W sobotni wieczór 19 października, przedstawiciele zawodów związanych z ochroną zdrowia wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w katowickiej katedrze. Wspólna Eucharystia była pierwszym punktem obchodów święta patronalnego pracowników służby zdrowia ku czci św. Łukasza.

Zgromadzonych w katedrze Chrystusa Króla przywitał ks. Marcin Niesporek, duszpasterz służby zdrowia i chorych archidiecezji katowickiej. Wśród kapłanów celebrujących Eucharystię obecny był także ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Olszowski, który wygłosił homilię. 

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej odwołał się do ewangelicznej sceny, w której dwaj apostołowie Jakub i Jan proszą Jezusa, by pozwolił im zasiąść po Jego prawej i lewej stronie w Królestwie Niebieskim. Zaznaczył, że niezwykle ważnym przesłaniem płynącym z tej Ewangelii jest ukazanie Bożej logiki i porządku, które są zupełnie inne niż logika i porządek świata doczesnego. Zauważył, że świat kieruje się regułą "kto pierwszy, ten lepszy”, liczą się w nim przede wszystkim ci, którzy mają największą siłę przebicia. Podkreślił przy tym, że Jezus uczy odwrotnego postępowania. Zawiera się ono w słowach, które wypowiada do swoich uczniów: "Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich”. 

- Mamy szukać wielkości w służbie, w dzieleniu się swoimi darami i talentami, tym wszystkim, co otrzymaliśmy od Pana Boga. To wszystko jest łaską. Jeśli będziemy chcieli to wszystko zachować wyłącznie dla siebie, przyjdzie taki moment, gdy będzie trzeba to zostawić. Nic z tego nie weźmiemy na własność. Będzie się liczyło wyłącznie to dobro, które uczyniliśmy przy pomocy tych darów - mówił bp Grzegorz. 

Kaznodzieja dostrzegł, że Jezus nie oburzył się na pytanie Jana i Jakuba. Inaczej zachowali się jednak pozostali apostołowie, którzy przez ich prośbę mogli poczuć się zagrożeni. Bp Olszowski zauważył również, że w zachowaniu Jakuba i Jana można dostrzec pozytywne aspekty. Na pierwszy plan wysuwa się zaufanie do Jezusa oraz otwartość w stosunku do Niego, bowiem dwaj synowie Zebedeusza nie mieli oporów przed zadaniem Jezusowi trudnego pytania.

Zwracając się do przedstawicieli służby zdrowia, podkreślił, że w swojej codziennej pracy muszą stykać się ze śmiercią i ludzkim cierpieniem. Przypomniał, że to wszystko nie pochodzi od Boga. Śmierć i cierpienie znalazły się na świecie przez zawiść diabła, który przez swoje działanie zachęcił ludzi do nieposłuszeństwa wobec Boga i do grzechu. Bóg jednak w swojej miłości uczynił z cierpienia narzędzie zbawienia. Dzięki krzyżowi Jezusa Chrystusa każdy człowiek może zostać wybawiony od śmierci i dostąpić życia wiecznego. 

Na koniec przywołał fragment Listu do Hebrajczyków: "trwajmy mocno w wyznawaniu wiary. Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz poddanego próbie pod każdym względem podobnie jak my - z wyjątkiem grzechu”. 

- Jezus przeżywał to wszystko, co my przeżywamy. Dzięki wierze i pełnemu przyjęciu woli Boga stał się Zbawicielem świata. My też mamy uczestniczyć w tym zbawieniu przez pełnienie woli Boga i przez nieustanne trwanie w wyznawaniu naszej wiary. Bo wiara jest tym kanałem, przez który Bóg działa w naszym życiu - mówił.

Elementem, który zwieńczył pierwszą część obchodów święta patronalnego pracowników służby zdrowia, był koncert chórów lekarskich z Krakowa, Opola i Katowic. Okazją ku temu było15-lecie powstania lekarskiego chóru "Cames". 

Druga część świętowania przypadnie w środę 23 października. O godz. 19 w Panteonie Górnośląskim odbędzie się wykład ks. prof. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego zatytułowany "Dżentelmen, malarz, poeta, lekarz...i Ewangelista".

bd / katowice.gosc.pl

 

Najnowsze

02 listopad 2024

Stanąć nad grobem bliskiego, oznacza zetknąć się z bezsilnością

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach modlono się za zmarłych biskupów katowickich...

02 listopad 2024

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

2 listopada Kościół modli się za tych, którzy odeszli, lecz oczekują na...

31 październik 2024

Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy osiągnęli chwałę nieba.

30 październik 2024

Rocznica poświęcenia katedry Chrystusa Króla

Poświęcenia kościoła katedralnego w Katowicach dokonał 30 października 1955 r. biskup częstochowski...

30 październik 2024

Spotkanie spowiedników posługujących w stałym konfesjonale

Księża posługujący w konfesjonale katedry Chrystusa Króla spotkali się w katowickiej kurii.

28 październik 2024

Abp Galbas: Nie lekceważmy pytań współczesnych Zacheuszów

Metropolita katowicki poświęcił ołtarz w kościele pw. NSPJ w Katowicach-Murckach.