Podczas homilii metropolita katowicki zachęcał wiernych do tego, by jak najczęściej „przyjmowali Chleb Pielgrzymów”. – Tradycją Kościoła jest, że w pierwszy dzień tygodnia, dzień zmartwychwstania idziemy do świątyni, idziemy do Wieczernika. To właśnie tam prowadzi nas Duch Święty. Po co? Żebyśmy usłyszeli słowo Boże, abyśmy przyjęli Chleb Pielgrzymów – mówił abp Skworc.

Podkreślał, że w każdej świątyni są dwa stoły: słowa Bożego i Eucharystii. – Dzisiaj w sposób szczególny skupiamy się na stole Eucharystii, z którego czerpiemy pokarm na drogę ku wieczności – powiedział.

Odnosząc się do stołu słowa Bożego stwierdził, że dzięki Duchowi Świętemu „chcemy żyć Bożym słowem, urzeczywistniać je”. - Ewangelią trzeba żyć, to jest słowo życia – mówił. - Żyjemy w takiej powodzi słów, że na końcu już nie wiemy, gdzie jest prawda, a gdzie jest fałsz. Dlatego słuchamy słów prawdy – dodał po chwili.

Odnosząc się do przeżywanej liturgicznej uroczystości Wniebowstąpienia przypomniał, że „pokazuje ona nam drogę, którą mamy kroczyć”. – Nie błądzimy (…). Prowadzeni przez Ducha Świętego idziemy razem z Chrystusem przekonani, że kiedyś do tych wiecznych przeznaczeń wszyscy dojdziemy.

Arcybiskup zachęcił też wszystkich wiernych obecnych w kościele do tego, aby po Mszy św. podeszli i ucałowała ołtarz. – Pocałunek to wyraz miłości. Złóżmy go dzisiaj na ołtarzu Pana.

Metropolita katowicki przekazał także brzezińskiej parafii z okazji 100-lecia jej istnienia monstrancję z wizerunkami świętych. – Ponieważ wasza parafia ma kaplicę, a w niej niezliczoną ilość relikwii, dlatego chciałbym wam przekazać tę monstrancję na której są również wizerunki świętych. Oni wskazują na Chrystusa i pokazują, że od Niego biorą siły – powiedział abp Skworc.

Budowa kościoła w Brzezinach Śląskich rozpoczęła się już w 1913. Natomiast w 1919 Brzeziny przestały być częścią parafii Kamień i stały się samodzielną jednostką duszpasterską. W parafii powstała też specjalna kaplica, w której znajduje się kilkadziesiąt relikwiarzy świętych i błogosławionych.

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.