We wtorek rano pracowników wykonujących prace - ok 50 metrów nad ziemią - odwiedził metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

– Dotychczasowy materiał znajdujący się na kopule był blachą cynkową pomalowaną w kolorze zielonym – mówi p. Andrzej Stokłosa, główny wykonawca prac remontowo-konserwatorskich prowadzonych przy katowickiej katedrze. – W tej chwili wymieniamy ją na taki materiał, jaki powinien być na kopule od samego początku, czyli na blachę tytanowo-cynkową – dodaje.

Podczas remontu kopuły otrzyma ona także właściwą izolację termiczną oraz wentylację. – W tej chwili kładziemy odpowiednie warstwy na kopułę. Każdy element jest dostosowywany, gdyż tego wymaga kształt kopuły. Nie da się położyć dwóch takich samych elementów – stwierdzają Adam i Jolanta Herykowie, wykonawcy prac blacharsko-dekarskich.

Proboszcz katedry podkreśla, że „wykonywana jest także nowa więźba dachowa”. – Stare deski nie nadawały się do ponownego wykorzystania. Myśleliśmy, że stary materiał da się jeszcze wykorzystać, ale okazało się, że całość trzeba wymienić – mówi ks. Łukasz Gaweł.

Obecne prace na kopule katedry to kolejny etap remontów Matki Kościołów archidiecezji katowickiej. Przewidywany czas zakończenia prac to październik 2019. Wówczas kopuła w całości zostanie pokryta na nowo oraz zostaną zakończone wszystkie prace towarzyszące.

Podczas spotkania z pracownikami na kopule katedry metropolita katowicki podziękował im za zaangażowanie w wykonywane zadania. Słowa wdzięczności skierował również pod adresem wykonawców robót. Wraz z abp. Skworcem na kopułę katedry udał się także proboszcz katedralnej parafii oraz osoby odpowiedzialne za wykonanie prac.

Katowicką katedrę budowano w latach 1927-55 wg projektu Z. Gawlika oraz F. Mączyńskiego. Świątynię konsekrował w 1955 ordynariusz częstochowski Zdzisław Goliński podczas wysiedlenia biskupów katowickich. W 1983 modlił się w niej św. Jan Paweł II.

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.