Publikujemy treść listu przesłanego Ojcu Świętemu przez administratora archidiecezji katowickiej.

 

Jego Świątobliwość

Leon XIV, Papież

Watykan

 

Umiłowany Ojcze Święty!

Dzieląc radość całej Wspólnoty Kościoła z wyboru Waszej Świątobliwości do posługi Piotrowej przesyłamy wraz z ponadmilionową rzeszą wiernych archidiecezji katowickiej serdeczne pozdrowienia, wyrazy szacunku, dar modlitwy osobistej i liturgicznej. Od dnia wyboru imię Ojca Świętego – Leon – jest wymieniane a osoba Papieża polecana Bogu w czasie każdej Mszy św. we wszystkich 322 parafiach lokalnego Kościoła.

Kościół ten akurat świętuje rocznicę 100-lecie swego powstania w roku 1925 na mocy bulli papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae unitas”. Przeżywamy Jubileusze w duchu dziękczynienia, śpiewając radosne „Te Deum laudamus”  jako „Pielgrzymi nadziei”.

W minionym 100-leciu wierni tej wspólnoty Kościoła – przede wszystkim ludzie ciężkiej pracy – hutniczej i górniczej oraz ich rodziny, przeżywali trudne doświadczenia okresu niemieckiej okupacji, czasów komunizmu, kiedy stawiano produkcję przed człowiekiem i niełatwy czas zmian polityczno-społecznych po roku 1989. Jednak wśród tych doświadczeń pozostał wierny Bogu, Kościołowi i Ewangelii, bo pasterze i duszpasterze prowadzeni światłem Ducha Świętego byli „głosem niemających głosu” i występowali w obronie praw człowieka, i praw ludzi pracy oraz ich godności, a razem uciekali się pod opiekę Maryi w jej sanktuarium w Piekarach, gdzie czczona jest Matka Boża jako Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.    

Już dziś dziękujemy Waszej Świątobliwości za odważne słowa wypowiedziane na progu pontyfikatu w obronie fundamentalnej wartości jaką jest pokój. Dziękujemy za błogosławieństwo „Urbi et orbi”, które umacnia i motywuje do budowania dobra wspólnego w ludzkiej rodzinie i naszej ojczyźnie oraz mobilizuje do misyjnego zaangażowania.

Zapewniamy Ojca Świętego o naszej duchowej bliskości i nieustannej modlitwie. Pozostajemy w nadziei na spotkanie z Waszą Świątobliwością, kiedy jesienią w Roku Jubileuszowym przybędziemy do Wiecznego Miasta jako pielgrzymi w archidiecezjalnej pielgrzymce.        

Pozdrawiamy naszym górnośląskim pozdrowieniem: „Szczęść Boże”.

bp Marek Szkudło

Katowice, 15 maja 2025 r.

Najnowsze

16 listopad 2025

Katowice. 9. Światowy Dzień Ubogich

W niedzielny poranek wspólnoty i instytucje, które na terenie archidiecezji katowickiej działają...

15 listopad 2025

W gmachu Sejmu Śląskiego otwarto wystawę „Pojednanie dla Europy”

W tym roku przypada 60. rocznica tego wyjątkowego w skali światowej gestu.

15 listopad 2025

30-lecie Akcji Katolickiej w archidiecezji katowickiej

W sobotę 15 listopada w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła...

15 listopad 2025

Abp Przybylski do neoprezbitera: Bądź posłuszny Bogu, a On cię poprowadzi przez najpiękniejsze kapłańskie dni

W sobotnie przedpołudnie diakon Dominik Piórkowski przyjął święcenia prezbiteratu.

13 listopad 2025

Abp Przybylski wręczył dekrety proboszczowskie

Wręczenie dekretów odbyło się w czwartek 13 listopada w kaplicy Kurii Metropolitalnej...

12 listopad 2025

Ks. Edward Nalepa nowym ekonomem archidiecezji katowickiej

Na stanowisku zastąpił ks. Damiana Suszkę, który pełnił obowiązki przez minione 8...