Abp Skworc zachęca do tego by „przeczytano tamto papieskie nauczanie, emanujące miłością do Górnego Śląska, Zagłębia i jego mieszkańców”.

- W dniu, kiedy wspominamy to historyczne wydarzenia, zachęcam diecezjan, mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia, aby w duchu wdzięczności za niezapomniane spotkanie na Jasnej Górze przeczytali tamto papieskie nauczanie – pisze abp Skwroc w specjalnym słowie skierowanym do diecezjan.

Metropolita katowicki przypomina trudną historię wiążącą się z wydarzeniami na Jasnej Górze. Przypomniał, że wierni Górnego Śląska i Zagłębia pielgrzymowali do Częstochowy ponieważ „przeciwne wizycie Jana Pawła II na Górnym Śląsku były ówczesne władze partyjne województwa katowickiego, które organizowały „spontaniczne” akcje protestacyjne”.

- Wiedząc o tych staraniach i sprzeciwie władz wojewódzkich, papież zaprosił Górnoślązaków i mieszkańców Zagłębia na Jasną Górę. Tego władza komunistyczna nie mogła zabronić ani tego spotkania storpedować – pisze abp Skworc.

Duchowny w skierowanym słowie podkreśla, że winniśmy wdzięczność św. Janowi Pawłowi II „za słowa o pracy, o rodzinie oraz za docenienie „ziemi wielkiej pracy i wielkiej modlitwy”, jak i za promocję pozdrowienia „Szczęść Boże!”.

Hierarcha przypomina, że mimo upływu 40 lat słowa homilii Jana Pawła II są nadal aktualne i godne uwagi. – Wzywał papież: „Nie dajcie się uwieść pokusie, że człowiek może odnaleźć siebie, wyrazić siebie, odrzucając Boga, wykreślając modlitwę ze swego życia, pozostając przy samej tylko pracy w złudnej nadziei, że same jej wytwory bez reszty nasycą wszystkie potrzeby ludzkiego serca – pisze abp Skworc cytując papieską homilię.

Metropolita katowicki przypomniał również, że jeszcze jako metropolita krakowski św. Jan Paweł II głosił na piekarskim wzgórzu aż 12 razy homilię podczas pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej, oraz później – już jako papież – kierował do pielgrzymów listy i telegramy.

W słowie abp Skworc przypomina również pamiętną pielgrzymkę z 1983 gdy mieszkańcy Górnego Śląska w „blisko dwumilionowym tłumie mogli przywitać na katowickim lotnisku Muchowiec św. Jana Pawła II i zawołać radosne „Szczęść Boże!” oraz wysłuchać ewangelii pracy. – Pewnie nie byłoby spotkania podczas II wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie w 1983, gdyby nie tamto spotkanie na Jasnej Górze w roku 1979, którego materialnym znakiem jest świeca i stuła papieska, przekazane do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, i gdyby nie – przede wszystkim – papieskie nauczanie – stwierdza.

Jan Paweł II w 1979 pierwszy raz odwiedził Ojczyznę. Z uwagi na sprzeciw władz komunistycznych nie mógł przybyć na Górny Śląsk. Dlatego wygłosił homilię skierowaną do wiernych Górnego Śląska oraz Zagłębia na Jasnej Górze.

Najnowsze

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...

01 lipiec 2024

Oddać Mu życie

Homilia wygłoszona podczas święceń prezbiteratu Księży Jezuitów w Krakowie.