Centralnym elementem pielgrzymki jest Eucharystia. Będzie jej przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosi natomiast abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. – Jest to nawiązanie do tradycji udziału arcybiskupów krakowskich w piekarskiej pielgrzymce i podejmowaniu przez nich głoszenia słowa Bożego – pisze w specjalnym zaproszeniu na pielgrzymkę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki przypomina również, że „pielgrzymki do miejsc wielkiego orędownictwa Maryi są szczególnym świadectwem naszego przekonania o Jej wstawiennictwie”. Zaznacza przy tym, że do modlitwy przed obliczem Matki Bożej Piekarskiej zaproszeni są ojcowie z synami, dziadkowie z wnukami, ponieważ „piekarska pielgrzymka trwa przez pokolenia i pokolenia łączy”.

Zaproszenie do pielgrzymowania do Piekar Śląskich abp Skworc adresuje szczególnie do „mężczyzn zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich, młodych, którzy przyjęli sakrament bierzmowania oraz przygotowujących się do przyjęcia daru Ducha Świętego, uczniów i studentów, przedsiębiorców, pracodawców i pracowników wszystkich branż”.

W specjalnie skierowanym do diecezjan zaproszeniu odniósł się do słów z Dziejów Apostolskich, ukazujących rodzący się Kościół, który trwał „jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa i braćmi Jego” (Dz 1,14). Przypomniał, że te słowa „wskazują na ścisłą więź Maryi z Kościołem”. – Chcemy tę więź po raz kolejny zamanifestować na piekarskim wzgórzu (…). Przybywajcie, drodzy Bracia, «po moc Bożego Ducha», potrzebną każdemu z nas w podejmowaniu i wypełnianiu codziennych obowiązków rodzinnych, zawodowych i stanowych – napisał.

Abp Skworc przekazał także informację, że Penitencjaria Apostolska przyznała odpust zupełny dla wiernych, którzy wezmą udział w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców, przy spełnieniu zwykłych warunków odpustu. Mogą go także uzyskać osłabieni wiekiem i chorzy, gdy będą łączyć się duchowo ze zgromadzonymi pielgrzymami, ofiarowując modlitwy cierpienia i trudy własnego życia miłosierdziu Bożemu.

Łączność duchową dla tych, którzy z powodu wieku czy choroby nie będą mogli uczestniczyć w pielgrzymce ułatwią transmisje, które przeprowadzi Telewizja Polonia, TVP Katowice, Radio Katowice, Radio eM oraz Radio Piekary.

Pielgrzymki stanowe mają swoją bogatą tradycję i historię. Po raz pierwszy mężczyźni do Piekar Śląskich pielgrzymowali za zgodą bp Stanisława Adamskiego w 1947. Podczas tych zgromadzeń na piekarskim wzgórzu były zawsze poruszane trudne tematy, w których wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Każdorazowo pielgrzymka gromadzi ok. 100 tys. pątników.

Najnowsze

28 marzec 2024

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

24 marzec 2024

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas...

24 marzec 2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i...

24 marzec 2024

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22 marzec 2024

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w...

22 marzec 2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.