Podczas homilii metropolita katowicki zachęcał wiernych do tego, by jak najczęściej „przyjmowali Chleb Pielgrzymów”. – Tradycją Kościoła jest, że w pierwszy dzień tygodnia, dzień zmartwychwstania idziemy do świątyni, idziemy do Wieczernika. To właśnie tam prowadzi nas Duch Święty. Po co? Żebyśmy usłyszeli słowo Boże, abyśmy przyjęli Chleb Pielgrzymów – mówił abp Skworc.

Podkreślał, że w każdej świątyni są dwa stoły: słowa Bożego i Eucharystii. – Dzisiaj w sposób szczególny skupiamy się na stole Eucharystii, z którego czerpiemy pokarm na drogę ku wieczności – powiedział.

Odnosząc się do stołu słowa Bożego stwierdził, że dzięki Duchowi Świętemu „chcemy żyć Bożym słowem, urzeczywistniać je”. - Ewangelią trzeba żyć, to jest słowo życia – mówił. - Żyjemy w takiej powodzi słów, że na końcu już nie wiemy, gdzie jest prawda, a gdzie jest fałsz. Dlatego słuchamy słów prawdy – dodał po chwili.

Odnosząc się do przeżywanej liturgicznej uroczystości Wniebowstąpienia przypomniał, że „pokazuje ona nam drogę, którą mamy kroczyć”. – Nie błądzimy (…). Prowadzeni przez Ducha Świętego idziemy razem z Chrystusem przekonani, że kiedyś do tych wiecznych przeznaczeń wszyscy dojdziemy.

Arcybiskup zachęcił też wszystkich wiernych obecnych w kościele do tego, aby po Mszy św. podeszli i ucałowała ołtarz. – Pocałunek to wyraz miłości. Złóżmy go dzisiaj na ołtarzu Pana.

Metropolita katowicki przekazał także brzezińskiej parafii z okazji 100-lecia jej istnienia monstrancję z wizerunkami świętych. – Ponieważ wasza parafia ma kaplicę, a w niej niezliczoną ilość relikwii, dlatego chciałbym wam przekazać tę monstrancję na której są również wizerunki świętych. Oni wskazują na Chrystusa i pokazują, że od Niego biorą siły – powiedział abp Skworc.

Budowa kościoła w Brzezinach Śląskich rozpoczęła się już w 1913. Natomiast w 1919 Brzeziny przestały być częścią parafii Kamień i stały się samodzielną jednostką duszpasterską. W parafii powstała też specjalna kaplica, w której znajduje się kilkadziesiąt relikwiarzy świętych i błogosławionych.

Najnowsze

29 maj 2024

Spotkanie z księżmi przechodzącymi na emeryturę

W środę 29 maja księża, którzy osiągnęli wiek emerytalny otrzymali dekrety zwalniające...

29 maj 2024

Spotkanie kapituły nagrody Lux ex Silesia

28 maja br. nowi członkowie kapituły rozpoczęli czteroletnią kadencję.

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Nabożeństwo majowe

Piekarska pielgrzymka zakończyła się modlitwą, którą poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert...

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Godzina ewangelizacyjna

Przygotowali ją alumni i przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

26 maj 2024

Prymas Polski w Piekarach: świat potrzebuje dziś ojców, odrzuca zaś panów

Abp Wojciech Polak przewodniczył Pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

26 maj 2024

Abp Galbas w Piekarach: Kościół ma serce

– Kościół to nie jest grupka, partyjka, zbieranina, to nie jest klub...