Abp Skworc zachęca do tego by „przeczytano tamto papieskie nauczanie, emanujące miłością do Górnego Śląska, Zagłębia i jego mieszkańców”.

- W dniu, kiedy wspominamy to historyczne wydarzenia, zachęcam diecezjan, mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia, aby w duchu wdzięczności za niezapomniane spotkanie na Jasnej Górze przeczytali tamto papieskie nauczanie – pisze abp Skwroc w specjalnym słowie skierowanym do diecezjan.

Metropolita katowicki przypomina trudną historię wiążącą się z wydarzeniami na Jasnej Górze. Przypomniał, że wierni Górnego Śląska i Zagłębia pielgrzymowali do Częstochowy ponieważ „przeciwne wizycie Jana Pawła II na Górnym Śląsku były ówczesne władze partyjne województwa katowickiego, które organizowały „spontaniczne” akcje protestacyjne”.

- Wiedząc o tych staraniach i sprzeciwie władz wojewódzkich, papież zaprosił Górnoślązaków i mieszkańców Zagłębia na Jasną Górę. Tego władza komunistyczna nie mogła zabronić ani tego spotkania storpedować – pisze abp Skworc.

Duchowny w skierowanym słowie podkreśla, że winniśmy wdzięczność św. Janowi Pawłowi II „za słowa o pracy, o rodzinie oraz za docenienie „ziemi wielkiej pracy i wielkiej modlitwy”, jak i za promocję pozdrowienia „Szczęść Boże!”.

Hierarcha przypomina, że mimo upływu 40 lat słowa homilii Jana Pawła II są nadal aktualne i godne uwagi. – Wzywał papież: „Nie dajcie się uwieść pokusie, że człowiek może odnaleźć siebie, wyrazić siebie, odrzucając Boga, wykreślając modlitwę ze swego życia, pozostając przy samej tylko pracy w złudnej nadziei, że same jej wytwory bez reszty nasycą wszystkie potrzeby ludzkiego serca – pisze abp Skworc cytując papieską homilię.

Metropolita katowicki przypomniał również, że jeszcze jako metropolita krakowski św. Jan Paweł II głosił na piekarskim wzgórzu aż 12 razy homilię podczas pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej, oraz później – już jako papież – kierował do pielgrzymów listy i telegramy.

W słowie abp Skworc przypomina również pamiętną pielgrzymkę z 1983 gdy mieszkańcy Górnego Śląska w „blisko dwumilionowym tłumie mogli przywitać na katowickim lotnisku Muchowiec św. Jana Pawła II i zawołać radosne „Szczęść Boże!” oraz wysłuchać ewangelii pracy. – Pewnie nie byłoby spotkania podczas II wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie w 1983, gdyby nie tamto spotkanie na Jasnej Górze w roku 1979, którego materialnym znakiem jest świeca i stuła papieska, przekazane do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, i gdyby nie – przede wszystkim – papieskie nauczanie – stwierdza.

Jan Paweł II w 1979 pierwszy raz odwiedził Ojczyznę. Z uwagi na sprzeciw władz komunistycznych nie mógł przybyć na Górny Śląsk. Dlatego wygłosił homilię skierowaną do wiernych Górnego Śląska oraz Zagłębia na Jasnej Górze.

Najnowsze

28 marzec 2024

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

24 marzec 2024

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas...

24 marzec 2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i...

24 marzec 2024

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22 marzec 2024

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w...

22 marzec 2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.