia św. Karola Boromeusza przekazały wspólnocie Cenacolo. Po remoncie, przeprowadzonym przez wspólnotę mężczyzn z Jastrzębia-Zdroju-Krzyżowic oraz ich rodziny, zamieszkało w nim dwanaście młodych kobiet z Polski, Włoch, Ukrainy, Słowacji i Chorwacji.

Kobiety będą prowadzić w domu proste życie, które wypełni praca, modlitwa i przyjaźń. W ten sposób chcą otworzyć się na uzdrowienie wewnętrzne i świadczyć wobec innych uzależnionych i zagubionych kobiet o tym, że wyjście z nałogu jest możliwe. Każda z kobiet wstępujących do wspólnoty otrzymuje „anioła stróża” – mieszkającą dłużej we wspólnocie osobę, która towarzyszy jej w codziennych zmaganiach.

– Słyszeliśmy, że w tym domu rodziły się dzieci. Duchu Święty, prosimy Cię, aby te dziewczyny narodziły się na nowo. To pierwsze życie, które kobieta musi zrodzić: siebie! Duchu Święty, dziękujemy Ci, że po trzech synach wspólnota zrodziła w Polsce tak wyczekaną córeczkę! – modlił się ks. Stefano, odpowiedzialny za wspólnotę Cenacolo, podczas poświęcenia czwartego domu w Polsce.

Dom w Suszcu został przekazany siostrom boromeuszkom w 1928 roku przez parafian. Zorganizowano w nim wówczas opiekę dla ludzi chorych i starszych. Podczas II wojny światowej w domu wydawano codziennie 500 posiłków, a po wojnie urządzono izbę porodową. Kilka lat temu siostry boromeuszki przekazały dom wspólnocie.

Wspólnota Cenacolo została założona ponad 40 lat temu przez włoską siostrę Elvirę Petrozzi. Pomaga ludziom zagubionym i uzależnionym. Obecnie działa ponad 60 domów wspólnoty na całym świecie, w tym cztery w Polsce.

Katarzyna Bor / ks. Rafał Bogacki

katowice.gosc.pl

Najnowsze

26 kwiecień 2025

Wieczór modlitwy za zmarłego papieża

W wielu kościołach archidiecezji dziękowano za pontyfikat Franciszka.

25 kwiecień 2025

Śp. ks. Roman Żurek

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 62 lat, w 36. roku kapłaństwa...

24 kwiecień 2025

Bp Szkudło: niech słowo „świadectwo” pozostanie testamentem papieża w naszych sumieniach

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla zgromadzili się wierni, by modlić się w...

24 kwiecień 2025

Bp Olszowski do maturzystów: Niech zmartwychwstanie Jezusa wpływa na wasze życie

24 kwietnia na Jasną Górę pielgrzymowało ponad 450 maturzystów z terenu archidiecezji...

22 kwiecień 2025

Msza św. w intencji zmarłego papieża Franciszka w katowickiej katedrze

Bp Marek Szkudło zaprasza na Mszę św. w czwartek o godz. 18.00.

21 kwiecień 2025

Bp Marek prosi o modlitwę w intencji zmarłego papieża

"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Ojca Świętego Franciszka" - napisał...