Abp Skworc zachęca do tego by „przeczytano tamto papieskie nauczanie, emanujące miłością do Górnego Śląska, Zagłębia i jego mieszkańców”.

- W dniu, kiedy wspominamy to historyczne wydarzenia, zachęcam diecezjan, mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia, aby w duchu wdzięczności za niezapomniane spotkanie na Jasnej Górze przeczytali tamto papieskie nauczanie – pisze abp Skwroc w specjalnym słowie skierowanym do diecezjan.

Metropolita katowicki przypomina trudną historię wiążącą się z wydarzeniami na Jasnej Górze. Przypomniał, że wierni Górnego Śląska i Zagłębia pielgrzymowali do Częstochowy ponieważ „przeciwne wizycie Jana Pawła II na Górnym Śląsku były ówczesne władze partyjne województwa katowickiego, które organizowały „spontaniczne” akcje protestacyjne”.

- Wiedząc o tych staraniach i sprzeciwie władz wojewódzkich, papież zaprosił Górnoślązaków i mieszkańców Zagłębia na Jasną Górę. Tego władza komunistyczna nie mogła zabronić ani tego spotkania storpedować – pisze abp Skworc.

Duchowny w skierowanym słowie podkreśla, że winniśmy wdzięczność św. Janowi Pawłowi II „za słowa o pracy, o rodzinie oraz za docenienie „ziemi wielkiej pracy i wielkiej modlitwy”, jak i za promocję pozdrowienia „Szczęść Boże!”.

Hierarcha przypomina, że mimo upływu 40 lat słowa homilii Jana Pawła II są nadal aktualne i godne uwagi. – Wzywał papież: „Nie dajcie się uwieść pokusie, że człowiek może odnaleźć siebie, wyrazić siebie, odrzucając Boga, wykreślając modlitwę ze swego życia, pozostając przy samej tylko pracy w złudnej nadziei, że same jej wytwory bez reszty nasycą wszystkie potrzeby ludzkiego serca – pisze abp Skworc cytując papieską homilię.

Metropolita katowicki przypomniał również, że jeszcze jako metropolita krakowski św. Jan Paweł II głosił na piekarskim wzgórzu aż 12 razy homilię podczas pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej, oraz później – już jako papież – kierował do pielgrzymów listy i telegramy.

W słowie abp Skworc przypomina również pamiętną pielgrzymkę z 1983 gdy mieszkańcy Górnego Śląska w „blisko dwumilionowym tłumie mogli przywitać na katowickim lotnisku Muchowiec św. Jana Pawła II i zawołać radosne „Szczęść Boże!” oraz wysłuchać ewangelii pracy. – Pewnie nie byłoby spotkania podczas II wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie w 1983, gdyby nie tamto spotkanie na Jasnej Górze w roku 1979, którego materialnym znakiem jest świeca i stuła papieska, przekazane do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, i gdyby nie – przede wszystkim – papieskie nauczanie – stwierdza.

Jan Paweł II w 1979 pierwszy raz odwiedził Ojczyznę. Z uwagi na sprzeciw władz komunistycznych nie mógł przybyć na Górny Śląsk. Dlatego wygłosił homilię skierowaną do wiernych Górnego Śląska oraz Zagłębia na Jasnej Górze.

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.